Որո՞նք պետք է լինեն հայկական կողմերի ակնկալիքներն ԱՄՆ-ից
Այս շաբաթ տեղի ունեցավ ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումը: Մի կողմ թողնելով բանակցությունների արդյունքները՝ կարելի է փաստել, որ հանդիպման փաստն ինքնին դրական է: Ապրիլյան սրացումներից հետո առաջին անգամ ԱՄՆ չսահմանափակվեց միայն հայտարարություններով և գնաց կոնկրետ քայլի՝ Վիեննայում նախաձեռնելով նախագահների և Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը:
Սակայն ակնհայտ է, որ հանդիպումը չի կարող լինել ինքնանպատակ, և հակամարտության կողմերի ակնկալիքները համանախագահող երկրներից չեն կարող սահմանափակվել միայն նմանատիպ պաշտոնական հանդիպումներ նախաձեռնելով և անցկացնելով: Ուստի, Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, առավել քան տրամաբանական է, որ հայկական կողմերն ԱՄՆ-ից, որպես հանդիպումը նախաձեռնող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, պետք է որոշակի ակնկալիքներ ունենան:
Փաստը, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախաձեռնությամբ, պետք է ստիպի վերջինիս ավելի հետևողական լինել և անհրաժեշտության դեպքում օգտագործել բոլոր հնարավոր փակ դիվանագիտական խողովակները՝ ստիպելու հակամարտող կողմերին  հետամուտ լինել հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը: Հակառակ դեպքում, տարածաշրջանում ոչ միայն չեն դադարի բռնությունները, այլև հերթական անգամ կարող է  հարցականի տակ դրվել այս դեպքում ԱՄՆ-ի՝ որպես հանդիպումը նախաձեռնող  միջնորդ կողմի հեղինակությունը (ինչպես դա եղավ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ, երբ  Ադրբեջանը սահմաններին ձեռնարկեց ռազմական գործողություններ Իլհամ Ալիևի՝ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաններ՝ փոխնախագահ Ջո Բայդենի և պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումից անմիջապես հետո):
Բացի այդ, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման և տարածաշրջանում հետագա բռնությունների կանխարգելման համար ԱՄՆ պետք է նաև «սանձի» տարածաշրջանում իր ՆԱՏՕ գործընկեր Թուրքիային, որը այս տարիների, ինչպես նաև ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ողջ ընթացքում շարունակ հանդես է եկել ռազմական գործողություններ հրահրողի դերում՝ ամենաբարձր մակարդակով անելով ռազմատենչ հայտարարություններ և  ամեն կերպ սատարելով Ադրբեջանին:
Սրանք այն նվազագույն ակնկալիքներն են, որոնց իրականացմանը պետք է հետամուտ լինի ԱՄՆ-ն, որպես հակամարտության անմիջական միջնորդ: Հակառակ դեպքում, մենք հերթական անգամ ականատես կլինենք նրա, որ տարածաշրջանում խաղաղ բնակչության հիմնարար իրավունքներից մեկը, այն է՝ անվտանգության իրավունքը, ստորադասվում է գերտերությունների՝ տարածաշրջանում ունեցած քաղաքական շահերին:

What Should the Expectations of the Armenian Sides Be from the US?
Last week the first meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan took place for the first time. If we put aside the results of the meeting we can state that the meeting itself was positive. After April escalations the US for the first time did not limit itself to the statements and did a concrete step initiating the meeting of presidents and foreign affairs representatives of the  Minsk Group Co-Chairs states.
However it is obvious that the meeting cannot be an end in itself and the expectations of the conflicting sides from the co-chairing states cannot be limited to initiating and organizing such official meetings. Thus after Vienna meetings it will be more than logical for the Armenian sides to have some expectations from the US as a Minsk Group Co-Chair state who initiated the meeting.
The fact that the meeting took place by the US initiative should make the latter be more consistent and in case of necessity use all closed diplomatic channels to make the conflicting parties achieve the agreements reached during the meeting. Otherwise not only the violations will not stop in the region, but for another time the reputation of the US as a mediator who initiated the meeting will be put under a question (as it happened during the April four-day war, when Azerbaijan unleashed military operations on the borders immediately after the meeting of Ilham Aliyev with high level US officials Vice President Joe Biden and State Secretary John Kerry).
Besides to achieve the reached agreements and to prevent further violations in the region the US should also “bridle” its NATO ally, Turkey, which during those years as well as during the whole period of the four-day war acted as a provoker of military operations making bellicose statements on the highest level and in every way supporting Azerbaijan.
These are those minimal expectations for the realization of which the US should act in a consistent way as an immediate mediator in the conflict. Otherwise, we will for another time witness how the rights of peaceful residents in the region are subordinated to political interest of superpowers.