ԵՄ-ն կարող է պատժամիջոցներ սահմանել Լեհաստանի նկատմամբ
Եվրամությունը կասկածի տակ է դնում Լեհաստանում օրենքի գերակայությունը և սպառնում է պատժամիջոցներ սահմանել այդ երկրի նկատմամբ, գրում  է Financial Times-ը:
Եվրահանձնաժողովը մասնավորապես մտահոգված է, որ Լեհաստանի կառավարության կողմից ընդունված Սահմանադրական դատարանի բարեփոխումը սպառնալիք է հանդիսանում երկրում օրենքի գերակայության համար:
Ինչպես տեղեկացնում է հրատարակությունը, Եվրահանձնաժողովն արդեն պաշտոնական նախազգուշացում է ուղարեկել լեհական իշխանություններին, և եթե վերջիններս փոփոխություններ չկատարեն օրենքում, ապա ԵՄ-ն կարող է պատժամիջոցներ սահմանել:

Евросоюз может ввести санкции в отношении Польши
Евросоюз ставит под сомнение верховенство права в Польше и грозит ввести санкции в отношении страны, пишет gazeta.ru со ссылкой на Financial Times.
Как сообщается, Еврокомиссия обвиняет правительство Польши в том, что противоречивая реформа национального Конституционного суда является антидемократической и представляет собой "систематическую угрозу" верховенству права в стране.
FT пишет, что  Еврокомиссия выпустила формальное предупреждение в адрес польских властей. По информации издания, если за предупреждением не последуют изменения, Еврокомиссия может ввести в отношении Польши санкции в виде штрафа либо лишения права голоса по новым законам ЕС.