Տաք թեյը կամ սուրճը կարող են քաղցկեղ առաջացնել. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Քաղցկեղի ուսումնասիրման միջազգային գործակալությունը  տաք թեյի և սուրճի օգտագործումը դասակարգվել է որպես «մարդկանց համար քաղցկեղածին»: Ըստ գործակալության ուսումնասիրության՝ տաք սուրճը կամ թեյը, որի ջերմաստիճանը գերազանցում է 65° ցելսիուսը,  կարող է նպաստել կերակրափողի քաղցկեղի զարգացմանը, որն աշխարհում իր տարածմամբ 8-րդն է։
Տաք թեյ, սուրճ կամ այլ ըմպելիքներ խմելու դեպքում կարող են առաջանալ կերակրափողի այրվածքներ, որն էլ հնարավոր է դառնա այս հատվածում քաղցկեղի առաջացման պատճառ։
Ուսումնասիրությանը մասնակցել է 23 գիտնական, իսկ վերջնական արդյունքները հրապարակվել են «Լանցետ» ամսագրում:

ВОЗ: горячий чай приводит к раку
Международное агентство по изучению рака при Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) признало употребление чрезмерно горячих  кофе и чая опасными для здоровья.
Как сообщает Lenta.ru, согласно исследованию, потребление слишком горячих чая и кофе может привести к развитию рака пищевода. Речь идет о напитках, температура которых превышает 65 градусов Цельсия.
"Результаты исследования говорят о том, что употребление очень горячих напитков может привести к возникновению рака пищевода. При этом причиной этого, скорее всего, является температура напитков, а не их состав", - заявил руководитель исследовательского агентства ВОЗ по раку Кристофер Вайлд.
Над исследованием работали 23 ученых. Результаты их работы были опубликованы в медицинском журнале "Ланцет".