Միջազգային մամուլի անդրադարձը Հռոմի Պապի եռօրյա այցին
Համաշխարհային առաջատար լրատվամիջոցներն ու պարբերականները շարունակում են լայնորեն լուսաբանել Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի՝ Հայաստան կատարած եռօրյա այցը:
«Հռոմի պապն իր այցելության հիմնական նպատակներից է համարում տարածաշրջանում խաղաղության ու հաշտեցման գործընթացները սատարելն ու հանդես է գալիս որպես «խաղաղության պատգամաբեր՝ հաշտեցման ուղու վրա բոլոր ջանքերին աջակցելու ցանկությամբ»,- գրում է Focus.de գերմանական լրատվամիջոցը։
CNN հեռուստալիքը եթեր հեռարձակած տեսանյությում  նշում է, որ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Պապը կրկին արտաբերեց Ցեղասպանություն եզրույթը և աղոթեց, որ նման ողբերգություններ այլևս երբեք չկրկնվեն: CNN-ը հիշեցնում է, որ Պապը գտնվում է մի երկրում, որն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն:
«Ֆրանցիսկոս Պապը կաղոթի Ծիծեռնակաբերդում, որը Հայաստանում հայտնի է որպես Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան, սակայն ուղևորության Վատիկանի պաշտոնական ծրագրում անվանվում է կոտորածների հուշահամալիր: Նա ստիպված է շգուշորեն քայլ անել այնտեղ», - գրում է բրիտանական Reuters գործակալությունը:
Ամերիկյան Wall Street Journal-ը նշել է, որ Ցեղասպանության հուշահամալիր այցելության ընթացքում Ֆրանցիսկոս Պապը հանդիպել է վերապրածների ժառանգների հետ: Լրատվամիջոցը մեջբերել է Պապի գրառումը հուշամատյանում. «Թող այլևս երբեք չլինեն նման ողբերգություններ»:
Deutsche Welle-ն նշում է, որ Հռոմի Պապը չի վախեցել շարժել Անկարայի զայրույթը: «Պապը հաստատեց Օսմանյան կայսրությունում հայոց ջարդերի մասին անցյալ տարի հայտնած իր դիրքորոշումը և նորից դատապարտեց Ցեղասպանությունը: Պապը որոշեց ավելացնել այդ բառն իր ելույթի տեքստում՝ չնայած Անկարայի բողոքին: Դրանով Պապն անտեսեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «սպառնալիքները», ով 2015-ի ապրիլին հարգարժան Պապին սպառնալից ասել էր, թե ինքը հույս ունի, որ «նմանատիպ սխալներ այլևս երբեք չեն կրկնվի»,- նշում է պարբերականը:
Associated Press-ն իր հերթին անդրադառնալով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցած պատարագին՝ գրում է, որ Պապն իր այցի վերջին օրը Հայ Առաքելական եկեղեցու հետ միասնության կոչ հնչեցրեց: Գործակալությունը նկատում է, որ Էջմիածնում մատուցած բացօթյա պատարագի ընթացքում Սրբազան Քահանայապետն ավելի շատ ուշադրությունը կենտրոնացրել էր եկեղեցական թեմաների շուրջ:
Ավստրիական Die Salzburger Nachrichten լրատվամիջոցն անդրադարձել է Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած աղոթքին ու նշել, որ «արարողությունն անց է կացվել Երևանի տոնականորեն զարդարված գեղեցիկ կենտրոնում՝ իր շուրջը հավաքելով Հայաստանի տարբեր քաղաքներից ու այլ երկրներից ժամանած բազմաթիվ հավատացյալների ու պարզապես զբոսաշրջիկների, որոնց բախտ է վիճակվել այս օրերին գտնվել Հայաստանում»։
Գերմանական Tagesspiegel-ը կարևորել էր նաև Հռոմի Պապի այցը Գյումրի: «Գյումրիում Հռոմի Պապի մատուցած պատարագը հատկապես մեծ իրադարձություն էր Հայաստանի հավատացյալների համար: Պապն իր աղոթքում հիշատակեց 1988-ի ավերիչ երկրաշարժը և քաղաքը, որը վերակենդանացել է»,- գրում է թերթը:

Сопровождающаяся верой память – единственный путь к миру: мировая пресса о визите Папы Римского в Армению
Визит Папы Римского Франциска в Армению широко освещался в ведущих международных СМИ. В центре внимания был не только сам факт визита понтифика в первую христианскую страну, но и заявления Папы Римского о Геноциде армян в Османской империи 1915 г.,  а также его посещение Мемориального комплекса Цицернакаберд.
Опубликованная информационным агентством Associated Press статья "Папа Римский у посвященного жертвам Геноцида армян мемориала: никогда не забывать и не преуменьшать" широко распространяется такими ведущими западными СМИ, как Independent, The New York Times, Voice of America,  ABC News и др.
Пресса Германии также в свою очередь особое внимание уделила тому, что Папа снова назвал резню армян в османской Турции геноцидом - на фоне принятия Бундестагом резолюции о Геноциде армян и последовавшей за этим реакции Турции.
"Все напряженно ждали, какое же слово использует Папа, говоря о гонениях армян. Он использовал слово геноцид, и, в то же время призвал к армяно-турецкому примирению", - пишет Die Zeit.
"В том уголке мира, где память является бесконечным источником обид и провоцирует возникновение новых конфликтов, Папа Римский Франциск выступил со смелым заявлением, отметив, что сопровождающаяся верой память – единственный путь к миру", - пишет Cruxnow. "Ярким примером сказанного является память о Геноциде армян, когда в 1915 году османские турки истребили 1.5 млн армян. И в этом контексте особого внимания заслуживает послание, которое Франциск привез с собой в Армению: вы не только вправе хранить неугасающими воспоминания, но и обязаны сделать это", - пишет издание.
"Папа Римский Франциск - не из тех, кто постесняется сказать, что думает. Он в последний момент добавил слово геноцид, выступая в резиденции президента Армении в присутствии главы армянского государства Сержа Саргсяна, а также политических и религиозных лидеров РА и дипломатического корпуса", – пишет Reuters.
Deutsche Welle тоже отмечает, что Папа Римский не побоялся вызвать гнев Турции. ''Папа подтвердил высказанную в прошлом году позицию по поводу резни армян в Османской империи и вновь осудил Геноцид. Папа решил включить это слово в свою речь, несмотря на протест Анкары. Тем самым Папа игнорировал угрозы президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который в 2015 году дал понять понтифику, что надеется, "что такие ошибки больше никогда не повторятся'', - пишет издание.
''Несмотря на то, что в Армении католики составляют меньшинство, армяне горды тем, что приветствуют Папу Римского Франциска, который уже на протяжении длительного времени содействует Армянскому вопросу – еще со времен служения им архиепископом Буэнос-Айреса и теперь, когда он является лидером 1.2 млрд католиков'', - передает Wall Street Journal.
Многие другие издания - такие как ''Townhall'', ''Fox News'', ''Al Jazeera'', ''Daily Mail'', ''Бостон Гералд'' и др. – также прокомментировали визит Папы Римского Франциска в Армению.