Անկարայի սպառնալիքները «ստիպում» են Բունդեսթագին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Թուրքիան հուսով է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը կհրաժարվի 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևն ընդունելուց: Այս մասին նշել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշն՝ անդրադառնալով հունիսի 2-ին Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քննարկմանը: «Չեմ կարծում, որ Գերմանիայի խորհրդարանը կորոշի փլուզել թուրք-գերմանական հարաբերությունները՝ մի շարք քաղաքական գործիչներին հաճոյանալու համար… Եթե Բունդեսթագն ընդունի այդ բանաձևը, ապա այն Անկարայի համար կլինի թղթի սովորական կտոր»,- ասել է նա:
Նշենք, որ հունիսի 2-ի քննարկմանն ընդառաջ Թուրքիայից սկսել են սպառնալիքներ հնչել Գերմանիայի հասցեին՝ մասնավորապես արծարծվում է ԵՄ-Թուրքիա միգրացիոն գործարքը չեղարկելու հարցը, որի կնքումը բավական մեծ ջանքեր պահանջեց կանցլեր Անգելա Մերկելից: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Թանջու Բիլգիչն այս կապակացությամբ հայտարարել է, որ եթե բանաձևն ընդունվի, Գերմանիայում բնակվող թուրքերը և Թուրքիան շատ լուրջ կարձագանքեն:
Չնայած այս սպառնալիքներին՝ փորձագետները բարձր են գնահատում Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման հավանականությունը: Գերմանիայի քաղաքական որոշ շրջանակներում և գերմանական հասարակությունում ընդհանրապես վերջին շրջանում բավականին ակտիվացել են հակաթուրքական տրամադրությունները` պայմանավորված միգրացիոն գործարքի հարցում Անկարային արված ոչ համարժեք զիջումներով և Էրդողանի վարած քաղաքականությամբ, այդ թվում՝ սպառնալիքներով: Սրան գումարվել է գերմանական հեռուստատեսության եթերում Էրդողանի հասցերին վիրավորական բանաստեղծություն կարդացած երգիծաբանի նկատմամբ Էրդողանի պահանջով հետաքննություն սկսելը:
Արդյունքում, չի բացառվում, որ Անկարայի սպառնալիքներն այս հարցում միանգամայն հակառակ ազդեցություն ունենան: «Այս մոտեցումն անհավատալի է. ոմն դեսպան(Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանը զգուշացրել է Բունդեսթագին՝ չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը) բացահայտորեն կարողանում է զգուշացում անել Գերմանիայի խորհրդարանին: Մենք դա չենք ընդունում: Ոչ մի հյուպատոսարան, ոչ մի պետություն չի կարող սպառնալ մեր խորհրդարանին: Դա մեր իրավունքն է՝ որոշել, թե ինչը քննարկենք, ինչի վերաբերյալ որոշումներ կայացնենք», - նշել է Գերմանիայի խորհրդարանի փոխնախագահ, «Կանաչների» կուսակցության պատգամավոր Կլաուդիա Ռոթ: Ինչպես նշում է գերմանական Deutsche Welle հեղինակավոր պարբերականը, «առաջին անգամ պահպանողական Քրիստոնյա-Դեմոկրատական Միությունը և Քրիստոնյա-Սոցիալիստական Միությունը, ձախ կենտրոնամետ Սոցիալ-դեմոկրատները և «Կանաչները» նպատակաուղղված են որոշումը պաշտոնական դարձնելու»:
Հիշեցնենք, որ Բունդեսթագում ընդդիմադիր կուսակցությունների՝ «Ձախերի» և «Կանաչների» նախաձեռնությամբ այս հարցը քննարկման էր դրվել նաև 2015 թվականի ապրիլի 24-ին: Չնայած որ լսումների ընթացքում պատգամավորների մեծ մասն օգտագործել էր «ցեղասպանություն» եզրը՝ քննադատելով Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած հայերի կոտորածները, Բունդեսթագն այդ փաստաթղթի շուրջ համաձայնության չեկավ` շարադրանքին առնչվող տարաձայնությունների պատճառով: Թեմայի առնչությամբ համատեղ տեքստ մշակելու նպատակով իշխանությունն ու ընդդիմությունը որոշում էին կայացրելնախագծերը փոխանցել Արտաքին հարաբերությունների և մարդու իրավունքների հանձնաժողով:
Գերմանիայի խորհրդարանը 2005 թվականին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին որոշում: Բունդեսթագի որոշման մեջ, սակայն, չի օգտագործվել Հայոց ցեղասպանություն եզրը, այլ նշվել է «հայերի կոտորածներ»: 2015 թվականի մարտին Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերտը հայտարարել էր, որ «Օսմանյան կայսրությունում առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ՝ ողջ աշխարհի աչքի առաջ տեղի ուենցածը ցեղասպանություն էր»: Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում լսումներին ընդառաջ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել էր, որ ինքն այն պատգամավորների կողքին է, ովքեր կողմ են հայերի զանգվածային սպանությունները «ցեղասպանություն» անվանելուն: Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված արարողության ժամանակ իր ելույթում օգտագործել էր «ցեղասպանություն» եզրույթը:

