Մինսկի խմբի մանդատը և դրա ընդլայնման անհրաժեշտությունը
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելությունը խաղաղության և զինադադարի ռեժիմի պահպանման գործում, մեղմ ասած, թերի է: Մինսկի խմբի մանդատը խիստ սահմանափակ է, ինչը շատ դեպքերում հիմք է դառնում այն ընկալելու որպես խաղաղությունը պահպանելու հարցում միջազգային հանրության բարի կամքի դրսևորում միայն: Այնինչ իրականում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պիտի հստակ լիազորություններ ունենա հակամարտ զորքերի շփման գծում մշտական հիմունքներով մշտադիտարկում իրականացնելու և խախտումներն արձանագրելու:
Հրադադարի վերահսկողության համակարգի ներդրման կարևորության մասին վերջերս բարձրաձայնվեց նաև ԱՄՆ Կոնգրեսում: Կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսն ու Էլիոթ Էնգելը հանդես եկան նախաձեռնությամբ, որը խաղաղության հաստատման, հրադադարի վերահսկողության միջոցներ էր առաջարկում: Համաձայն ներկայացված նախագծի՝ նախ պետք է դիպուկահարներին հետ քաշել, ապա շփման գծի ողջ երկայնքով հրետանային կրակի և ձայնի չափման տեղորոշիչներ տեղադրել՝ ԵԱՀԿ մշտադիտարկման ներքո, և վերջում ընդլայնել ԵԱՀԿ դիտորդների քանակը, որպեսզի մշտադիտարկումն ավելի արդյունավետ լինի: Նշված փաստաթղթին իրենց հավանությունն են հայտնել Հայաստանը, ԼՂՀ-ն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, այնինչ Ադրբեջանը դեմ է արտահայտվել:
Այն, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատի ընդլայնման խնդիրը կարևորագույններից մեկն է այսօր, միանշանակ է: Սակայն, կարևոր է նաև հասկանալ, թե այլ հակամարտությունների պարագայում մշտադիտարկման անցկացման ինչպիսի փորձ ունի ԵԱՀԿ-ն և որքանով են այդ մշտադիտարկումներն աջակցում հրադադարի պահպանմանը:
Ինչպես հայտնի է, ԵԱՀԿ-ն ակտիվ գործունեության է իրականացնում մի շարք ուղղություններով, այդ թվում՝ ահաբեկչության դեմ պայքար, հակամարտությունների կանխարգելում և լուծում, թրաֆիքինգի դեմ պայքար, գենդերային հավասարություն և այլն: Հակամարտությունների կանխարգելման և լուծման շրջանակներում է գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ առաքելությունը Բոսնիա և Հերցեգովինայում, ԵԱՀԿ առաքելությունը Սկոպյեում, առաքելությունը Մոլդովայում, Հատուկ մոնիթորինգային առաքելությունը Ուկրաինայում, ԵԱՀԿ քարտուղարությունը և այլն:
Մշտադիտարկման իրականացման փորձն ուսումնասիրելու առումով կարևոր է հատկապես  Ուկրաինայում ԵԱՀԿ հատուկ մոնիթորինգային առաքելության գործունեության ուսումնասիրումը: Եվ այսպես, հատուկ մոնիթորինգային առաքելության մանդատը սահմանում է, որ դիտորդները կոչված են աջակցելու լարվածության նվազմանը, խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատմանը: Տեղերում երկխոսության իրականացմանը նպաստելու համար առաքելությունը փոխգործակցում է իշխանության տարբեր մակարդակների, քաղաքացիական հասարակության, էթնիկ և կրոնական խմբերի, տեղական համայնքների հետ: Առաքելությունն իրականացնում է տեղեկատվության հավաքագրում, զեկուցում է անվտանգության վիճակի մասին, իրականացնում է կոնկրետ դեպքերի հաստատում և տեղեկացնում է դրանց մասին, այդ թվում և այնպիսի դեպքերի, որոնք առնչվում են ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների հայտարարված խախտումներին:
ԵԱՀԿ Հատուկ մոնիթորինգային առաքելությունն Ուկրաինայում իրականացվում է ԵԱՀԿ-ին ուղղված Ուկրաինայի կառավարության դիմումի և անդամ 57 պետությունների կոնսենսուսի հիման վրա: Սակայն, իրադարձությունների զարգացումը ցույց է տվել, որ Ուկրաինան (և ոչ միայն) առանձնապես գոհ չէ մոնիթորինգի իրականացման ընթացքից և առաքելության մանդատից: Ուկրաինայի վերլուծական շրջանակները պնդում են, որ Առաքելության հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են. այն չունի ո՛չ հարկադրելու, ո՛չ ինքն իրեն պաշտպանելու հնարավորություն: Ավելին՝ ազատ տեղաշարժման և հակամարտության գոտում մշտադիտարկում իրականացնելու նրանց իրավունքը պարբերաբար խախտվում է զինյալների կողմից և հենց ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներն են հաճախ հայտնվում ագրեսիայի թիրախում:
Ուկրաինայում ԵԱՀԿ հատուկ մոնիթորինգային առաքելության գործունեությունն ու արդյունավետությունը կասկածի տակ է առնվել նաև ամերիկյան կողմից: ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Դենիել Բաերը 2014-ին հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ-ի կողմից իրականացվող մշտադիտարկումը ռուս-ուկրաինական սահմանի երկայնքով անարդյունավետ ու ոչ ադեկվատ է, քանի որ այդ առաքելության մանդատը շատ սահմանափակ է, այն պետք է ընդլայնվի:
