Կատալոնիան 10 նոր «դեսպանատուն» կբացի արտասահմանում
Իսպանիայի Կատալոնիայի ինքնավար մարզի իշխանությունները ծրագրում են մինչև 2017 թվականի հուլիսը 10-ը նոր դեսպանատուն բացել արտասահմանում:
Այս պահին արդեն դեսպանատներ են գործում Բեռլինում, Փարիզում, Լոնդոնում, Վիեննայում, Հռոմում և Վաշինգտոնում: Իսկ նորերը պետք է բացվեն Ժնևում, Վարշավայում, Կոպենհագենում, Լիսաբոնում, Վատիկանում, Վարշավայում, Զագրեբում, Մեխիկոյում, Բուենոս Այրեսում, Սեուլում և Ռաբաթում:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա նոյեմբերին ինքնավար մարզի խորհրդարանը հավանություն է տվել անկախության բանաձևին, որով հայտարարվել է «անկախ պետության ստեղծման գործընթացի» սկիզբը:

СМИ: Каталония планирует открыть 10 новых "посольств" за рубежом
Власти испанской автономной области Каталония планируют открыть к июлю 2017 года 10 новых представительств за рубежом. Об этом сообщила газета Vanguardia, передает ТАСС.
По ее информации, в настоящий момент уже функционируют "посольства" Каталонии в Берлине, Париже, Брюсселе, Вашингтоне, Вене, Риме и Лондоне. Ожидается, что к ним добавятся 10 новых представительств: в Лиссабоне, Ватикане, Копенгагене, Варшаве, Женеве, Загребе, Буэнос-Айресе, Мехико, Сеуле и Рабате. Максимальный бюджет этих делегаций составит около €400 тыс.