Threats of Ankara "Force" Bundestag to Recognize the Armenian Genocide
The discussion of the draft resolution entitled "Remembrance and Commemoration of the Genocide of Armenians and Other Christian Minorities 101 Years Ago," is scheduled to begin at 11:10 a.m of local time on June 2 in Bundestag.
It should be noted that many experts highly assess the likelihood of the adoption of this resolution, because in the recent years among some political circles of Germany and the German society in general, the anti-Turkish sentiments have intensified due to Turkey's inadequate behavior of Turkey on the issue of the migration crisis and Turkey's policy, including Erdogan's threat on this occasion. The investigation initiated by Ankara's request against the German comedian who read an '' offensive'' poem about Erdogan added even more fuel to the fire.
On this background, Ankara intensified its rhetoric of threats. Deputy Prime Minister of Turkey Numan Kurltulmush declared that parliaments should not be engaged in the politicization of history and the use of historical events for the realization of dark calculations. "No one will take into account the parliaments' views in such matters. I do not think the German parliament will decide to destroy the Turkish-German relations just to please a handful of politicians,"  Kurtulmush said.
It should be noted that Turkey in this regard threatens Germany to cancel the migrant deal reached between the EU and Turkey, for which that Chancellor Angela Merkel have made great efforts. Turkish Foreign Ministry spokesman Tanju Belgich said that if the resolution is passed, Turkey and Turks living in Germany will react very seriously to it.
Analysts in this regard note that it is possible that Ankara's threats will have quite the opposite effect. "This position is incredible. An ambassador can dare to warn the German Parliament. Neither the embassy nor the government can threaten our Parliament," the Deputy Chairman of the German Bundestag, member of the "Greens", Claudia Roth said.
"For the first time the conservative Christian Democratic Union (CDU, CDU) and Christian Social Union (CSU, CSU), the center-left Social Democrats and the ''Greens" are aimed at making this resolution an official one," German newspaper Deutsche Welle writes.
It should be recalled that in 2005 the German parliament without any prior discussion, unanimously adopted the resolution "Commemoration Day of Armenians on the occasion of the 90th anniversary of April 241915 massacresGermany should contribute to reconciliation of Turks and Armenians", but in the document the events of the last century in the Ottoman Empire were not characterized by the term "Genocide."
In March 2015 the chairman of parliament Norbert Lammert said that what happened in the Ottoman Empire was Genocide, and urged other countries to recognize all the mistakes of the past.
On the eve of the hearings in the Bundestag on April 24, German Chancellor Angela Merkel and the German government, including Minister of Foreign Affairs of Germany Frank-Walter Steinmeier, took the side of those who are calling to name the massacres of Armenians in the Ottoman Empire as ''Genocide''.
On April 23 in Berlin German President Joachim Gauck took part in the liturgy of the Armenian Genocide victims and called the mass killings of Armenians in the Ottoman Empire as ''Genocide''.