Անկարայի սպառնալիքները «ստիպում» են Բունդեսթագին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Թուրքիան հուսով է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը կհրաժարվի 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևն ընդունելուց: Այս մասին նշել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշն՝ անդրադառնալով հունիսի 2-ին Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քննարկմանը: «Չեմ կարծում, որ Գերմանիայի խորհրդարանը կորոշի փլուզել թուրք-գերմանական հարաբերությունները՝ մի շարք քաղաքական գործիչներին հաճոյանալու համար… Եթե Բունդեսթագն ընդունի այդ բանաձևը, ապա այն Անկարայի համար կլինի թղթի սովորական կտոր»,- ասել է նա:
Նշենք, որ հունիսի 2-ի քննարկմանն ընդառաջ Թուրքիայից սկսել են սպառնալիքներ հնչել Գերմանիայի հասցեին՝ մասնավորապես արծարծվում է ԵՄ-Թուրքիա միգրացիոն գործարքը չեղարկելու հարցը, որի կնքումը բավական մեծ ջանքեր պահանջեց կանցլեր Անգելա Մերկելից: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Թանջու Բիլգիչն այս կապակացությամբ հայտարարել է, որ եթե բանաձևն ընդունվի, Գերմանիայում բնակվող թուրքերը և Թուրքիան շատ լուրջ կարձագանքեն:
Չնայած այս սպառնալիքներին՝ փորձագետները բարձր են գնահատում Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման հավանականությունը: Գերմանիայի քաղաքական որոշ շրջանակներում և գերմանական հասարակությունում ընդհանրապես վերջին շրջանում բավականին ակտիվացել են հակաթուրքական տրամադրությունները` պայմանավորված միգրացիոն գործարքի հարցում Անկարային արված ոչ համարժեք զիջումներով և Էրդողանի վարած քաղաքականությամբ, այդ թվում՝ սպառնալիքներով: Սրան գումարվել է գերմանական հեռուստատեսության եթերում Էրդողանի հասցերին վիրավորական բանաստեղծություն կարդացած երգիծաբանի նկատմամբ Էրդողանի պահանջով հետաքննություն սկսելը:
Արդյունքում, չի բացառվում, որ Անկարայի սպառնալիքներն այս հարցում միանգամայն հակառակ ազդեցություն ունենան: «Այս մոտեցումն անհավատալի է. ոմն դեսպան(Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանը զգուշացրել է Բունդեսթագին՝ չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը) բացահայտորեն կարողանում է զգուշացում անել Գերմանիայի խորհրդարանին: Մենք դա չենք ընդունում: Ոչ մի հյուպատոսարան, ոչ մի պետություն չի կարող սպառնալ մեր խորհրդարանին: Դա մեր իրավունքն է՝ որոշել, թե ինչը քննարկենք, ինչի վերաբերյալ որոշումներ կայացնենք», - նշել է Գերմանիայի խորհրդարանի փոխնախագահ, «Կանաչների» կուսակցության պատգամավոր Կլաուդիա Ռոթ: Ինչպես նշում է գերմանական Deutsche Welle հեղինակավոր պարբերականը, «առաջին անգամ պահպանողական Քրիստոնյա-Դեմոկրատական Միությունը և Քրիստոնյա-Սոցիալիստական Միությունը, ձախ կենտրոնամետ Սոցիալ-դեմոկրատները և «Կանաչները» նպատակաուղղված են որոշումը պաշտոնական դարձնելու»:
Հիշեցնենք, որ Բունդեսթագում ընդդիմադիր կուսակցությունների՝ «Ձախերի» և «Կանաչների» նախաձեռնությամբ այս հարցը քննարկման էր դրվել նաև 2015 թվականի ապրիլի 24-ին: Չնայած որ լսումների ընթացքում պատգամավորների մեծ մասն օգտագործել էր «ցեղասպանություն» եզրը՝ քննադատելով Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած հայերի կոտորածները, Բունդեսթագն այդ փաստաթղթի շուրջ համաձայնության չեկավ` շարադրանքին առնչվող տարաձայնությունների պատճառով: Թեմայի առնչությամբ համատեղ տեքստ մշակելու նպատակով իշխանությունն ու ընդդիմությունը որոշում էին կայացրելնախագծերը փոխանցել Արտաքին հարաբերությունների և մարդու իրավունքների հանձնաժողով:
Գերմանիայի խորհրդարանը 2005 թվականին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին որոշում: Բունդեսթագի որոշման մեջ, սակայն, չի օգտագործվել Հայոց ցեղասպանություն եզրը, այլ նշվել է «հայերի կոտորածներ»: 2015 թվականի մարտին Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերտը հայտարարել էր, որ «Օսմանյան կայսրությունում առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ՝ ողջ աշխարհի աչքի առաջ տեղի ուենցածը ցեղասպանություն էր»: Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում լսումներին ընդառաջ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել էր, որ ինքն այն պատգամավորների կողքին է, ովքեր կողմ են հայերի զանգվածային սպանությունները «ցեղասպանություն» անվանելուն: Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված արարողության ժամանակ իր ելույթում օգտագործել էր «ցեղասպանություն» եզրույթը:

