ԵՄ-ն ադրբեջանական գազը Եվրոպա հասցնելու համար սկսել է Տրանսադրիատիկ գազամուղի շինարարությունը
Հունաստանում սկսվել է Տրանսադրիատիկ գազամուղի շինարարությունը, որով ադրբեջանական գազը Հունաստանի հյուսիսով և Ալբանիայով կմատակարարվի Իտալիա, հայտնում է The New York Times-ը:
ԱՄՆ-ն ողջունել է Տրանսադրիատիկ գազամուղի կառուցման պաշտոնական մեկնարկը: «ԱՄՆ-ն ողջունում է այդ գազամուղի նախագծի մեկնարկը: Գազամուղը Հարավային էներգետիկ միջանցքի վերջին օղակն է, որն Ադրբեջանից գազը կհասցնի Եվրոպայի այլ շրջաններ»,- ասել է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:  «Մենք սպասում ենք այդ կարևոր նախագծի առաջընթացին, որը, ինչպես մենք կարծում ենք, կամրապնդի Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Հունաստանի և Իտալիայի տնտեսությունները»,- հավելել է Քիրբին:
Նոր գազամուղը, որի ընդհանուր երկարությունը կազմում է մոտ 870 կիլոմետր, կնվազեցնի Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազի մատակարարումներից: Նոր գազամուղով գազի առաջին մատակարարումները նախատեսված են 2020 թվականին:

ЕС начал строить Трансадриатический газопровод
В Греции началось строительство Трансадриатического газопровода (TAP), по которому азербайджанский газ будет через север Греции и Албанию поступать в Италию, пишет Корреспондент со ссылкой на издание The New York Times.
"США приветствуют сегодняшнюю закладку этого трубопроводного проекта. Газопровод, известный как ТАП, - это последнее звено в проекте Южного энергетического коридора, который привлечет газ из Азербайджана в другие районы Европы", - сказал представитель госдепартамента Джон Кирби."Мы ждем продвижения этого важного проекта, который, как мы считаем, укрепит экономику Азербайджана, Турции, Греции и Италии", - добавил Кирби.
Новый газопровод, общая протяженность которого составляет около 870 км, снизит зависимость Европы от российских поставок газа. Первые поставки газа по новому газопроводу запланированы на 2020 год.