Վիեննայում Ադրբեջանը շարունակեց ապրիլին որդեգրած իր քաղաքականությունը
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է «ձերբազատվել» 1994 և 1995թ. հրադադարի համաձայնագրերից: Վիեննայի Սարգսյան-Ալիև հանդիպումն այս առումով պետք է որոշակի կարևոր դեր խաղար և ցույց տար, թե արդյոք կհաջողվի Ադրբեջանին  պարտադրել պահպանել նախկինում ստանձնած իր պարտավորությունները:
Այդ համատեքստում հարկավոր է ուշադրություն դարձնել մի քանի հանգամանքների վրա: Նախ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտգործնախարարների համատեղ հայտարարության մեջ 1994 և 1995թ․ զինադադարի համաձայնագրերի պահպանման կարևորությունը նշվում է միայն համանախագահների կողմից, ինչը հստակ ցույց է տալիս, որ Վիեննայում նույնպես Ադրբեջանը շարունակել է դեռ ապրիլի սկզբին որդեգրած իր քաղաքականությունը: Ադրբեջանի իշխանություններն ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո մեկ անգամ չէ, որ շեշտել են, թե այս իրադարձություններն իբր չեղարկեցին 1994 և 1995թ․ զինադադարի համաձայնագրերը: Այս մասին է վկայում նաև այն, որ մինչ Ալիևի հետ միևնույն սեղանի շուրջ նստելը, ՀՀ նախագահը ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ ունեցած երկկողմ հանդիպումների ժամանակ շեշտել է 1994թ. զինադադարի մասին և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անվերապահ կատարման անհրաժեշտությունը:
Երկրորդ, Ադրբեջանն, ինչպես ապրիլյան սրացումներից, այնպես էլ Վիեննայի հանդիպումից հետո սկսել է առավելապես հղվել ապրիլի 5-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈւ շտաբերի պետերի՝ Մոսկվայում ձեռք բերված բանավոր համաձայնության վրա: Սրա մասին է վկայում մայիսի 19-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Մահմուդ Մամեդգուլիևի «կոչը» միջազգային հանրությանը՝ «դատապարտել Հայաստանին հրադադարի ռեժիմի խախտման համար և պահանջել խստորեն պահպանել 2016թ-ի ապրիլի 5-ին հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պարտավորությունները»:
Այն, որ հենց միջնորդներն են իրենց համատեղ հայտարարության մեջ նշում 1994 և 1995թ․ զինադադարի համաձայնագրերի պահպանման կարևորությունը, ակնհայտ է դարձնում, որ նրանց համար ևս ընկալելի չէ Ադրբեջանի՝ ապրիլյան սրացումներից հետո այս հարցում որդեգրած քաղաքականությունը: Այլ հարց է, թե ինչ քայլեր են նրանք ձեռնարկում այս ուղղությամբ: Քանի դեռ հրադադարի համաձայնագրի ուժի մեջ լինելը կասկածի տակ է դրվում Ադրբեջանի կողմից, բանակցային գործընթացի վերսկսման, առավել ևս այդ գործընթացում որևէ առաջընթաց գրանցելու մասին խոսելն անտրամաբանական է: Միջնորդների, հատկապես Ռուսաստանի, որը հանդիսանում է 1994թ-ի զինադադարի պայմանագրի միջնորդ, պարտավորությունն է քայլեր ձեռնարկել՝ Ադրբեջանին իրականություն հետ վերադարձնելու համար: Այդ քայլերից առաջինը պետք է լինեն հասցեկան հայտարարությունները, որոնք չհնչեցին նաև Վիեննայում:

В Вене Азербайджан продолжил политику, взятую на вооружение в апреле
После четырехдневной апрельской войны Азербайджан всеми способами пытается "освободиться" от соглашений по перемирию 1994-1995-ых годов. Венская встреча Саргсян-Алиев в этом смысле должна была сыграть определенную важную роль и показать, удасться ли Азербайджан обязать соблюдать взятые им ранее обязательства.
В этом контексте необходимо обратить внимание на несколько обстоятельств. Во-первых, в совместном заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ важность сохранения соглашений по перемирию от 1994-1995-ых годов отмечена лишь со стороны сопредседателей, что четко показывает, что и в Вене Азербайджан продолжил взятую на вооружение еще в апреле политику. Власти Азербайджана после четырехдневной апрельской войны неоднократно подчеркивали, что эти события, якобы, аннулировали соглашение по перемирию 1994-1995-ых годов. Об этом свидетельствует и тот факт, что до того, как сесть с Алиевым за стол переговоров, президент РА во время двухсторонних встреч с Высоким представителем ЕС Федерикой Могерини и Госсекретарем США Джоном Керри подчеркнул необходимость непременного выполнения соглашений о перемирии 1994-го года и укрепления режима прекращения огня 1995-го года.
Во-вторых, Азербайджан - как после апрельских обострений, так и после венской встречи - стал больше ссылаться на устное соглашение, достигнутое в Москве 5-го апреля  начальниками штабов ВС Армении и Азербайджана. Об этом свидетельствует "призыв" к международной общественности заместителя министра иностранных дел Азербайджана, сделанный 19-го мая: "осудить Армению за нарушение режима прекращения огня и потребовать строго соблюдать взятые 5-го апреля на себя обязательства по перемирию".
То, что именно посредники в своих совместных заявлениях отмечают важность сохранения соглашений по перемирию 1994-1995-ых годов, делает очевидным, что и для них непонятна взятая на вооружение после апрельского обострения политика Азербайджана. Другой вопрос - какие шаги они предпринимают в этом направлении. Пока действие соглашения по прекращению огня ставится под сомнение со стороны Азербайджана, говорить о возобновлении процесса переговоров, тем более о достижении какого-либо прогресса в нем, говорить нелогично. Обязательством посредников, особенно России, которая является посредником в подписании Соглашения о прекращении огня от 1994-го года, является инициализация шагов по возвращению Азербайджана к действительности. Первыми из этих шагов должны быть адресные заявления, которые в Вене так и не прозвучали.