Բելգիայում համընդհանուր գործադուլը 280-կիլոմետրանոց խցանումներ է առաջացրել
Բելգիայի հարավային Վալոնիա շրջանում և Բրյուսելում պետական ոլորտի աշխատակիցների համընդհանուր գործադուլ է սկսվել: Ինչպես տեղեկացնում է RTBF հեռուստաալիքը, գործնականում դադարեցվել է հասարակական ծառայությունների մեծ մասի, տրանսպորտի և երկաթուղիների, փոստի աշխատանքը: Առավոտյան ծանրաբեռնված ժամի Վալոնիայի հիմնական մայրուղիներում, որոնք տանում են Բրյուսել, Նամյուր, Լյեժ և այլ խոշոր քաղաքներ, ընդհանուր 280 կմ ձգվածությամբ խցանումներ են գոյացել:
Բրյուսելում արհմիությունները մտադիր են մոտ 10 000-հոգանոց ցույց անցկացնել, բայց բաց է մնում հարցը՝ արդյո՞ք նրանք կկարողանան հասնել քաղաքի կենտրոն:
Գործադուլի գլխավոր նպատակն է հասնել ծախսերի կրճատման նպատակով պետական ծառայությունների վերակազմավորման և օպտիմալացման կառավարության ծրագրերի վերանայմանը, քանի որ այն կարող է հանգեցնել ազատումների: Արհմիությունները նաև պահանջում են հրաժարվել սոցիալական բարեփոխումից, որը նախատեսում է աշխատանքային շաբաթի տևողության ավելացում 38-ից մինչև 40 ժամ, կենսաթոշակային տարիքի բարձրացում, նաև գործազրկության նպաստների համակարգի բարեփոխում, որը պետք է ավելի ակտիվորեն խթանի աշխատանքի որոնումը:

Всеобщая забастовка в южной Бельгии создала пробки в 280 км
Всеобщая забастовка работников госсектора началась в южном франкоязычном регионе Бельгии - Валлонии и в Брюсселе, передает ТАСС.
Бастует большинство госслужащих - от клерков в госучреждениях до сотрудников министерств. Практически остановлена работа большей части общественных служб, транспорта и железных дорог, почты. В утренний час пик на ключевых автострадах Валлонии, ведущих в Брюссель, Намюр, Льеж и другие крупные города образовались пробки, суммарной протяженностью 280 км, сообщил телеканал RTBF.
Впрочем, ситуацию на дорогах несколько сглаживает тот факт, что многие люди во вторник утром вообще не поехали на работу.
В Брюсселе профсоюзы намерены провести манифестацию, численностью около 10 тыс. человек со всей страны, но открытым остается вопрос, смогут ли они добраться до центра города.
Главная цель забастовки - добиться пересмотра планов правительства по реструктуризации и оптимизации госслужб, с целью сокращения расходов, которая может привести к увольнениям. Кроме того профсоюзы требуют отказа от социальной реформы, которая предусматривает увеличение продолжительности рабочей недели с 38 до 40 часов, повышение пенсионного возраста, а также реформу системы пособий по безработице, которая должна активнее стимулировать поиск работы.