Փախստականները պահանջում են չեղյալ հայտարարել Թուրքիա-ԵՄ գործարքը
Երկու փախստական առաջին դիմումներն են ներկայացրել ԵՄ գերագույն դատարան՝ պահանջելով չեղյալ հայտարարել Թուրքիայի հետ կնքված վիճահարույց միգրացիոն գործարքը: Այս մասին հայտնում է Hurriyet Daily News-ը՝ հղում կատարելով իր անանուն աղբյուրներին:
Հիշեցնենք, որ կնքված պայմանագրի համաձայն հունական կղզիներ հասած անօրինական փախստականները պետք է վերադարձվեն Թուրքիա: Վերադարձված յուրաքանչյուր փախստականի դիմաց Թուրքիայից մեկ սիրիացի փախստական պետք է վերաբնակեցվի ԵՄ-ում։ Թուրքիայի քաղաքացիների համար մինչև 2016 թվականի հունիս պետք է չեղարկվեր ԵՄ վիզային ռեժիմը։ Բացի այդ, կողմերը նաև պայմանավորվել էին «նոր լիցք հաղորդել» ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունները, սակայն, պնդում էին, որ գործարքը չի ապահովում փախստականների պաշտպանությունը, ինչը նախատեսված է 1951 թվականին ընդունված Փախստականի կարգավիճակի մասին կոնվենցիայով: Բացի այդ, հանդիսանում է փախստականների հանդեպ խտրական վերաբերմունքի դրսևորում:
Փախստականների շրջանում տիրող համատարած դժգոհությունն ավելի քան հասկանալի է: Պատերազմի արհավիրքներից փախուստի դիմաց մարդկանց հետ են ուղարկում Թուրքիա, որտեղ նրանք տարբեր բռնությունների են ենթարկվում: Օրեր առաջ բրիտանական The Daily Mail պարբերականը հայտնեց, որ սիրիացի փախստական երեխաները ներքաշվում են Թուրքիայում «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների համար համազգեստի կարելու գործում: Մոտ 9-13 տարեկան երեխաներն աշխատում են ֆաբրիկայում օրական 12 ժամ: Բազմաթիվ տեղեկություններ են հայտնվում այն մասին, որ կանայք և երեխաներն այդ ճամբարներում սեռական բռնությունների են ենթարկվում: Տղամարդկանց և պատանիներին ներքաշում են ահաբեկչական խմբավորումների գործունեությանը:
Թե ինչ փաստարկներ են օգտագործված ԵՄ գերագույն դատարանին ներկայացված առաջին դիմումներում, դեռևս հայտնի չէ: Բայց կարելի է ակնկալել, որ այդ երևույթն առաջիկայում զանգվածային բնույթ է ստանալու:

Migrants Demand to Cancel the EU-Turkey Deal
Two migrants have filed the first cases with the European Union’s top court seeking to overturn the bloc’s controversial migration crisis deal with Turkey, Hurriyet reports.
The deal between Turkey and the EU was signed in March. Under the agreement all migrants arriving in the Greek islands are eligible to be sent back to Turkey. For each Syrian migrant sent back, another Syrian will be resettled from a refugee camp in Turkey directly to the EU. Under the deal, the EU has committed to accelerate the visa liberalization process and resume the accession negotiations in exchange for Turkey’s help to stop the flow of migrants and refugees into Europe.
However, human rights organizations have been warning that the deal does not provide protection for refugees. They say the deal is discrimination against refugees.
The widespread dissatisfaction among refugees is more than understandable. People, who escape from war disasters, are being sent to Turkey, where they are exposed to various types of violence.  Recently, the Daily Mail reported that Syrian boys are making uniforms in Turkey that apparently find their way to Isis soldiers. According to other sources many women and children are being exposed to sexual violence in these camps. Children are being involved in the activities of terrorist groups.
The arguments in the two applications sent to the EU Court are not disclosed yet. But one may expect that the process will turn into a wider one.