Իրաքում քաղաքական լուրջ ճգնաժամ է հասունանում
Բաղդադում շիա ցուցարարները նախօրեին երեկոյան լքել են «Կանաչ գոտին», որտեղ տեղակայված են պետական հաստատությունները և դեսպանատները, և որը առանձնահատուկ կերպով է վերահսկվում:
Ցույցի կազմակերպչական կոմիտեում հստակեցնում են, որ ցույցի դադարեցման մասին որոշումը կապված է ուխտագնացության հետ, որը պետք է կատարեն իսլամի շիա ուղղության հետևորդներն այս օրերին: Միևնույն ժամանակ ցուցարարները խոստացել են վերադառնալ մեկ շաբաթ անց, եթե իրենց ներկայացրած քաղաքական պահանջները չկատարվեն: Ցուցարարներն իշխանություններից պահանջում են արդյունավետ պայքար իրականացնել կոռուպցիայի դեմ՝ սպառնալով, որ հակառակ դեպքում իրենք կգրավեն երկրի ուժային երեք ստորաբաժանումների շտաբ բնակարանները և կպահանջեն արտահերթ ընտրությունների անցկացում:
Հիշեցնենք, ապրիլի 30-ին շիական առաջնորդ Մուքթադ աս-Սադրի գլխավորությամբ Բաղդադի «Կանաչ գոտում» ցույց էին սկսել, որի ժամանակ գրոհով վերցրել էին խորհրդարանի շենքը: Տեղի լրատվամիջոցները հաղորդում էին, որ հարձակման արդյունքում մի շարք պատգամավորներ տարբեր վնասվածքներ են ստացել: Ցուցարարները խորհրդարանի շենքը լքել են միայն մայիսի 1-ին: Նշենք, որ բողոքի ցույցի համար առիթ է հանդիսացել խորհրդարանի նիստի հերթական հետաձգումը, երբ խորհրդարանը չկարողացավ քվեարկել կառավարության նոր կազմի համար:
Ցուցարարները կոռուպցիայի փաստերի հետ կապված կոչ են արել նախարարներին հրաժարական տալ, ինչպես նաև հրաժարվել կրոնադավանական սկզբունքով իշխանական մարմիններ ձևավորելուց: Նրանք աջակցում են այս տարվա սկզբին վարչապետ Հայդեր ալ-Աբադիի կողմից առաջարկված կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար բարեփոխումների փաթեթին, որը նախատեսում է կադրային վերադասավորումներ իրականացնել կառավարությունում: Սակայն, վերջինիս կազմի շուրջ խորհրդարանում առկա տարաձայնությունների պատճառով այդ բարեփոխումներն անընդհատ հետաձգվում են:
Հարկ է նշել, որ կոռուպցիայի խնդիրը բավականին լուրջ է Իրաքի համար. Transparency International կազմակերպության տվյալներով՝ ներկայումս Իրաքը կոռուպցիայի մակարդակով 168 երկրների շարքում զբաղեցնում է 161-րդ տեղը: Իշխանությունների կողմից հակակոռուպցիոն միջոցների չձեռնարկելու պարագայում երկիրը կարող է հայտնվել քաղաքական լուրջ ճգնաժամի մեջ, ինչը բացասաբար կանդրադառնա նաև «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի արդյունավետության վրա:

Wissm al-Okili / Reuters
On May 2, shiite protesters left the Baghdad "Green Zone" where the state institutions and embassies are located, and which is controlled in a unique way.
The Organizing Committee of the demonstrations announced that the suspension of demonstrations is connected by the pilgrimage, which Shia Islam followers will carry out during these days. At the same time demonstrators promised to return after a week, if their presented political demands are not met. The demonstrators demand from the authorities to realize an effective policy against corruption threatening that otherwise they will take over the headquarters of the three governing powers and will demand early elections.
Earlier, on April 30 Shiah cleric Moqtada al-Sadr held a demonstration in Baghdad "Green Zone", during which protestors stormed the parliament. Local media reported that in the result of the attack many parliamentarians were injuried. Protestors have left the parliament only on May 1.\
It should be mentioned that as a convenient occassion for the demonstration was another postponement of parliament session, when the MP's couldn't vote for the formation of a new government. Protestors underlined the necessity of minister's resignation, as well as urged to refuse formation of governing bodies by religious principle.
They support the proposed package of reforms against corruption, which was proposed earlier this year by the Prime Minister Haider al-Abadi. The package of reforms considers to realize personnel reshuffle, against which  there is a disagreement in the parliament, that's why the reforms are being continuosly postponed.
It should be noted, that corruption issue is rather important for Iraq. According to the information of Transparency International Organization, according to the level of corruption Iraq is the 161st among 167 countries.  If authorities won't initiate an effective anticorruption policy, the situattion in the country may become critical, which will have a negative influence on the efficiency of the fight against the Islamic State.