Երևանի փողոցներից մեկը կանվանակոչվի եզդիների ազգային հերոս Ջահանգիր աղայի անունով
Սարդարապատի ճակատամարտի 98-ամյակին ընդառաջ Երևանի ավագանին մայիսի 25-ին գումարված հերթական նիստում, որը վարել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, հավանություն է տվել Ավան վարչական շրջանի  Շահինյան փողոցի 4-րդ նրբանցքը եզդիների ազգային հերոս Ջահանգիր աղայի անվամբ անվանակոչելու որոշման նախագծին:
Ի հիմնավորում վերոնշյալ որոշման ընդունման անհրաժեշտության` նշվել է, որ եզդի  ժողովրդի ազգային հերոս Ջահանգիր աղան նախ իր զինվորների օգնությամբ Հայոց ցեղասպանության տարիներին ապահովել է բազմաթիվ հայ և եզդի գաղթականների անվտանգ տեղափոխումը Արևելյան Հայաստան։ Իսկ 1918 թվականին նա իր 1500 հոգանոց հեծյալ ջոկատով նաև ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Սարդարապատի  և  Բաշ-Ապարանի ճակատամարտերին: Ջահանգիր աղան իր ջոկատով պայքարը շարունակել է նաև Հայկական բանակի կազմում՝ Դրաստամատ Կանայանի հրամանատարության ներքո: Ցուցաբերած քաջության և խիզախության համար  պարգևատրվել է «Գևորգյան» խաչով։
Հարկ է նշել, որ փողոցի  անվանակոչության վերաբերյալ միջնորդությունները ներկայացվել էին Հայաստանում եզդիական մի շարք հասարակական կազմակերպությունների և  միավորումների կողմից:

Одна из улиц Еревана будет носить имя национального героя езидского народа
Совет старейшин Еревана в преддверии 98-ой годовщины Сардарапатской битвы одобрил проект решения о переименовании 4-го переулка ул. Шаиняна административного района Аван в честь национального героя езидского народа Джангира-ага, сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
Джангир-ага (1874 -1943) - национальный герой езидского народа. Родился в селении Чубухлы Ванского вилайета Османской империи, сообщает wikipedia.org.
В качестве племенного предводителя был командиром полка иррегулярной конницы "Хамидие" в армии Османской империи, в составе которой вступил в Первую мировую войну. Полк езидов во главе с Джангир-агой с самого начала войны старался не участвовать в военных действиях против российской армии. В 1915 г., после занятия Вана российской армией, Джаангир-Ага перешел со своим полком на ее сторону вместе с другими четырьмя езидскими полками, во главе которых стояли Сардар-бек, Наджид-бек, Осман-ага и Хусейн-бек.
Предположительно в 1909 году произошла встреча с Джангир-аги с Андраником Озаняном, положившая начало их боевой дружбе. Джангир-ага поддерживал армянских повстанцев, оказывал им военную и материальную помощь. После распада Кавказского фронта в 1918 году кавалеристы Джангир-аги действовали в составе Армянского добровольческого корпуса.
16-18 мая 1918 года в Баш-Апаранском сражении, большую часть конницы армянских войск составляли езидские соединения Джангир-аги.