Մերձդնեստրի բնակչության ավելի քան 80% ցանկանում է միանալ Ռուսաստանին
Մերձդնեստրի ապագան չճանաչված պետության բնակչության մեծ մասը կապում է Ռուսաստանի հետ: Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսական կենտրոնի անցկացրած հարցման համաձայն՝ Մերձդնեստրի բնակչության 86 տոկոսը կարծում է, որ պետության զարգացման համար պետք է միանալ Ռուսաստանին: Մոլդովային միացումը աջակցել է հարցվածների 2 տոկոսը, իսկ Ռումինիային՝ 1 տոկոսը: Հարցման մասնակիցների միայն 9 տոկոսն է կողմ եղել անկախության պահպանմանը:
Մերձդնեստրը, որի բնակչության 60 տոկոսը ռուսներ և ուկրաինացիներ են, Մոլդովայի կազմից դուրս է եկել դեռ ԽՍՀՄ փլուզումից առաջ՝ վախենալով որ Մոլդավայում ազգայնական տրամադրությունների ուժեղացումը կարող է հանգեցնել երկրի՝ Ռումինիայի միացմանը: 1992 թվականին խնդիրը բռնի կերպով լուծելու Մոլդովայի անհաջող փորձից հետո Մերձդնեստրը դարձել է փաստացի անկախ:

86% жителей Приднестровья высказались за присоединение к России
Будущее Приднестровья для подавляющего большинства жителей непризнанной республики связано с Россией: 86% считают присоединение к РФ наиболее оптимальным путем развития региона, сообщает Интерфакс со ссылкой на результаты опроса Всероссийского центра изучения общественного мнения.
Присоединение к Молдове поддерживает лишь 2%, к Румынии - менее 1%, респондентов. За сохранение независимости высказываются 9% участников опроса.
Приднестровье, 60% жителей которого составляют русские и украинцы, добивалось выхода из состава Молдовы еще до распада СССР, опасаясь, что на волне национализма Молдова присоединится к Румынии, передает РИА Новости. В 1992 году, после неудавшейся попытки властей Молдовы силой решить проблему, Приднестровье стало фактически неподконтрольной Кишиневу территорией.