Օբաման՝ բեն Լադենի ոչնչացման գաղտնի գործողության մասին
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կողմ է եղել «Ալ-Քաիդայի» առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենի ոչնչացման գաղտնի գործողության իրականացմանն անմիջապես այն բանից հետո, երբ իր տրամադրության տակ է հայտնվել տեղեկություն, որ նա կարող է թաքնված լինել Պակիստանի տարածքում: Այս մասին Օբաման ասել է CNN-ին տված հարցազրույցում:
Միաժամանակ, ԱՄՆ նախագահը գիտակցել է գործողության հետ կապված լուրջ ռիսկերի առկայությունը, այդ թվում՝ միջազգային հարթակում դեմքը կորցնելու վտանգը: Օբամայի խոսքով՝ գործողությունը «ծայրահեղ մանրամասն» է մշակվել:
ԱՄՆ նախագահը խոստովանել է, որ հրամայել է շարունակել գործողությունը՝ չնայած գործողության սկզբում ծագած լուրջ խնդրին՝ հատուկ նշանակության ստորաբաժանման երկրորդ ուղղաթիռի ֆյուզելյաժի պոչային մասը գիշերը վայրէջքի ժամանակ դիպել է շենքերի համալիրի բարձր ցանկապատին, որտեղ թաքնվել է «Ալ-Քաիդայի» առաջնորդը, և շարքից դուրս է եկել:
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ հատուկ գործողությունից 5 տարի հետո աշխարհն ավելի անվտանգ չի դարձել, «ահաբեկչության գաղափարախոսությունը չի վերացել»:
«Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենը ոչնչացվել է ամերիկյան հատուկ նշանակության ստորաբաժանման գործողության արդյունքում 2011 թվականի մայիսի լույս 2-ի գիշերը Աբոտաբադի (Պակիստան) իր առանձնատանը:

Обама прокомментировал операцию по ликвидации бен Ладена
Президент США Барак Обама выступал за проведение секретной операции сил американского спецназа по ликвидации Усамы бен Ладена практически сразу после того, как в его распоряжении оказалась информация спецслужб о том, что главарь террористической организации "Аль-Каида" может скрываться в убежище на территории Пакистана. При этом глава государства осознавал наличие серьезных рисков, связанных с операцией, в том числе опасности потерять лицо на международной арене. Об этом Обама заявил в показанном в понедельник интервью телекомпании CNN, передает ТАСС.
По словам президента, подготовка к проведению операции была "крайне тщательной". "Мы подготовились так хорошо, насколько могли", - отметил хозяин Белого дома.
Он признал, что отдал приказ продолжать операцию, несмотря на серьезную "осечку" в самом ее начале. Как известно, второй вертолет спецназа при посадке ночью зацепил хвостовой частью фюзеляжа за высокую ограду комплекса построек, где скрывался главарь "Аль-Каиды", и вышел из строя.
При этом Обама отметил, что мир не стал безопаснее. По его мнению, спустя пять лет "идеология терроризма не изжита", а "в мире все еще опасно".
Лидер группировки "Аль-Каиды" Усама Бен Ладен был уничтожен в результате рейда американского спецназа в ночь на 2 мая 2011 года на своей вилле в Абботабаде.