Վիեննայում Ադրբեջանը շարունակեց ապրիլին որդեգրած իր քաղաքականությունը
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է «ձերբազատվել» 1994 և 1995թ. հրադադարի համաձայնագրերից: Վիեննայի Սարգսյան-Ալիև հանդիպումն այս առումով պետք է որոշակի կարևոր դեր խաղար և ցույց տար, թե արդյոք կհաջողվի Ադրբեջանին  պարտադրել պահպանել նախկինում ստանձնած իր պարտավորությունները:
Այդ համատեքստում հարկավոր է ուշադրություն դարձնել մի քանի հանգամանքների վրա: Նախ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտգործնախարարների համատեղ հայտարարության մեջ 1994 և 1995թ․ զինադադարի համաձայնագրերի պահպանման կարևորությունը նշվում է միայն համանախագահների կողմից, ինչը հստակ ցույց է տալիս, որ Վիեննայում նույնպես Ադրբեջանը շարունակել է դեռ ապրիլի սկզբին որդեգրած իր քաղաքականությունը: Ադրբեջանի իշխանություններն ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո մեկ անգամ չէ, որ շեշտել են, թե այս իրադարձություններն իբր չեղարկեցին 1994 և 1995թ․ զինադադարի համաձայնագրերը: Այս մասին է վկայում նաև այն, որ մինչ Ալիևի հետ միևնույն սեղանի շուրջ նստելը, ՀՀ նախագահը ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ ունեցած երկկողմ հանդիպումների ժամանակ շեշտել է 1994թ. զինադադարի մասին և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անվերապահ կատարման անհրաժեշտությունը:
Երկրորդ, Ադրբեջանն, ինչպես ապրիլյան սրացումներից, այնպես էլ Վիեննայի հանդիպումից հետո սկսել է առավելապես հղվել ապրիլի 5-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈւ շտաբերի պետերի՝ Մոսկվայում ձեռք բերված բանավոր համաձայնության վրա: Սրա մասին է վկայում մայիսի 19-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Մահմուդ Մամեդգուլիևի «կոչը» միջազգային հանրությանը՝ «դատապարտել Հայաստանին հրադադարի ռեժիմի խախտման համար և պահանջել խստորեն պահպանել 2016թ-ի ապրիլի 5-ին հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պարտավորությունները»:
Այն, որ հենց միջնորդներն են իրենց համատեղ հայտարարության մեջ նշում 1994 և 1995թ․ զինադադարի համաձայնագրերի պահպանման կարևորությունը, ակնհայտ է դարձնում, որ նրանց համար ևս ընկալելի չէ Ադրբեջանի՝ ապրիլյան սրացումներից հետո այս հարցում որդեգրած քաղաքականությունը: Այլ հարց է, թե ինչ քայլեր են նրանք ձեռնարկում այս ուղղությամբ: Քանի դեռ հրադադարի համաձայնագրի ուժի մեջ լինելը կասկածի տակ է դրվում Ադրբեջանի կողմից, բանակցային գործընթացի վերսկսման, առավել ևս այդ գործընթացում որևէ առաջընթաց գրանցելու մասին խոսելն անտրամաբանական է: Միջնորդների, հատկապես Ռուսաստանի, որը հանդիսանում է 1994թ-ի զինադադարի պայմանագրի միջնորդ, պարտավորությունն է քայլեր ձեռնարկել՝ Ադրբեջանին իրականություն հետ վերադարձնելու համար: Այդ քայլերից առաջինը պետք է լինեն հասցեկան հայտարարությունները, որոնք չհնչեցին նաև Վիեննայում:

In Vienna Azerbaijan Continued Its Policy Adopted in April
After April four-day war Azerbaijan is trying to "get rid of" the 1994 and 1995 ceasefire agreements. Sargsyan-Aliyev meeting in Vienna should have played an important role in this regard and show whether it would be possible to make Azerbaijan carry out its commitments.
In this context it is important to pay attention to several factors. First, in the statement of the Foreign Minister of the OSCE MG co-chair countries, the importance of keeping the 1994 and 1995 agreements is being mentioned only by the Co-Chairs, which obviously shows that in Vienna as well Azerbaijan continued the policy that it adopted at the beginning of April. After April four-day war Azerbaijan has stressed not once as if these events denounced the 1994 and 1995 ceasefire agreements. The fact that it is Azerbaijan that avoids referring to 1994 and 1995 ceasefire agreements is also evidenced by the fact that before sitting around the same table with Aliyev, the RA President during his bilateral talks with the EU High Representative Federica Mogherini and the US Secretary of State John Kerry stressed the need for the unconditional implementation of the ceasefire agreements.
Second, Azerbaijan, both after the April tension and the Vienna meeting has started to refer mostly to the verbal agreement reached between the Chiefs of Staffs of the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan in Moscow on April 5. The "call" of the Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Mahmud Mammadguliyev to the international community "to condemn Armenia for violating the ceasefire regime and demand to strictly comply with the commitments of ceasefire undertaken on April 5, 2016" is vivid evidence to this.
The fact that it is the Co-Chairs that in their joint statement mentioned the importance of keeping the 1994 and 1995 agreements shows that the policy of Azerbaijan that it adopted after the April tensions is not acceptable for them as well. Another question is what steps they undertake for this. Until the ceasefire agreement is put under question by Azerbaijan, to talk about the resumption of negotiations, moreover to talk about any progress in this process is illogical.
It is the responsibility of the mediators, especially Russia, that is the mediator of 1994 ceasefire agreement, to take steps and bring Azerbaijan back to the reality. One of the first steps should be addressed statements, which were not made in Vienna as well.