Լեհաստանում թույլատրվել է քաղաքացիների գաղտնալսումը
Լեհաստանի սենատը (խորհրդարանի բարձրագույն պալատը) առանց ուղղումների ընդունել է նոր հակաահաբեկչական օրենք, հայտնում է լեհական PAP գործակալությունը:
Օրենքը նախատեսում է հատուկ ծառայությունների լիազորությունների զգալի ընդլայնում։ Մասնավորապես այն նախատեսում է զրույցների գաղտնալսման հնարավորություն, գաղտնալսում հաստատություններում, թղթակցության ստուգում, արտասահմանցիների արտաքսում։ Ընդդիմության կարծիքով՝ օրենքը խախտում է քաղաքացիական իրավունքները։
Օրինագծի հեղինակները ակնկալում են, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի մինչ Լեհաստանում ամռանը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի և Երիտասարդության համաշխարհային օրվա անցկացումը։ Օրենքի՝ ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ է նախագահի ստորագրությունը։

В Польше разрешили прослушку граждан
Сенат Польши (высшая палата парламента) принял новый антитеррористический закон, одобренный неделю назад польским сеймом, передает Корреспондент.
Закон предполагает значительное расширение полномочий спецслужб. В частности, он предусматривает возможность прослушки разговоров, наблюдение и прослушивание в помещениях, проверку корреспонденции и посылок иностранцев в рамках оперативных действий по борьбе с терроризмом в течение трех месяцев. По мнению польской оппозиции, закон нарушает гражданские права.
Авторы законопроекта рассчитывают, что закон вступит в силу до саммита НАТО и Всемирных дней молодежи, которые пройдут в Польше летом. Для вступления документа в силу его должен подписать президент страны.