Համաշխարհային ֆինանսական շուկաները թերագնահատել են Brexit-ի հետևանքները. Լագարդ
Համաշխարհային ֆինանսական շուկաները թերագնահատել են ԵՄ կազմում Մեծ Բրիտանիայի անդամակցության հարցով հանրաքվեի հետևանքները, սակայն տնտեսության մեջ խուճապ տեղի չունեցավ, հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Քրիստին Լագարդը:
«Շուկաները զգալիորեն թերագնահատել են հանրաքվեի ելքը: Շուկաներում խուճապ չկար, կենտրոնական բանկերը կատարեցին աշխատանքը: Եղավ կտրուկ, կոշտ և մասշտաբային շարժում (շուկայի), ֆունտն էժանացավ 10%-ով, բայց օրվա ընթացքում մի քիչ բարձրացավ»,- նշել է նա:
Լագարդի խոսքով՝ «որոշ մարդիկ շատ գումար են կորցրել, մյուսները ձեռք են բերել՝ ինչպես հաճախ է լինում, երբ մասշտաբային անկայունություն է տեղի ունենում, բայց ոչ մի խուճապ չկար»:

Лагард: финансовые рынки недооценили последствия Brexit
Мировые финансовые рынки недооценили последствия британского референдума, но паники в экономике не произошло. Об этом, как передает ТАСС, заявила директор-распорядитель Международного валютного фонда Кристин Лагард.
"На рынках не было паники, центральные банки выполнили работу. Произошло резкое, жесткое и масштабное движение (рынка), фунт упал на 10%, но немного приподнялся в течение дня", - отметила она.
По словам Лагард, "некоторые люди потеряли много денег, другие - приобрели много денег, как это часто бывает, когда происходит (на рынке) масштабная нестабильность, но не было никакой паники".