Իրանն ընդլայնում է հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ. Իրանի ԱԳՆ
Թեհրանը փնտրում է  հարաբերությունների ընդլայնման ուղիներ Բաքվի հետ, ինչպես նաև աշխարհի մյուս երկրների հետ: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հոսեյն Ջաբեր Անսարին, փոխանցում է IRNA գործակալությունը:
Անսարիի խոսքերով` աշխարհի երկրների հետ հարաբերությունների օպտիմալացումը և ընդլայնումը հանդիսանում է Իրանի արտաքին դիվանագիտության առաջնահերթությունը:
2015 թվականի վերջին Իրանի ներդրումներն Ադրբեջանի հիմնական կապիտալում հասել են 760 միլիոն դոլարի, որից 145 միլիոն դոլարը՝ նավթային հատվածում:

Тегеран ищет пути расширения отношений с Баку
Тегеран ищет пути расширения отношений с Баку, как и c другими странами мира, сказал официальный представитель МИД Ирана Хоссейн Джабер Ансари во вторник на пресс-конференции в Тегеране. Об этом сообщает Trend со ссылкой на агентство IRNA.
По словам Ансари, оптимизация и расширение отношений со странами мира является приоритетом внешней дипломатии Ирана.
На конец 2015 года инвестиции Ирана в основной капитал Азербайджана достигли 760 миллионов долларов, при этом инвестиции в ненефтяной сектор Азербайджана составили 145 миллионов долларов.