Բաքուն «Ֆորմուլա 1»-ն օգտագործում է իր իմիջը բարելավելու համար. Freedom House
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը Բաքվում «Ֆորմուլա 1» մրցաշարի անցկացման շեմին հանդես է եկել հայտարարությամբ:
Կազմակերպության փոխնախագահ Դանիել Քալինգաերտը հայտարարել է. «Քաղաքացիների հիմնարար ազատություններն ու ցանկացած այլակարծություն ճնշող Ադրբեջանի կառավարությունը ձգտում է օգտագործել այնպիսի մարզական միջոցառումներ, ինչպիսին է «Ֆորմուլա 1»-ը, որպեսզի իրենց ցուցադրեն որպես ժամանակակից ու բարեգութ իշխանություն»:
Նա միջազգային հյուրերին կոչ է արել ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրներին. «Մենք Բաքու ժամանող լրագրողներին, կորպորատիվ հովանավորներին կոչ ենք անում մրցաշարի փայլից դուրս ուշադրություն հատկացնել նաև իշխանությունների ռեպրեսիվ քաղաքականությանը, անհիմն կալանավորված ավելի քան 80 քաղաքական ակտիվիստներին, իրավապաշտպաններին ու լրագրողներին»:

On the eve of Formula 1 to be held in Azerbaijan, Freedom House has issued a statement, which reads as follows:
"The government of Azerbaijan tries to use sporting events like the Formula 1 race to portray itself as a modern, benign authority even as it conducts a brutal crackdown on its citizens’ fundamental freedoms and muffles all dissent. We urge the journalists and corporate sponsors arriving in Baku to look beyond the glossiness of the race by examining the government’s repressive policies, including the unjustified detention of more than 80 political activists, human rights defenders, and reporters."