Որո՞նք պետք է լինեն հայկական կողմերի ակնկալիքներն ԱՄՆ-ից
Այս շաբաթ տեղի ունեցավ ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումը: Մի կողմ թողնելով բանակցությունների արդյունքները՝ կարելի է փաստել, որ հանդիպման փաստն ինքնին դրական է: Ապրիլյան սրացումներից հետո առաջին անգամ ԱՄՆ չսահմանափակվեց միայն հայտարարություններով և գնաց կոնկրետ քայլի՝ Վիեննայում նախաձեռնելով նախագահների և Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը:
Սակայն ակնհայտ է, որ հանդիպումը չի կարող լինել ինքնանպատակ, և հակամարտության կողմերի ակնկալիքները համանախագահող երկրներից չեն կարող սահմանափակվել միայն նմանատիպ պաշտոնական հանդիպումներ նախաձեռնելով և անցկացնելով: Ուստի, Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո, առավել քան տրամաբանական է, որ հայկական կողմերն ԱՄՆ-ից, որպես հանդիպումը նախաձեռնող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, պետք է որոշակի ակնկալիքներ ունենան:
Փաստը, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ նախաձեռնությամբ, պետք է ստիպի վերջինիս ավելի հետևողական լինել և անհրաժեշտության դեպքում օգտագործել բոլոր հնարավոր փակ դիվանագիտական խողովակները՝ ստիպելու հակամարտող կողմերին  հետամուտ լինել հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը: Հակառակ դեպքում, տարածաշրջանում ոչ միայն չեն դադարի բռնությունները, այլև հերթական անգամ կարող է  հարցականի տակ դրվել այս դեպքում ԱՄՆ-ի՝ որպես հանդիպումը նախաձեռնող  միջնորդ կողմի հեղինակությունը (ինչպես դա եղավ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ, երբ  Ադրբեջանը սահմաններին ձեռնարկեց ռազմական գործողություններ Իլհամ Ալիևի՝ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաններ՝ փոխնախագահ Ջո Բայդենի և պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումից անմիջապես հետո):
Բացի այդ, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման և տարածաշրջանում հետագա բռնությունների կանխարգելման համար ԱՄՆ պետք է նաև «սանձի» տարածաշրջանում իր ՆԱՏՕ գործընկեր Թուրքիային, որը այս տարիների, ինչպես նաև ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ողջ ընթացքում շարունակ հանդես է եկել ռազմական գործողություններ հրահրողի դերում՝ ամենաբարձր մակարդակով անելով ռազմատենչ հայտարարություններ և  ամեն կերպ սատարելով Ադրբեջանին:
Սրանք այն նվազագույն ակնկալիքներն են, որոնց իրականացմանը պետք է հետամուտ լինի ԱՄՆ-ն, որպես հակամարտության անմիջական միջնորդ: Հակառակ դեպքում, մենք հերթական անգամ ականատես կլինենք նրա, որ տարածաշրջանում խաղաղ բնակչության հիմնարար իրավունքներից մեկը, այն է՝ անվտանգության իրավունքը, ստորադասվում է գերտերությունների՝ տարածաշրջանում ունեցած քաղաքական շահերին:

Каковы должны быть ожидания армянских сторон от США?
18 мая состоялась первая после четырехдневной войны встреча президентов Армении и Азербайджана. Если оставить в стороне результаты переговоров, можно зафиксировать, что факт встречи сам по себе положителен. После апрельского обострения США впервые не ограничились только заявлениями, но и пошли на конкретный шаг, инициировав в Вене встречу президентов Армении и Азербайджана и руководителей внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей.
Однако очевидно, что встреча не может быть самоцелью, и ожидания конфликтующих сторон от стран-сопредседателей не могли ограничиться только организацией и проведением подобных официальных встреч. Следовательно, после имевшей место в Вене встречи более чем логично, что армянские стороны должны иметь определенные ожидания от США - как от инициировавшей встречу страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Факт, что встреча имела место по инициативе США, должен заставить последнюю быть более последовательной и, в случае необходимости, использовать все возможные закрытые дипломатические каналы, чтобы заставить конфликтующие стороны последовательно претворять в жизнь достигнутые во время встречи договоренности. В противном случае в регионе не только не прекратится насилие, но и в очередной раз будет поставлен под вопрос авторитет, в данном случае, США, как инициатора встречи (как это случилось во время апрельской четырехдневной войны, когда Азербайджан предпринял на границах военные действия, непосредственно сразу после встречи Ильхама Алиева с высокопоставленными чиновниками США – вице-президентом Джо Байденом и госсекретарем Джоном Керри).
Кроме того, для претворения в жизнь договоренностей и предотвращения дальнейшего насилия в регионе США должны также "обуздать" своего регионального партнера по НАТО – Турцию, которая за эти годы, в том числе и в течение апрельской войны продолжала выступать в роли подстрекателя военных действий, делая воинственные заявления на самом высоком уровне и поддерживая Азербайджан всеми способами.
Вышесказанное - те минимальные ожидания, осуществлению которых США должны следовать, как непосредственный посредник конфликта. В противном случае мы в очередной раз станем свидетелями того, что в регионе одно из основных прав населения, а именно право на безопасность, будет подчинено имеющим место в регионе политическим интересам сверхдержав.