Այսպիսով, չնայած նրան, որ ԵԱՀԿ հատուկ մոնիթորինգային առաքելությունը Ուկրաինայում սահմանային մշտադիտարկման իրականացման շատ ավելի մեծ հնարավորություններ ու լիազորություններ ունի, քան ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, սակայն ղարաբաղյան հակամարտության գոտում առկա լարվածության աննախադեպ աճն ու պայթյունավտանգ իրադրությունը պահանջում են առավել լայն ու հստակ մշակված լիազորությունների օժտում Մինսկի խմբին՝ մշտադիտարկում իրականացնելու հարցում: Փաստը մնում է փաստ, որ այսօր ադրբեջանական ագրեսիան զսպող միակ կոնկրետ ուժը ԼՂՀ ՊԲ-ն է և հրադադարի վերահսկողության համակարգի ներդրման և միջազգային հանրության կողմից հասցեական հայտարարությունների շնորհիվ միայն հնարավոր կլինի սանձել Ադրբեջանի հաջորդ արկածախնդրությունները:

The Mandate of the OSCE Minsk Group and the Need of Its Expansion
April's four-day war showed that the mission of the OSCE Minsk Group, to put it mildly, is not perfect in preserving the peace and cease-fire. The mandate of the Minsk Group is so limited, that in many cases it gives grounds to perceive it only as the goodwill of the international community on maintaining peace. Meanwhile, in fact, the OSCE Minsk Group should have a clear mandate to conduct monitoring and fix the violations on NKR-Azerbaijan border.
The importance of introducing cease-fire monitoring mechanism has recently been also discussed in the US Congress. Congressmen Ed Royce and Eliot Engel came up with a proposal, which is the following: an agreement from all sides not to deploy snipers along the line of contact; the placement of OSCE-monitored, advanced gunfire-locator systems and sound-ranging equipment to determine the source of attacks along the line of contact; the deployment of additional OSCE observers along the line of contact to better monitor cease-fire violations.
Armenia, Nagorno-Karabakh, the Co-Chairs of the Minsk Group have expressed their support to this proposal, while Azerbaijan said it is against.
The fact that today the expansion of the mandate of the OSCE Minsk Group is one of the most important tasks is quite definite. However, in this context it is also important to understand what monitoring experience the OSCE has in other conflicts and how much they helped to maintain the truce.
As it is known, the OSCE has been active on several fronts, among them - fight against terrorism, the prevention and resolution of conflicts, fight against trafficking, gender equality, etc. The OSCE mission in Skopje, Republic of Moldova, special monitoring mission to Ukraine, the Secretariat of the OSCE, etc., as well as the OSCE Minsk Group operate in the framework of the prevention and resolution of conflicts.
In examining the experience of the OSCE in monitoring, it is particularly important to examine the activities of the monitoring mission in Ukraine. Thus, the mandate of the Special Monitoring Mission determines that the observers are intended to contribute to the reduction of tension, peace, stability and security. To support the dialogue it cooperates with the authorities at various levels, with civil society, with ethnic and religious groups, with the local community. It collects information, reports on the situation of security, confirms the specific cases and informs about them, including those, which relate to violations of the fundamental principles of the OSCE.
The mission of the special monitoring group of the OSCE in Ukraine acts on the basis of the appeal of the Ukrainian government and the consensus between the 57 countries. However, the development of events showed that Ukraine (and not only) is not particularly satisfied with the monitoring mission and mandate. The analytical circles of Ukraine argue that the Mission's capacity is very limited. Moreover, in the area of ​​movement, their right to monitor the conflict is periodically violated by the military, and the OSCE representatives are often the target of aggression.
The activity and effectiveness of the OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine has also been put under question by the Americans. In 2014, US Ambassador to OSCE Daniel Bayer declared that the monitoring carried out by the OSCE along the Russian-Ukrainian border is inadequate, because the mandate of the mission is very limited and must be expanded.
Thus, despite the fact that the OSCE Special Monitoring Mission in Ukraine has more capacity and authority to monitor the border than the OSCE Minsk Group, the unprecedented growth of tension in Karabakh conflict zone indicate that the mission of the OSCE Minsk Group should be expanded.
It is a fact that today the only restraining factor of Azerbaijani aggression is the strength of the NKR Defense Army, and it will be possible to curb the next adventure of Azerbaijan only by introducing monitoring system for the ceasefire and come up with addressed statements.