Բաքուն «Ֆորմուլա 1»-ն օգտագործում է իր իմիջը բարելավելու համար. Freedom House
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը Բաքվում «Ֆորմուլա 1» մրցաշարի անցկացման շեմին հանդես է եկել հայտարարությամբ:
Կազմակերպության փոխնախագահ Դանիել Քալինգաերտը հայտարարել է. «Քաղաքացիների հիմնարար ազատություններն ու ցանկացած այլակարծություն ճնշող Ադրբեջանի կառավարությունը ձգտում է օգտագործել այնպիսի մարզական միջոցառումներ, ինչպիսին է «Ֆորմուլա 1»-ը, որպեսզի իրենց ցուցադրեն որպես ժամանակակից ու բարեգութ իշխանություն»:
Նա միջազգային հյուրերին կոչ է արել ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված խնդիրներին. «Մենք Բաքու ժամանող լրագրողներին, կորպորատիվ հովանավորներին կոչ ենք անում մրցաշարի փայլից դուրս ուշադրություն հատկացնել նաև իշխանությունների ռեպրեսիվ քաղաքականությանը, անհիմն կալանավորված ավելի քան 80 քաղաքական ակտիվիստներին, իրավապաշտպաններին ու լրագրողներին»:

Freedom House: власти Азербайджана используют "Формулу-1" для облагораживания своего имиджа
Международная правозащитная организация Freedom House  в преддверии соревнований Гран-при "Формула-1" в Баку выступила с заявлением, передает contact.az.
"Подавляющее   фундаментальные свободы граждан и  и всякое инакомыслие  азербайджанское правительство стремится использовать такие спортивные мероприятия как "Формула-1", чтобы показать себя как современную и милосердную  власть", - сказал вице-президент Freedom House Даниэль Калингаэрт.
Он призвал международных гостей обратить  внимание также на проблемы  с правами человека в Азербайджане.
"Мы призываем прибывающих в Баку журналистов, корпоративных спонсоров обратить за блеском соревнований также внимание на репрессивную политику властей, необоснованно  арестовавших более 80 политических активистов, правозащитников и журналистов", - далее заявил Калингаэрт.