Հայաստանը, Վրաստանը, Իրանն ու Ռուսաստանը համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեն
Հայաստանը, Վրաստանը, Իրանը և Ռուսաստանը տարածաշրջանային համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեն։ Այդ համագործակցության հնարավոր ոլորտները, հնարավորություններն ու խոչընդոտները հունիսի 27-ին քննարկվել են «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում անցկացված «Հյուսիս-Հարավ առանցք․ Հայաստան-Իրան-Վրաստան-Ռուսաստան համագործակցության արդի վիճակն ու զարգացման հեռանկարները» թեմայով կոնֆերանսի ժամանակ։
Կոնֆերանսն անցկացվել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության, «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության, «Միջազգային հարաբերությունները և տնտեսական ինտեգրումը Հարավային Կովկասում» փորձագիտական ցանցի, Ռուսաստանի «Գիտելիք» ընկերության և «Կովկասյան համագործակցություն» ոչ առևտրային գործընկերության կողմից։
Զեկույցներով հանդես են եկել Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, «Նորավանք» ԳԿՀ Քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը, Հայաստանի Քաղաքագետների միության վարչության անդամ Սամվել Մանուկյանը, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Տարածաշրջանային և միջազգային հետազոտությունների բաժնի ավագ գիտաշխատող Արմեն Մանվելյանը և ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դասախոս Ռոման Կարապետյանը։
Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ձեռնտու է հարևան երկրների, մասնավորապես՝ Իրանի և Վրաստանի համար։ Ինչպես նշել է Արսեն Ղազարյանը, լոգիստիկ ուղիների և մատչելի տարիֆների ապահովման դեպքում Հայաստանը կարող է տրանզիտային դեր խաղալ նրանց համար։ «Իրանը Հայաստանին պետք է դիտարկի որպես արդյունաբերական հարթակ, որտեղ հնարավոր է արտադրանք ստանալ, փաթեթավորել և մտցնել ԵԱՏՄ շուկա»,- նշել է Ղազարյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պետք է ներկայացնի Իրանին, թե ինչ կարող է անել նրա համար, ինչ հնարավորություններ է պատրաստ տրամադրել։
Հայաստան-Իրան-Վրաստան-Ռուսաստան առանցքի ձևավորման և արդյունավետ օգտագործման համատեքստում Ջոնի Մելիքյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Իրանի հետ Վրաստանի հարաբերություններին։ Նա նշել է, որ Իրանն ակտիվ աշխատում է Վրաստանում՝ թույլ չտալու համար արտաքին ուժերի ներկայությունը տարածաշրջանում, Վրաստանն, իր հերթին, ներդրումային հնարավորություններ է ստեղծում Իրանի համար, այդ թվում՝ ԵՄ-ի հետ գործող Ազատ առևտրի գոտու հաշվին։ «Հայաստանը պետք է պրոակտիվ լինի և օգտագործի իր համար ԵԱՏՄ ընձեռած հնարավորությունները՝ ներդրումներ գրավելու համար»,- նշել է Մելիքյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ տրանզիտային երկիր լինելու համար Հայաստանը պետք է կարողանա 100 տոկոսանոց տրանզիտ ապահովել Վրաստանի տարածքով։ Հայաստանի և Վրաստանի համար այս առանցքում նա կարևորել է հատկապես էներգետիկ ոլորտը։
Որպես այս առանցքի երկրների համագործակցության մեկ այլ ոլորտ Սամվել Մանուկյանն առաջարկել է ինովացիոն ինտեգրացիան, ինովացիոն պոտենցիալի մեկտեղումն ու արդյունավետ իրացումը։ Նա նշել է, որ ըստ կատարված հետազոտությունների տվյալների, ինովացիոն արտադրության մեջ առաջատար է Ռուսաստանը, երկրորդ տեղում է Հայաստանը, երրորդ տեղում Վրաստանն է, չորրորդ տեղում՝ Իրանը։ «Ինովացիոն արդյունաբերության զարգացման համար հարկավոր է հրավիրել փոքր բիզնեսին Ռուսաստանից, ինչպես նաև Իրանից»,- նշել է Մանուկյանը։ Նա կարևորել է պետական աջակցությունն այս ոլորտով զբաղվող ընկերություններին, ինչպես նաև ընդգծել է երկրներից յուրաքանչյուրի ինովացիոն պոտենցիալի շտեմարանի ստեղծումը, որը հնարավորոթյուն կտա առավել հեշտացնել համագործակցությունը։
