Բեռլինը պատրաստ է զիջումներ անել Անկարային. ԶԼՄ-ներ
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը պատրաստ է ենթարկվել Թուրքիայի ճնշմանն ու աջակցել այդ երկրի բնակիչների համար շենգենյան վիզաների չեղարկմանը՝ չնայած Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հրաժարվել է կատարել ԵՄ առանցքային պայմանները։ Այս մասին գրում է The Telegraph-ը՝ հղում անելով իր տրամադրության տակ հայտնված՝ Բեռլինում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի դիվանագիտական նամակագրությանը։
Էրդողանը հրաժարվել է վերանայել ահաբեկչության դեմ պայքարի կոշտ օրենքները, որոնք կիրառվել են գիտնականներին ու լրագրողներին հետապնդելու համար, մինչդեռ դա եղել է առանց վիզայի ռեժիմի տրամադրման նախապայման։
Սեբաստիան Վուդը դիվանագիտական հեռագրում, որի բովանդակությունը հայտնի է դարձել պարբերականին, նշել է, որ Մերկելի գրասենյակում պատրաստ են «փոխզիջումային ձևակերպման» ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին օրենքի հարցում։

СМИ узнали о готовности Германии идти на большие уступки Турции
Канцлер ФРГ Ангела Меркель готова поддаться давлению Турции и содействовать отмене шенгенских виз для жителей этой страны, несмотря на отказ президента Реджепа Тайипа Эрдоган выполнить ключевые условия ЕС. Об этом, как передает lenta.ru, пишет газета The Telegraph со ссылкой на попавшую в ее распоряжение дипломатическую переписку посла Великобритании в Берлине.
Эрдоган отказался пересматривать жесткие законы о борьбе с терроризмом, которые были использованы для преследования ученых и журналистов — тогда как это было предварительным условием для предоставления безвизового режима.
Однако сэр Себастьян Вуд в дипломатической телеграмме, содержание которой стало известно изданию, отмечал, что в канцелярии Меркель готовы к «компромиссной формулировке» относительно закона о борьбе с терроризмом.
В свою очередь, британский посол в Турции Ричард Мур предупреждает, что если не произойдет либерализация визового режима, то это взбесит Эрдогана, и он «откроет шлюзы» для мигрантов в Европу.