Վիեննայում սպասվող Սարգսյան-Ալիև հանդիպման կարևորությունն ու խնդիրները
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ջանքեր են գործադրում մայիսի 16-ին Վիեննայում Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները վերսկսելու համար։ Այս օրերին շատ է խոսվում կայանալիք հանդիպման նշանակության, ակնկալիքների, ելքերի մասին։ Սակայն, արդեն այս պահին կարելի է արձանագրել մի քանի հանգամանք։
Ապրիլյան սրացումից հետո զգալի ակտիվություն էր ցուցաբերում Ռուսաստանը, վերջինիս միջնորդությամբ Մոսկվայում համաձայնություն ձեռք բերվեց կրակի դադարեցման շուրջ, մի շարք ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ակտիվ այցելություններ էին կատարում Հայաստան և Ադրբեջան։ Քննարկվում էր նաև այսպես կոչված «Լավրովի պլանը», որը ենթադրում էր հակամարտության արագ կարգավորում՝ ըստ Ռուսաստանի տեսլականի։ Եվ այս տրամաբանության ներքո շատերն էին սպասում, որ վերադարձը բանակցություններին նույնպես տեղի կունենա Ռուսաստանի միջնորդությամբ։ Բայց ականատեսը եղանք նրա, որ նախագահների հանդիպմանը, եթե այն կայանա, ներկա կգտնվեն բոլոր երեք համանախագահող երկրների արտգործնախարարները։
Դա նշանակում է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ մյուս երկու համանախագահները գիտակցում են Ռուսաստանի կողմից բանակցային գործընթացի միջնորդության մոնոպոլիզացման վտանգները, մյուս կողմից՝ ձգտում են ցույց տալ, որ լծակներն իրենց ձեռքից բաց չեն թողնում։ Սա առնվազն կանխում է համանախագահներից միայն մեկի շահերից բխող անկանխատեսելի զարգացումները ինչպես մյուս համանախագահների, այնպես էլ հակամարտության կողմերի համար:
Չի կարելի բացառել նաև այն սցենարը, որի ներքո այժմ եռանախագահները կհամախմբեն իրենց ուժերը կողմերին բանակցությունների վերադարձնելու, վստահության միջոցների հաստատմանը հասնելու համար, իսկ արդեն անմիջական քաղաքական կարգավորման միջնորդության բեռն իր վրա կփորձի վերցնել նրանցից մեկը։
Մյուս կարևոր հանգամանքը, որ հարկավոր է շեշտել, այն է, որ համաձայն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության, այս հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են վստահության միջոցներն ու հրադադարի ամրապնդման միջոցառումները։ Եվ արդեն դրանց հաստատումը համապատասխան միջավայր կստեղծի կարգավորման սկզբունքների շուրջ բանակցություններին վերադառնալու համար։ Ըստ էության, սրա մասին էին ասում նաև ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, երբ հայտարարում էին, որ իրավիճակը փոխվել է, և այժմ խոսել բանակցությունների մասին տեղին չէ, մինչ այդ հարկավոր է ամրապնդել հրադադարն ու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ հաստատել:
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ հայկական կողմի մոտեցումնեն այսօր առավել օբյեկտիվ են և ընկալելի միջնորդների համար։ Մյուս քայլն այս ուղղությամբ պետք է լինի ԼՂՀ-ին բանակցային սեղան վերադարձնելը և միջնորդների ու Ադրբեջանի մոտ այն գիտակցման ամրապնդումը, որ միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի հասնել հակամարտության վերջնական և հարատև կարգավորման։

Встреча Саргсян-Алиев в Вене: важность и ожидания
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ приложили много сил для организации в Вене 16-го мая встречи президентов Азербайджана и Армении, чтобы возобновить переговоры по урегулированию карабахского конфликта. В эти дни много говорится о значении, об ожиданиях, о возможном исходе предполагаемой встречи. Однако уже на данный момент можно зафиксировать несколько важных обстоятельств.
После апрельского обострения большую активность проявляет Россия. При посредничестве последней в Москве было достигнуто соглашение о прекращении огня, ряд высокопоставленных чиновников совершают активные поездки в Армению и Азербайджан. Обсуждался также так называемый "план Лаврова", который предполагал быстрое урегулирование конфликта по российским представлениям. И в рамках данной логики многие ожидали, что возвращение к переговорам также произойдет при посредничестве России. Однако мы стали свидетелями того, что на встрече президентов, которая должна состояться сегодня, будут присутствовать министры иностранных дел всех трех стран-сопредседателей.
Это означает, что другие два сопредседателя МГ ОБСЕ осознают опасность монополизации процесса переговоров со стороны России. С другой стороны, они стремятся показать, что не упускают рычаги из своих рук. Это, как минимум, предотвращает развитие непредсказуемых как для других сопредседателей, так и для сторон конфликта событий, исходящих из интересов лишь одного из сопредседателей.
Нельзя исключать также и тот сценарий, при котором тройка сопредседателей сейчас объединит свои силы для возвращения сторон к столу переговоров, для утверждения мер доверия, а уже затем груз политического урегулирования попытается взять на себя один из них.
Другим важным обстоятельством, которое необходимо подчеркнуть, является то, что согласно заявлению сопредседателей Минской группы ОБСЕ, во время сегодняшней встречи будут обсуждаться меры доверия и укрепления перемирия. И уже их утверждение создаст соответствующую среду для возврата к переговорам по принципам урегулирования. По сути, об этом также говорили высокопоставленные чиновники РА, когда заявляли, что ситуация изменилась и говорить сегодня о переговорах - не к месту. До этого необходимо укрепить режим перемирия и утвердить механизмы расследования инцидентов.  В целом, можно сказать, что сегодня подходы армянских сторон более объективны и понятны для посредников. Следующим шагом в данном направлении должно быть возвращение НКР за стол переговоров и закрепление у посредников и у Азербайджана осознания того, что только в этом случае можно будет достичь окончательного и долговременного урегулирования конфликта.