Միջազգային մամուլը նախագահների եռակողմ հանդիպման մասին
Երեկ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը գրավել է միջազգային մի շարք լրատվամիջոցների ուշադրությունը:
«Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու նրա ադրբեջանցի պաշտոնակից Իլհամ Ալիևը հանդիպել են տարածաշրջանի առանցքային տերության նախագահ՝ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սանկտ Պետերբուրգում», - մասնավորապես գրել է Euroactive-ը, - «Լարվածության մակարդակը շարունակում է շատ բարձր մնալ սահմանին, քանի որ երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են հրադադարը խախտելու մեջ»:
«Նպատակ ունենալով նպաստել խաղաղ բանակցություններին՝ կողմերը պայմանավորվել են մեծացնել միջազգային դիտորդների ներկայությունը հակամարտության գոտում: Ներկայումս կան միայն վեց անզեն դիտորդներ ԵԱՀԿ կողմից, ովքեր փորձում են վերահսկել իրավիճակը տարածաշրջանում», - իր հերթին գրել է ամերիկյան Fox News-ը:
«Իրենց համատեղ հայտարարության մեջ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը գոհունակություն են հայտնել, որ զինադադարն առայժմ պահպանվում է», - հայտնում է Associated Press գործակալությունը:
ԱՄՆ-ն աջակցում է Ղարաբաղյան  հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան, երեքշաբթի հայտնում է Բաքվում ԱՄՆ-ի դեսպանատան պաշտոնական էջը Twitter-ում: Haqqin.az-ը հայտնում է, որ դիվանագետը ևս մեկ անգամ ընդգծել է հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կարևորությունը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Մալենա Մարդն իր հերթին հայտարարել էր, որ Սանկտ-Պետերբուրգում Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպումը դրական քայլ է Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
«ԵՄ-ն աջակցում է այդ ուղղությամբ կատարվելիք բոլոր քայլերը: Մենք, որպես Եվրոպական միություն, կողմ ենք խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Մենք աջակցում ենք ներդրված բոլոր ջանքերը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Անհրաժեշտ է երկխոսություն հաստատել կողմերի միջև», - ասել էր Մարդը լրագրողներին:

Мировая пресса о встрече Саргсян-Путин-Алиев
Президенты России, Армении и Азербайджана Владимир Путин, Серж Саргсян и Ильхам Алиев констатировали достижение взаимопонимания по ряду вопросов, решение которых позволит привести к прогрессу карабахское урегулирование. Вчерашняя встреча и заявление президентов, безусловно, сразу же привлекли внимание международных СМИ, которые сообщили о встрече президентов и ее деталях.
"Президент Армении Серж Саргсян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретились с главой ключевой региональной державы - России - с Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге", - сообщает Euroactive. "После прекращении огня уровень напряженности все еще остается высоким, поскольку обе стороны обвиняют друг друга в нарушении соглашения о прекращении огня," – пишет издание.
"С целью дальнейших мирных переговоров стороны согласились увеличить число международных наблюдателей в зоне конфликта", - сообщает американский Fox News в свою очередь. "В настоящее время есть только шесть невооруженных наблюдателей от Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), которые следят за развитием ситуации", - пишет Fox News.
"В совместном заявлении президент Армении Серж Саргсян и президент Азербайджана Ильхам Алиев выразили свое удовлетворение тем, что режим прекращение огня все еще сохраняется", - сообщает Associated Press Agency.
США поддерживают мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил посол США в Азербайджане Роберт Секута, сообщается на официальной странице посольства США в Баку в Twitter. Как передает haqqin.az, дипломат еще раз подчеркнул важность решения конфликта мирным путем.
Напомним, что ранее глава представительства ЕС в Азербайджане Малена Мард в свою очередь заявила, что запланированная в Санкт-Петербурге встреча глав Азербайджана и Армении является положительным шагом, направленным на мирное урегулирование карабахского конфликта.
"ЕС поддерживает все шаги, предпринятые в этом направлении. Мы, как Евросоюз, являемся сторонниками мирного урегулирования конфликта. Мы поддерживаем все усилия, направленные на это, в том числе усилия Минской группы ОБСЕ. Эта встреча, конечно же, является позитивным шагом в урегулировании конфликта. Для достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта необходимо наладить диалог между сторонами", - сказала Мард журналистам.