Ադրբեջանն ու Թուրքիան փորձում են արհեստական թշնամանք ստեղծել Հայաստանի և իսլամական աշխարհի միջև
Թուրքիան և Ադրբեջանը ցանկացած առիթ օգտագործում են` Հայաստանի և իսլամական աշխարհի միջև թշնամության պատրանք ստեղծելու համար: Դիվանագիտական, քաղաքական, ինչպես նաև ռազմական դաշտում կրած ցանկացած պարտության դեպքում նրանք միանգամից սկսում են հայտարարել իսլամական միասնության, Հայաստանի և ողջ իսլամական աշխարհի միջև իբրև թե գոյություն ունեցող թշնամանքի մասին:
Վերջին ամիսների բուռն զարգացումների ժամանակ այս երևույթն ավելի ակնառու է դարձել: Հակահայկական հայտարարությունների և գործողությունների իրականացման համար առաջին հերթին օգտագործվում են հենց իսլամական կազմակերպությունները:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ապրիլի 14-15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցավ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) 13-րդ գագաթաժողովը, որի ժամանակ ընդունված փաստաթղթերում տեղ գտան հակահայկական բազմաթիվ ձևակերպումներ: Մասնավորապես, գագաթաժողովի արդյուքնում ընդունված Վերջնական կոմյունիկեն կոչ է անում Հայաստանին իր «զինված ուժեր դուրս բերել Լեռնային Ղարաբաղի շրջանից և Ադրբեջանի Հանրապետության այլ գրավյալ տարածքներից»՝ վերահաստատելով իր «սկզբունքային աջակցությունն Ադրբեջանի ջանքերին»:
Ավելին` բանաձևերից և հայտարարություններից ԻՀԿ-ն անցավ պրակտիկ գործողությունների: Հայտարարվեց ԻՀԿ-ի շրջանակներում արտգործնախարարների մակարդակով Կոնտակտային խմբի ստեղծման մասին, որը «ուղղված է լինելու Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիային»: Ընդ որում, Թուրքիան կոչ արեց ԻՀԿ անդամ-երկրներին ակտիվորեն ներգրավվել Կոնտակտային խմբի աշխատանքներում: Հասկանալի է, որ այս ողջ նախաձեռնության հետևում կանգնած էր հենց Թուրքիան, որն այս կազմակերպության ամենախոշոր և ակտիվ անդամներից մեկն է:
Այնուհետև հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև ընդունեց, ինչից հետո Թուրքիան կրկին դիմեց ԻՀԿ-ի օգնությանը: Թուրքական Anadolu գործակալությունը հայտնեց, որ ԻՀԿ-ն դատապարտել է Բունդեսթագի կողմից նման բանաձևի ընդունումը: Տեղեկության համաձայն` կազմակերպությանը կից Իսլամական կոնֆերանսի երկխոսության և համագործակցության երիտասարդական ֆորումը նախատեսում է Եվրոպայի և ԻՀԿ անդամ երկրների երիտասարդներին սովորեցնել «պատմական ճշմարտությունը»: Վերջինիս ներքո նախատեսվում է մուսուլման երիտասարդներին սովորեցնել, որ «1915 թվականին հայերը կոտորել են Անատոլիայի թուրքերին»:
Իսկ հունիսի 8-ին Իլհամ Ալիևն իր մոտ հրավիրեց Ադրբեջանում իսլամական երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և իսլամական կազմակերպությունների ղեկավարներին և իր շնորհակակալությունը հայտնեց ԻՀԿ Ստամբուլի գագաթաժողովի ժամանակ ընդունված հակահայկական փաստաթղթերի համար: Ալիևը հայտարարեց, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը մուսուլմանական երկրներին վերաբերվում է որպես թշնամիների, հետևաբար, շատ կարևոր է, որ ողջ իսլամական աշխարհը միասնականություն դրսևորի» Ղարաբաղյան հակամարտության և մյուս հարցերում:
Հերթական անգամ փորձելով կրոնական երանգ հաղորդել Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Ալիևը թշնամանքի պատրանք է ստեղծում Հայաստանի և իսլամական աշխարհի միջև: Եվ սա այն դեպքում, երբ Հայաստանը մշտապես բարիդրացիական հարաբերություններ է պահպանել Իրանի հետ, բարձր մակարդակի դիվանագիտական հարաբերություններ ունի Սիրիայի, Լիբանանի, Իրաքի, Հորդանանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Ալժիրի, Եգիպտոսի և բազմաթիվ այլ մուսուլմանական երկրների հետ: Հետևաբար, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ջանքերն անտրամաբանական են և դատապարտված են տապալման:
Հատկանշական է նաև, որ այս կերպ Ադրբեջանն ու Թուրքիան նաև փորձում են իսլամական աշխարհը հակադրել ոչ միայն քրիստոնյա Հայաստանին, այլ նաև եվրոպական արժեքներին, ինչը ևս չափազանց վտանգավոր մարտավարություն է և ծայրահեղականության աճի ֆոնին կարող է լուրջ բացասական հետևանքներ ունենալ:

Turkey and Azerbaijan are Trying to Create an Artificial Enmity between Armenia and the Islamic World
middleeasteye.net
Turkey and Azerbaijan are using any opportunity for creating an illusion of enmity between Armenia and the Islamic world. In case of any loss in diplomatic, political, as well as military spheres, they immediately declare about "Islamic unity" and as if existing enmity between Armenia and the whole Arab world.
During the last months this has become even more evident. These two countries first of all use Islamic organizations for carrying out anti-Armenian activities. After the four-day April war, on April 14-15 the XIII summit of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) took place.The document adopted during the summit contains anti-Armenian wording. In particular, the final communiqué urges Armenia "to withdraw its armed forces from Nagorno-Karabakh and other occupied territories of Azerbaijan", affirming its "principled support to Azerbaijan's efforts."
Moreover, the OIC passed from statements and resolutions to concrete steps. It was declared that a contact group is created with the participation of the foreign ministers, that will deal with “Armenia’s aggression against Azerbaijan.” Turkey called all countries of the organization to take an active role in the work of the contact group. It is clear that it is Turkey that is the initiator of the creation of this group.
Later, on June 2, German Bundestag adopted a resolution recognizing the Armenian Genocide. This time as well, Turkey turned to the help of the OIC. Turkish Anadolu reported that the Youth Forum for Dialogue and Cooperation of the  Islamic Conference plans to present young people in Europe and the OIC countries the "historic truth", that is, to tell them that "in 1915, Armenians killed Turks in Anatolia."
On June 8, the Azerbaijani President Ilham Aliyev invited the heads of diplomatic missions of Muslim countries and international organizations in Azerbaijan and expressed his gratitude for the adoption of the documents of the OIC Summit in Istanbul. Aliyev stated that "Armenian government looks at the Muslim countries as enemies", and therefore it is very important that the whole Islamic world shows its unity in the Karabakh conflict and other issues.
Once again, trying to give a religious coloring to the Karabakh conflict, Aliyev creates the illusion of hostility between Armenia and the Islamic world. And this is the case, when Armenia has always supported the excellent neighborly relations with Iran, has established diplomatic relations at the highest level with Syria, Lebanon, Iraq, Jordan, the United Arab Emirates, Algeria, Egypt and many other Muslim countries. Consequently, the efforts of Turkey and Azerbaijan are doomed to failure.
It is noteworthy that in this way Azerbaijan and Turkey are also trying to contradict the Islamic world not only to the Christian Armenia, but also to the European values. And this is a very dangerous tactics, and on the background of the growth of extremism, it can lead to very serious negative consequences.