ԵԽ-ի՝ Թուրքիայի մասին զեկույցը հետ է ուղարկվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչի պատճառով
Եվրախորհրդարանում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցչությունը հետ է ուղարկել ապրիլին ԵԽ-ում 375 կողմ ձայնով ընդունված «Թուրքիայի առաջընթացի գնահատման տարեկան զեկույցը», հաղորդում է ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով թուրքական «Milliyet» թերթի կայքին:
Ինչպես տեղեկացնում է թերթի կայքը՝ զեկույցը ԵԽ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցչություն է ուղարկվել հունիսի 17-ին: Նույն օրը՝ առանց զեկույցի հետ կապված որևէ գործընթաց իրականացնելու, ներկայացուցչությունն անմիջապես  հետ է ուղարկել այն:
Ըստ տարբեր դիվանագիտական աղբյուրների՝  զեկույցը վերադարձնելու պատճառն այն է, որ դրանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչ է պարունակվում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի՝ Եվրամիության հարցերով պատասխանատու նախկին նախարար Վոլքան Բոզքըրը սպառնացել էր, որ եթե այս տարի ևս Թուրքիայի մասին տարեկան զեկույցում անդրադարձ լինի Հայոց ցեղասպանությանը, ապա Թուրքիան այն կընդունի առ ոչինչ և հետ կուղարկի:

Турция вернула доклад Европарламенту из-за армянского вопроса
Турецкая сторона вернула Европарламенту доклад о прогрессе, достигнутом страной в 2015 году, из-за того, что в нем европейские депутаты призывают Анкару признать Геноцид армян, сообщает Sputnik Армения со ссылкой на Daily Sabah.
Как передает издание со ссылкой на дипломатические источники, доклад, который приняли 375 депутатов Европарламента при 133 против, был возвращен даже не будучи открытым именно из-за призыва к признанию Геноцида армян.
Армянский вопрос стал причиной отказа Турции принимать доклад Европарламента весной прошлого года. В целом же Турция вернула шесть таких документов.