Վիեննայում սպասվող Սարգսյան-Ալիև հանդիպման կարևորությունն ու խնդիրները
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ջանքեր են գործադրում մայիսի 16-ին Վիեննայում Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները վերսկսելու համար։ Այս օրերին շատ է խոսվում կայանալիք հանդիպման նշանակության, ակնկալիքների, ելքերի մասին։ Սակայն, արդեն այս պահին կարելի է արձանագրել մի քանի հանգամանք։
Ապրիլյան սրացումից հետո զգալի ակտիվություն էր ցուցաբերում Ռուսաստանը, վերջինիս միջնորդությամբ Մոսկվայում համաձայնություն ձեռք բերվեց կրակի դադարեցման շուրջ, մի շարք ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ակտիվ այցելություններ էին կատարում Հայաստան և Ադրբեջան։ Քննարկվում էր նաև այսպես կոչված «Լավրովի պլանը», որը ենթադրում էր հակամարտության արագ կարգավորում՝ ըստ Ռուսաստանի տեսլականի։ Եվ այս տրամաբանության ներքո շատերն էին սպասում, որ վերադարձը բանակցություններին նույնպես տեղի կունենա Ռուսաստանի միջնորդությամբ։ Բայց ականատեսը եղանք նրա, որ նախագահների հանդիպմանը, եթե այն կայանա, ներկա կգտնվեն բոլոր երեք համանախագահող երկրների արտգործնախարարները։
Դա նշանակում է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ մյուս երկու համանախագահները գիտակցում են Ռուսաստանի կողմից բանակցային գործընթացի միջնորդության մոնոպոլիզացման վտանգները, մյուս կողմից՝ ձգտում են ցույց տալ, որ լծակներն իրենց ձեռքից բաց չեն թողնում։ Սա առնվազն կանխում է համանախագահներից միայն մեկի շահերից բխող անկանխատեսելի զարգացումները ինչպես մյուս համանախագահների, այնպես էլ հակամարտության կողմերի համար:
Չի կարելի բացառել նաև այն սցենարը, որի ներքո այժմ եռանախագահները կհամախմբեն իրենց ուժերը կողմերին բանակցությունների վերադարձնելու, վստահության միջոցների հաստատմանը հասնելու համար, իսկ արդեն անմիջական քաղաքական կարգավորման միջնորդության բեռն իր վրա կփորձի վերցնել նրանցից մեկը։
Մյուս կարևոր հանգամանքը, որ հարկավոր է շեշտել, այն է, որ համաձայն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության, այս հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են վստահության միջոցներն ու հրադադարի ամրապնդման միջոցառումները։ Եվ արդեն դրանց հաստատումը համապատասխան միջավայր կստեղծի կարգավորման սկզբունքների շուրջ բանակցություններին վերադառնալու համար։ Ըստ էության, սրա մասին էին ասում նաև ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, երբ հայտարարում էին, որ իրավիճակը փոխվել է, և այժմ խոսել բանակցությունների մասին տեղին չէ, մինչ այդ հարկավոր է ամրապնդել հրադադարն ու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ հաստատել:
Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ հայկական կողմի մոտեցումնեն այսօր առավել օբյեկտիվ են և ընկալելի միջնորդների համար։ Մյուս քայլն այս ուղղությամբ պետք է լինի ԼՂՀ-ին բանակցային սեղան վերադարձնելը և միջնորդների ու Ադրբեջանի մոտ այն գիտակցման ամրապնդումը, որ միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի հասնել հակամարտության վերջնական և հարատև կարգավորման։

The Importance and the Problems of the Expected Sargsyan-Aliyev Meeting in Vienna
The OSCE Minsk Group Co-Chairs are making efforts to organize a meeting of the Armenian and Azerbaijani presidents in Vienna on May 16, to resume talks on Karabakh conflict settlement. Today a lot is being said about the significance, expectations and the results of the meeting. However, at this moment it is already possible to talk about a few factors.
After the April escalation Russia was quite active. With its mediation a verbal agreement on ceasefire was reached in Moscow, a number of high-ranking Russian officials were paying visits to Armenia and Azerbaijan. The so-called "Lavrov plan" was also discussed. Within this logic, many were expecting that the return of the negotiations will be done with the mediation of Russia, as well. But we witnessed that at the presidents' meeting, if it takes place, will be present the Foreign Ministers of all three Co-Chairing countries.
This means that the other two mediators acknowledge the dangers of monopolization of Russia's mediation in the negotiation process, on the other hand, seek to demonstrate that they do not release levers from their hands. This at least prevents unforeseen developments arising from the interests of only one Co-Chairs for the other Co-Chairs and the conflicting parties.
One cannot exclude the scenario under which the Co-Chairs will join their forces to bring the parties back to the negotiations, to reach to the establishment of confidence-building measures. As for the immediate political settlement, this burden will try to take one of the Co-Chairing countries.
Another important factor that needs to be emphasized is that, according to the statement of the OSCE Minsk Group, confidence-building measures and strengthening the ceasefire will be discussed during the meeting, the approval of which will create an appropriate environment for the return of the negotiations over the principles.
In fact, the RA high-level officials were also talking about this, when saying that the situation has changed, and now it is not appropriate to speak about the negotiations, before that it is necessary to strengthen the ceasefire and establish mechanisms for investigating the incidents.
In general, it can be said that the approach of the Armenian sides today are more objective and perceivable for the mediators. The next step in this direction should be to return NKR to the negotiation table and strengthen the perception among the mediators and Azerbaijan that only in that case it will be possible to achieve a final and lasting settlement of the conflict.