ԵՄ երկրների ներկայացուցիչները երկարացրել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
ԵՄ երկրների ներկայացուցիչները պայմանավորվել են երկարացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները մինչև 2017 թվականի հունվարի վերջ։ Այս մասին հայտնում է RIA Novosti-ն։
«Մենք կարող ենք հաստատել, որ ներկայացուցիչների կոմիտեն պայմանավորվել է երկարացնել սահմանափակող միջոցառումները՝ կապված Ուկրաինայի արևելքում իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված Ռուսաստանի գործողությունների հետ, և շարունակել գնահատել Մինսկի համաձայնագրերի իրագործումը»,- РИА Новости-ին հայտնել է եվրոպական դիվանագիտության անանուն ներկայացուցիչը:
Այժմ սահմանափակումների երկարացումը պետք է հաստատի ԵՄ նախարարների խորհուրդը, հաստատման հստակ ժամկետներ, սակայն, չեն նշվում։

Представители стран ЕС продлили антироссийские санкции
Постпреды стран ЕС согласились продлить экономические санкции против России еще на полгода - до конца января 2017 года.
"Мы можем подтвердить, что Coreper (Комитет постпредов - ред.) договорился продлить ограничительные меры в связи с действиями России по дестабилизации ситуации в Украине и продолжить дальше оценивать имплементацию Минских соглашений", - сообщил РИА Новости представитель Евросоюза, пожелавший остаться неназванным.
Дипломат отметил, что продление ограничений еще должен утвердить Совет ЕС. Назвать конкретные сроки процедуры источник не смог.