Դավութօղլուն չէր տեղավորվում Էրդողանի միանձնյա իշխանության տրամաբանության մեջ
Թուրքիայում ներքաղաքական անկայունությունը շարունակում է խորանալ: Քրդական գործընթացի տապալմանը, ահաբեկչությունների վտանգին, լրատվամիջոցների սահմանափակումներին, մարդու իրավունքների լայնածաված ոտնահարումներին և նման բազում այլ խնդիրներին միանում են նաև իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության ներսում և պետական համակարգում տեղի ունեցող խմորումները:
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հեռանում է ԱԶԿ նախագահի, հետևաբար նաև վարչապետի պաշտոնից, իսկ մայիսի 22-ին կայանալու է ԱԶԿ-ի արտահերթ նիստ կուսակցության նոր նախագահ և վարչապետ ընտրելու համար: Հավանական թեկնածուների շարքում է նաև Էրդողանի փեսան՝ Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Բերաթ Ալբայրաքը:
Դավութօղլուն պնդում է, որ ԱԶԿ նախագահի պաշտոնը թողնելն իր որոշումը չէ, այլ անհրաժեշտություն է: Իսկ Էրդողանը հայտարարում է, որ հրաժարականի որոշումը եղել է հենց Դավութօղլուինը:
Ավելի ուշ թուրքական խորհրդարանի սահմանադրական հանձնաժողովի ղեկավարը հայտարարեց, որ Թուրքիայի նախագահի և վարչապետի միջև որոշակի տարաձայնություններ կան՝ հրաժարվելով նշել այդ պատճառները: Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ այնտեղ, որտեղ կառավարման խորհրդարանական համակարգ և ուժեղ նախագահ կա, տարաձայնությունների առկայությունը բնական է:
Այն, որ Էրդողանն ու Դավութօղլուն չեն կարողանալու միասին աշխատել, վերլուծաբանները կանխատեսում էին դեռ 2014 թվականին, երբ Դավութօղլուն նշանակվեց վարչապետի պաշտոնում: Ըստ էության, բոլորն էլ հասկանում էին, որ Էրդողանի նման հավակնոտ նախագահը չի կարող հաշտվել վարչապետի պաշտոնում ազդեցիկ գործչի կերպարի հետ:
Այնուամենայնիվ, որո՞նք են այն միջադեպերը, որոնք դարձան այդ տարաձայնությունների բացահայտման և Դավութօղլուի հրաժարականի պատճառը: Al-Monitor-ը ներկայացնում է դրանցից մի քանիսը:
1. 2015 թվականի փետրվարին Թուրքիան  Սիրիայից տարհանեց Սուլեյման շահի մասունքներն ու դամբարանի պատվո պահակախմբի անձնակազմը: Գործողությունից հետո հրապարակվեցին Դավութօղլուի նկարները օպերացիան ղեկավարած թուրք գեներալների հետ: Իրեն երկրի գլխավոր հրամանատարը համարող Էրդողանի համար սա մեծ ապտակ էր:
2. Այնուհետև եկան հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց ժամանակ ԱԶԿ-ն չկարողացավ բավական ձայներ հավաքել: Դավութօղլուի թիմի կարծիքով պատճառը նախընտրական քարոզչությանը Էրդողանի մասնակցությունն էր: Ինչից հետո Էրդողանին խնդրել են զերձ մնալ քարոզչությունից: Արդյունքում, ԱԶԿ-ն նոյեմբերից ստացավ անհրաժեշտ ձայները, և Դավութօղլուն դարձավ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված վարչապետ, որը մեծ աջակցություն է վայելում: Սա հերթական հարվածն էր Էրդողանի հեղինակությանը:
3. Եվ վերջապես, երրորդ պատճառն ամերիկացիներն են: Վաշինգտոնում սառը ընդունելության արժանացած Էրդողանին խիստ զայրացրել էր այն հանգամանքը, որ Օբաման մտադիր է մայիսի 5-ին ընդունել Դավութօղլուին:
Արդյունքում, Էրդողանը պարզապես չի ցանկացել հաշտվել Դավութօղլուի՝ ազդեցիկ վարչապետի կերպարի հետ, ինչը կարող էր ստվերում թողնել նրան: Էրդողանն ամեն ինչ անում է Թուրքիայում ողջ իշխանությունն իր ձեռքում կենտրոնացնելու համար, իսկ Դավութօղլուի քաղաքականությունն այս տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում: Պատահական չէ, որ Էրդողանն ամեն ինչ անում է որքան հնարավոր է շուտ նոր Սահամանդրություն ընդունելու և երկրում նախագահական համակարգ մտցնելու համար, ինչը նրան հնարավորություն կտա մեկընդմիշտ ազատվել ազդեցիկ վարչապետի պաշտոնից՝ դառնալով Թուրքիայի միանձնյա ղեկավար: Սա նշանակում է, որ առաջիկայում ականատես ենք լինելու Թուրքիայում Էրդողանի ավտորիտար իշխանության ամրապնդման:

