Ադրբեջանն ու Թուրքիան փորձում են արհեստական թշնամանք ստեղծել Հայաստանի և իսլամական աշխարհի միջև
Թուրքիան և Ադրբեջանը ցանկացած առիթ օգտագործում են` Հայաստանի և իսլամական աշխարհի միջև թշնամության պատրանք ստեղծելու համար: Դիվանագիտական, քաղաքական, ինչպես նաև ռազմական դաշտում կրած ցանկացած պարտության դեպքում նրանք միանգամից սկսում են հայտարարել իսլամական միասնության, Հայաստանի և ողջ իսլամական աշխարհի միջև իբրև թե գոյություն ունեցող թշնամանքի մասին:
Վերջին ամիսների բուռն զարգացումների ժամանակ այս երևույթն ավելի ակնառու է դարձել: Հակահայկական հայտարարությունների և գործողությունների իրականացման համար առաջին հերթին օգտագործվում են հենց իսլամական կազմակերպությունները:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ապրիլի 14-15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցավ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) 13-րդ գագաթաժողովը, որի ժամանակ ընդունված փաստաթղթերում տեղ գտան հակահայկական բազմաթիվ ձևակերպումներ: Մասնավորապես, գագաթաժողովի արդյուքնում ընդունված Վերջնական կոմյունիկեն կոչ է անում Հայաստանին իր «զինված ուժեր դուրս բերել Լեռնային Ղարաբաղի շրջանից և Ադրբեջանի Հանրապետության այլ գրավյալ տարածքներից»՝ վերահաստատելով իր «սկզբունքային աջակցությունն Ադրբեջանի ջանքերին»:
Ավելին` բանաձևերից և հայտարարություններից ԻՀԿ-ն անցավ պրակտիկ գործողությունների: Հայտարարվեց ԻՀԿ-ի շրջանակներում արտգործնախարարների մակարդակով Կոնտակտային խմբի ստեղծման մասին, որը «ուղղված է լինելու Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիային»: Ընդ որում, Թուրքիան կոչ արեց ԻՀԿ անդամ-երկրներին ակտիվորեն ներգրավվել Կոնտակտային խմբի աշխատանքներում: Հասկանալի է, որ այս ողջ նախաձեռնության հետևում կանգնած էր հենց Թուրքիան, որն այս կազմակերպության ամենախոշոր և ակտիվ անդամներից մեկն է:
Այնուհետև հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև ընդունեց, ինչից հետո Թուրքիան կրկին դիմեց ԻՀԿ-ի օգնությանը: Թուրքական Anadolu գործակալությունը հայտնեց, որ ԻՀԿ-ն դատապարտել է Բունդեսթագի կողմից նման բանաձևի ընդունումը: Տեղեկության համաձայն` կազմակերպությանը կից Իսլամական կոնֆերանսի երկխոսության և համագործակցության երիտասարդական ֆորումը նախատեսում է Եվրոպայի և ԻՀԿ անդամ երկրների երիտասարդներին սովորեցնել «պատմական ճշմարտությունը»: Վերջինիս ներքո նախատեսվում է մուսուլման երիտասարդներին սովորեցնել, որ «1915 թվականին հայերը կոտորել են Անատոլիայի թուրքերին»:
Իսկ հունիսի 8-ին Իլհամ Ալիևն իր մոտ հրավիրեց Ադրբեջանում իսլամական երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և իսլամական կազմակերպությունների ղեկավարներին և իր շնորհակակալությունը հայտնեց ԻՀԿ Ստամբուլի գագաթաժողովի ժամանակ ընդունված հակահայկական փաստաթղթերի համար: Ալիևը հայտարարեց, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը մուսուլմանական երկրներին վերաբերվում է որպես թշնամիների, հետևաբար, շատ կարևոր է, որ ողջ իսլամական աշխարհը միասնականություն դրսևորի» Ղարաբաղյան հակամարտության և մյուս հարցերում:
Հերթական անգամ փորձելով կրոնական երանգ հաղորդել Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Ալիևը թշնամանքի պատրանք է ստեղծում Հայաստանի և իսլամական աշխարհի միջև: Եվ սա այն դեպքում, երբ Հայաստանը մշտապես բարիդրացիական հարաբերություններ է պահպանել Իրանի հետ, բարձր մակարդակի դիվանագիտական հարաբերություններ ունի Սիրիայի, Լիբանանի, Իրաքի, Հորդանանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Ալժիրի, Եգիպտոսի և բազմաթիվ այլ մուսուլմանական երկրների հետ: Հետևաբար, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ջանքերն անտրամաբանական են և դատապարտված են տապալման:
