Ադրբեջանը չի ծանուցել զորավարժությունների մասին
Ադրբեջանը չի ծանուցել ԵԱՀԿ երկրներին հունիսի 17-ից 24-ը Նախիջևանում զորամասերի կառավարման մարմինների մասնակցությամբ անցկացվելիք օպերատիվ-մարտավարական զորավարժության վերաբերյալ: Այդ մասին ասված է ՀՀ ՊՆ տարածած հայտարարության մեջ:
«Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի զորավարժությունները ենթակա են հայտարարման եթե ընդգրկված են`
1. ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերը, կամ,
2. ամենաքիչը 250 մարտական տանկեր, կամ,
3. ամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենաներ, կամ,
4. ամենաքիչը 250 ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ (100 մմ և ավել):
Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի արդիականացման վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ երկրները համաձայնության են եկել հայտարարել այն զորավարժությունը, որը ոչ թե առաստաղներով է սահմանված, այլ համարվում է խոշորագույնը (առաստաղներն այստեղ չեն գործում), որովհետև ներկայումս խոշորագույն զորավարժություն իրականացնող երկրները հազվագյուտ են:
Միաժամանակ, համաձայն Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի VII մասի 66-րդ կետի պահանջների, եթե հաշվետու տարում նախապես հայտարարված զորավարժությունից բացի մասնակից երկիրը պլանավորել է իրականացնել ծավալներով ավելի մեծ զորավարժություն, ապա պարտավոր է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում և սահմանված կարգով այդ մասին ծանուցել մասնակից բոլոր երկրներին:
Տեղեկացնում եմ, որ ԱՀ-ն ՎՓ-11-ի շրջանակներում տրվող տարեկան տեղեկատվությաբ ս.թ. հունիսի 17-ից 24-ը Նախիջևանում զորամասերի կառավարման մարմինների մասնակցությամբ անցկացվելիք օպերատիվ-մարտավարական զորավարժության վերաբերյալ չի ծանուցել մասնակից երկրներին:
Նման դեպքերում, համաձայն վերը նշված կետի, պետությունը պարտավոր է այդ մասին ծանուցել հնարավորինս անհապաղ, սակայն ԵԱՀԿ տեղեկատվական ցանցով զորավարժության անցկացման մասին ԱՀ կողմից մինչ այժմ ծանուցում չի կատարվել»,- հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն:

Азербайджан нарушил пункты Венского документа
Министерство обороны Армении распространило заявление в связи с военными учениями в Азербайджане. В заявлении в частности говорится, что, согласно подпункту 40.1.1 главы 5 Венского документа 2011 года, военные учения подлежат декларированию, если в них включены:
1. как минимум 9000 человек, в том числе поддерживающие подразделения, или
2. как минимум 250 боевых танков, или
3. как минимум 500 боевых бронированных машин, или,
4. как минимум 250 самоходных артиллерийских установок, минометов и реактивных систем залпового огня (100 мм и более).
"Во время обсуждений по модернизации Венского документа страны согласились заявлять о тех учениях, которые считаются крупнейшими, поскольку сейчас редкие страны осуществляют крупнейшие учения. Одновременно, согласно 66 пункту части 7 Венского документа, если в отчетном году страна кроме заранее заявленных учений запланировала провести крупное по объемам военное учение, то обязана в максимально сжатые сроки и в установленном порядке проинформировать об этом все страны-участницы", - говорится в сообщении минобороны РА.
Пресс-секретарь минобороны РА Арцрун Ованнисян на своей странице в социальной сети Facebok написал, что Азербайджан не проинформировал страны-участницы об оперативно-стратегических учениях, проводимых в Нахичеване с 17 по 24 июня с участием органов управления военными частями.
"В подобных случаях, в соответствии с вышеприведенным пунктом, страна обязана об этом проинформировать по возможности немедленно, однако по информационным каналам ОБСЕ от Азербайджана до сих пор не предоставлена информация о проводимых военных учениях", - говорится в сообщении Ованнисяна.
Напомним: 19-24 июня в Азербайджане пройдут очередные широкомасштабные оперативно-стратегические военные учения.