ԵՄ-ն «շունչը պահած» Թուրքիային ազատ վիզային ռեժիմ կտրամադրի. BBC
Եվրոպական հանձնաժողովը համաձայն է Թուրքիայի քաղաքացիներին առանց վիզայի մուտքի թույլտվություն տալ դեպի շենգենյան գոտի՝ փոխարենը Թուրքիայի առաջ մի քանի խիստ պայմաններ դնելով: Այս մասին իր աղբյուրներին հղում կատարելով գրում է «BBC»-ին:
Ինչպես նշվում է,  Եվրոպական միությունը Թուրքիայի առաջ մի քանի խիստ պայմաններ է դրել առանց վիզայի ռեժիմ սահմանելու դիմաց: Մասնավորապես՝ ԵՄ պահանջների շարքում առանձնանում են խոսքի ազատության, դատական արդարադատության ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, հակաահաբեկչական օրենսդրության մեջ կատարվող փոփոխություններ՝ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության նպատակով, ինչպես նաև անօրինակ ճանապարհով ԵՄ տարածք մուտք գործած փախստականների հետ վերադարձի կազմակերպում:
Բանն այն է, որ դեռևս ապրիլի կեսին Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը հայտնել էր Անկարայի առջև դրված 72 պահանջների կեսից քիչը կատարելու մասին։ Թուրքիայի համար առավել խնդրահարույց են հենց խոսքի ազատության և արդար դատավարության վերաբերյալ Եվրամիության պահանջները:
BBC-ն նշում է, որ այդ պահանջների կատարումը քիչ հավանական է. Թուրքիայի իշխանությունները չեն հանդուրժում այլախոհություն և քննադատություն, բայց այս հուսահատ ժամանակներում ԵՄ երկրները հասարակության մեծ ճնշման տակ են գտնվում, որոնք պահանջում են լուծել միգրացիոն ճգնաժամը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 18-ին Թուրքիան և ԵՄ պայմանագիր ստորագրեցին՝ անօրինական միգրացիոն քաղաքականության հարցերի վերաբերյալ: Այդ պայմանավորվածության շրջանակներում կողմերը պայմանավորվել են արագացնել Թուրքիայի համար Շենգենյան վիզաների վերացման աշխատանքները և սկսել ազատականացման գործընթացը ոչ թե 2017 թվականին, այլ այս տարվա հուլիսից:
Փաստորեն, ստացվում է՝ ԵՄ-ն իրոք երկու քարի արանքն է հայտնվել: Մի կողմից այն շատ մեծ դժվարությամբ և ինչպես ԲԲՍ-ն է որակում՝ «շունչը պահած» է ստորագրում Թուրքիայի հետ գործարքը, մյուս կողմից էլ պարզապես այլընտրանք չունի և ստիպված է դիմում նման քայլի՝ եվրոպացիների ճնշման տակ գտնվելով, ովքեր պահանջում են ցանկացած գնով լուծել ԵՄ համար իսկական պատուհաս դարձած միգրացիոն ճգնաժամը:

Безвизовый режим для Турции - дилемма для ЕС
Еврокомиссия согласна предоставить гражданам Турции право въезжать в Шенгенскую зону без виз, передает BBC News. При этом источники в Еврокомиссии утверждают, что она одобрит предложение о введении безвизового режима с Турцией, но при этом Анкаре будет сказано, что ранее выставленные Анкаре условия изменены не будут.
В соглашении, заключенном между ЕС и Турцией, говорится, что Анкара должна к 4 мая выполнить 72 условия для того, чтобы визы для граждан Турции в ЕС были отменены к концу июня. По словам дипломатов, Турция выполнила из этих условий лишь половину.
Обычно ЕС требует от страны, претендующей на безвизовый въезд в Европу для своих граждан, соблюдения принципов свободы слова, обеспечения независимости судов и изменений в антитеррористическом законодательстве с тем, чтобы эффективно защищать права меньшинств.
На данный момент Турция этим требованиям вряд ли соответствует. Анкара регулярно подавляет оппозицию, применяя скорее автократические, чем демократические методы. Правозащитники также утверждают, что Турцию нельзя назвать безопасной страной для депортированных беженцев.
Напомним: Турция и ЕС заключили сделку, по которой Анкара возвращает на свою территорию беженцев, нелегально прибывших в Грецию. При этом Турция должна получить отмену визовых ограничений, ускорение переговоров по слиянию с ЕС и три миллиарда евро дополнительно.
Но перед Евросоюзом - дилемма. Избиратели оказывают все большее давление на Европейскую комиссию и на правительства стран ЕС с тем, чтобы те поскорее разрешили миграционный кризис. А соглашение с Турцией, по мнению ЕС, является единственным способом решить эту проблему. К  сожалению, у европейцев пока нет альтернатив, с которыми они могут работать.