Угрозы Анкары "принуждают" Бундестаг признать Геноцид армян
Обсуждение проекта резолюции "О поминовении и геноциде армян и других христианских меньшинств в Османской Турции 101 год назад" планируется начать в немецком Бундастаге в 11:10 по местному времени 2 июня. За прямым эфиром трансляции можно будет следить на сайте www.bundestag.deОтметим, что многие эксперты высоко оценивают вероятность принятия этой резолюции, так как в  некоторых политических кругах Германии и в немецком обществе в целом в последнее время усилились антитурецкие настроения из-за неадекватных действий Турции в вопросе миграционного кризиса и политики Турции, в том числе угроз Эрдогана, по этому поводу. Начало расследования по требованию Анкары в отношении немецкого комика, прочитавшего оскорбительное стихотворение об Эрдогане, подлило масла в огонь.
На этом фоне Анкара активизировала свою риторику угроз. Парламенты не должны заниматься политизацией истории и использованием исторических событий для реализации темных расчетов. Об этом заявил вице-премьер Турции Нуман Курлтулмуш. "Никто не будет прислушиваться к мнению парламентов в подобных вопросах. Не думаю, что немецкий парламент решит разрушить турецко-немецкие отношения, чтобы угодить горстке политиков", - заявил Куртулмуш, передает РИА Новости.
Отметим, что Турция, в частности, в этой связи угрожает Германии отменить  миграционную сделку между ЕС и Турцией, для достижения которой канцлеру Ангеле Меркель потребовалось немало усилий. Представитель турецкого МИД Танжу Бельгич заявил, что если законопроект будет принят, Турция и турки, проживающие в Германии, будут реагировать очень серьезно.
Аналитики в этой связи отмечают, что возможно, угрозы Анкары имеют совершенно противоположный эффект. "Такая позиция невероятна. Какой-то посол может осмелиться предупреждать парламент Германии. Ни одно посольство, ни одно правительство не может угрожать нашему парламенту", - заявила заместитель председателя Бундестага Германии, член партии "Зеленых" Клаудия Рот. "Впервые консервативный Христианско-Демократический Союз (ХДС, CDU) и Христианско-Социалистический Союз (ХСС, CSU), левоцентристские Социал-демократы и "Зеленые" нацелены на то, чтобы сделать резолюцию официальной", - отмечает влиятельное немецкое издание Deutsche Welle.
Напомним: парламент Германии в 2005 году без предварительного обсуждения единогласно принял резолюцию резолюцию "День поминовения армян по случаю 90‑ой годовщины резни 24 апреля 1915 года - Германия должна способствовать примирению турок и армян", однако в документе события начала прошлого века в Османской Турции не характеризуются термином "геноцид". В марте 2015 года председатель парламента Норберт Ламмерт заявил, что произошедшее в Османской империи на глазах общественности было геноцидом, и призвал другие страны уметь признавать ошибки прошлого.
В преддверии слушаний в Бундестаге 24 апреля  канцлер Германии Ангела Меркель и правительство ФРГ, в том числе и министр иностранных дел ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, встали на сторону тех, кто призывает называть массовое убийство армян в Османской империи геноцидом. Президент Германии Йоахим Гаук 23 апреля в Берлине принял участие в литургии памяти жертв Геноцида армян и назвал геноцидом массовое убийство армян в Османской империи.
Мы уже писали об исторической ответственности Германии за происшедший первый Геноцид в начале 20 века
Теперь Берлин собирается официально попросить прощения за те события. В проекте резолюции "зеленых" от 24 февраля 2016 года это звучит следующим образом: "Германский Бундестаг сожалеет о бесславной роли Германской империи, которая, несмотря на предоставляемую немецкими дипломатами и посланниками точную информацию об организованном изгнании и уничтожении армян, не попыталась остановить это преступление против человечности".
На эту тему читайте также наш материал "Поддастся ли Бундестаг на шантаж со стороны тирана-Эрдогана?"