Давутоглу никак не умещался в логику единоличного правления Эрдогана
Политическая нестабильность внутри Турции продолжает набирать обороты. К провалу курдского вопроса, терроризму, ограничениям средств массовой информации, нарушениям прав человека и другим многочисленным проблемам прибавляются разногласия в правящей Партии Справедливости и развития (ПСР) и во всей государственной системе.
Накануне стало известно, что Давутоглу покидает пост главы ПСР, и, соответственно, пост премьер-министра страны. 22 мая состоится внеочередное заседание партии, в ходе которого должен быть избран новый лидер партии. Министр энергетики Турции Берат Албайрак, зять президента Реджепа Тайипа Эрдогана, рассматривается в качестве наиболее вероятного кандидата.
Давутоглу настаивает, что решение покинуть пост председателя правящей партии было продиктовано не его выбором, а необходимостью. В свою очередь, Эрдоган заявляет, что это было решением Давутоглу.
Позднее глава конституционной комиссии турецкого парламента Бурхан Кузу заявил, что между президентом Эрдоганом и премьер-министром Давутоглу существует ряд разногласий. Об этом сообщает агентство Тренд. Кузу отказался назвать эти причины, однако отметил, что там, где существуют парламентская система управления и сильный президент, наличие разногласий является вполне нормальным.
То, что Эрдоган и Давутоглу не смогут работать вместе, аналитики прогнозировали еще в 2014 году, когда Давутоглу был назначен на пост премьера. В принципе, все понимали, что амбициозный Эрдоган не может смириться с такой влиятельной фигурой, каким является Давутоглу.
Тем не менее, какие же инциденты лежат в основе выявления этих разногласий, став причиной отставки Давутоглу?
Al-Monitor представляет некоторые из них:
1. В феврале 2015 года Турция эвакуировала останки Сулейман-шаха из Сирии. После операции появились фото Давутоглу с турецкими генералами, которые руководили этой операцией. Для Эрдогана, который считает себя главным командующим Турции, это стало настоящей пощечиной.
2. Потом во время парламентских выборов ПСР не смогла набрать достаточно голосов для формирования коалиционного правительства. По мнению Давутоглу, главной причиной провала было то, что Эрдоган слишком много вмешивался в предвыборную кампанию. И его попросили воздержаться от этого. В итоге ПСР в ноябре одержала победу, а Давутоглу стал демократически избранным премьер-министром, который пользуется большой поддержкой. Это стало очередным ударом по репутации Эрдогана.
3. И наконец, третьей причиной стали американцы. После холодного приема в Вашингтоне Эрдогану совсем не понравилось, что Обама согласился принять Давутоглу 5 мая.
В результате Эрдоган просто не захотел смириться с влиятельным премьер-министром в лице Давутоглу. Это могло оставить его самого в тени. Эрдоган делает все возможное для того, чтобы сконцентрировать всю власть в стране в своих руках, а политика Давутоглу не укладывается в эту логику. Неслучайно, что Эрдоган так страстно хочет изменить Конституцию страны и ввести президентскую систему, что позволит ему навсегда освободиться от влиятельного поста премьер-министра.
Все это означает, что в ближайшем будущем мы станем свидетелями укрепления авторитарной власти Эрдогана в Турции.