Հատկանշական է նաև, որ այս կերպ Ադրբեջանն ու Թուրքիան նաև փորձում են իսլամական աշխարհը հակադրել ոչ միայն քրիստոնյա Հայաստանին, այլ նաև եվրոպական արժեքներին, ինչը ևս չափազանց վտանգավոր մարտավարություն է և ծայրահեղականության աճի ֆոնին կարող է լուրջ բացասական հետևանքներ ունենալ:

Турция и Азербайджан пытаются создать искусственную вражду между Арменией и исламским миром
Турция и Азербайджан используют любой случай для того, чтобы создать иллюзию враждебности между Арменией и исламским миром. В случае любой потери, понесенной в дипломатической, политической, а также военной сферах, они тут же заявляют об "исламском единстве" и о якобы существующей вражде между Арменией и всем исламским миром.
В течение последних месяцев это явление стало особенно очевидным. Для осуществления антиармянских акций этими двумя странами в первую очередь используются исламские организации. После четырехдневной апрельской войны 14-15 апреля в Стамбуле прошел XIII саммит Организации исламского сотрудничества (ОИС). В документах, принятых саммитом, нашли место антиармянские формулировки. В частности, Итоговое коммюнике призывает Армению "вывести свои вооруженные силы из Нагорного Карабаха и других оккупированных территорий Азербайджана", подтверждая свою "принципиальную поддержку усилиям Азербайджана".
Более того, от заявлений и резолюций ОИС перешла к практическим шагам. Было заявлено о создании контактной группы на уровне министров иностранных дел, которая будет заниматься "агрессией Армении против Азербайджана". Турция призвала все страны организации принимать активное участие в работе контактной группы. Понятно, что за этой инициативой стоит именно Турция, которая является одним из влиятельнейших членов этой организации.
Далее: 2 июня Бундестаг Германии принял резолюцию о признании Геноцида армян, после чего Турция вновь обратилась за помощью к ОИС. Турецкое агентство Anadolu сообщило, что Молодежный форум Исламской конференции за диалог и сотрудничество при организации намерен передать молодым людям Европы и стран ОИС "историческую правду", то есть рассказать им о том, что "в 1915 году армяне уничтожили турок Анатолии".
А 8 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев пригласил к себе руководителей дипломатических представительств мусульманских государств и международных организаций в Азербайджане и выразил свою благодарность за принятые документы на саммите ОИС в Стамбуле. Алиев заявил, что "руководство Армении смотрит на мусульманские страны как на врагов", и, соответственно, очень важно, чтобы весь исламский мир проявил единство в вопросе карабахского конфликта и других проблем.
В очередной раз, пытаясь придать религиозный оттенок карабахскому конфликту, Алиев создает иллюзию враждебности между Арменией и исламским миром. И это в том случае, что Армения всегда поддерживала отличные добрососедские отношения с Ираном, установила дипломатические отношения на высоком уровне с Сирией, Ливаном, Ираком, Иорданией, Объединенными Арабскими Эмиратами, Алжиром, Египтом и множеством других мусульманских стран. Следовательно, усилия Турции и Азербайджана обречены на провал.
Примечательно, что таким образом Азербайджан и Турция также пытаются противопоставить исламский мир не только христианской Армении, но и европейским ценностям. А это очень опасная тактика, и на фоне роста экстремизма она может привести к очень серьезным негативным последствиям.