Ղարաբաղի շուրջ առաջիկա բանակցությունները բարդ են լինելու. Պեսկով
Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա բանակցությունների հիմնական խնդիրը Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսումից ապահովագրումն է: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, գրում է РИА Новости-ն:
«Այժմ հիմնական խնդիրը ռազմական գործողությունների վերսկսումից ապահովագրվելն է, թույլ չտալը, որ կորի այն արված աշխատանքը, որը եղել է Ղարաբաղի շուրջ բռնության վերսկսման պահին»,- ասել է Պեսկովը: Նրա խոսքով՝ առաջիկա բանակցությունները բարդ են լինելու:
Նա նաև նշել է, որ երկուշաբթի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սանկտ Պետերբուրգում առանձին հանդիպումներ կանցկացնի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
«Նախագահն առանձին հանդիպումներ կանցկացնի. սկզբից Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, այնուհետ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Դրանից հետո կկայանա առանձնին հանդիպում, այնուհետև աշխատանքային նախաճաշ արդեն երեք նախագահների մասնակցությամբ, այսինքն՝ կլինեն Պուտինը, Ալիևը և Սարգսյանը», - ասել է Պեսկովը:

Песков: "Предстоящие переговоры по Карабаху будут сложными"
Основная задача предстоящих переговоров президентов России, Армении и Азербайджана -застраховаться от возобновления боевых действие в Карабахе. Как передает РИА Новости, об этом сообщил в понедельник журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Основная задача сейчас - застраховаться от возобновления боевых действий, не дать пропасть тем наработкам, которые были на момент возобновления насилия вокруг Карабаха", - сказал Песков. По его словам, предстоящие переговоры будут сложными.
Он также пояснил, что в понедельник президент РФ Владимир Путин проведет в Санкт-Петербурге встречи с главами Армении Сержем Саргсяном и Азербайджана Ильхамом Алиевым.
"Президент проведет отдельные встречи: сначала с президентом Армении Сержем Саргсяном, затем - отдельная беседа с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. После этого состоится отдельная беседа и далее рабочий завтрак уже в составе троих, то есть это будет Путин, Алиев и Саргсян", - сказал Песков.