Հյուսիս – Հարավ առանցքը ռազմավարական նշանակություն ունի և ազդում է տարածաշրջանի ռազմաքաղաքականության վրա, ընդգծել է Արմեն Մանվելյանը։ Կատարելով այս առանցքի հնարավորությունների SWOT վերլուծություն՝ նա հանգել է այն եզրակացության, որ տարածաշրջանային այս ծրագրի իրականացման համար Ռուսաստանն ու Իրանը հավասարապես հետաքրքրված են թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի հետ աշխատելու առումով, սակայն Վրաստանի ներգարվման պարագայում Հայաստանը դառնում է ավելի նախընտրելի։ «Հայաստանը պետք է շեշտադրի էներգետիկ համագործակցության իր հարուստ փորձը թե՛ Ռուսաստանի, թե՛Իրանի հետ, ինչն աննախադեպ է տարածաշրջանում»,- ասել է Մանվելյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ էլեկտրաէներգիայի հոսքերի փախանցման, տարանցման ու բաշխման գործընթացի կառավարան փորձն ու համապատասխան տեխնոլոգիաների առկայությունը, նույնպես, Հայաստանին առավելություն են տալիս։
Ռոման Կարապետյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի դերի մեծացումը և հատկապես Թուրքիա-Վրաստան – Ադրբեջան առանցքը հարվածում է Ռուսաստանի շահերին, միաժամանակ, Իրանը նույնպես չի համակերպվում տարածաշրջանում թուրքական գործոնի ուժեղացման հետ։ Նա նշել է, որ Իրանը դիտարկում է Հայաստանը որպես իր առաջնային առևտրային գործընկեր, և կարևորել է տարբեր ռեսուրսների ներգրավմամբ Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումը։ Որպես այս առանցքի հիմնական խոչընդոտներ Կարապետյանը դիտարկել է Վրաստանի՝ Արևմուտքի հետ հարաբերությունները չփչացնելու ցանկությունը, ԱՄՆ ազդեցությունը Վրաստանի վրա և ձգտումը խոչընդոտել Իրանի ազդեցության աճին տարածաշրջանում, ինչպես նաև Իրան-ՌԴ ոչ միանշանակ հարաբերությունները։  «Հայաստանը պետք է փորձի երկկողմ քաղաքական համագործակցություն զարգացնել Իրանի հետ, ինչպես նաև եռակողմ ձևաչափերով Իրանի ու Վրաստանի, Իրանի ու ՌԴ-ի հետ»,- ասել է Կարապետյանը։
Փորձագետները նշել են այս առանցքի կարևորությունն ու առկա մեծ պոտենցիալը, որը կարող է զգալի օգուտ տալ բոլոր չորս երկրներին։

Ось Армения-Грузия-Иран-Россия: большой потенциал сотрудничества
Армения, Грузия, Иран и Россия имеют большой потенциал регионального сотрудничества. Возможности и помехи, а также основные сферы сотрудничества обсуждались во время конференции "Современное состояние и перспективы развития сотрудничества оси Иран- Армения - Грузия - Россия", состоявшейся 27-ого июня в Ереване.
Конференция была организована Научно-образовательным фондом "Нораванк", Союзом промышленников и предпринимателей Армении, Общественной организацией "Интеграция и развитие", экспертной сетью "Международные отношения и экономическая интеграция на Южном Кавказе", Обществом "Знание" России, некоммерческим партнерством "Кавказское сотрудничество".
С докладами выступили  председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, эксперт Центра политических исследований НОФ "Нораванк" Джони Меликян, член администрации Объединения политологов Армении Самвел Манукян, старший научный сотрудник отдела Региональных и международных исследований Института востоковедения РАН РА Армен Манвелян и преподаватель факультета Международных отношений ЕГУ Роман Карапетян.
Членство Армении в ЕАЭС выгодно ее соседям, в частности, Ирану и Грузии. Как отметил Арсен Казарян, при обеспечении логистических путей и низких тарифов Армения сможет играть для них роль страны-транзитера. "Иран должен рассматривать Армению как индустриальную площадку, где можно производить товары и ввозить их на рынок ЕАЖС", - отметил Казарян, добавив, что Армения должна представить Ирану, что она может ему дать, какие возможности готова предоставить.
В контексте формирования и эффективного функционирования оси Армения – Иран – Грузия – Россия Джони Меликян обратился к отношениям Грузии с Ираном и Арменией. Он отметил, что Иран активно работает в Грузии, чтобы не допустить присутствие внешних сил в регионе. Грузия, в свою очередь, создает инвестиционные возможности для Ирана, в том числе за счет действующей с ЕС Зоны свободной торговли. "Армения должна быть проактивной и использовать возможности ЕАЭС для привлечения инвестиций", - отметил Джони Меликян. Он также подчеркнул, что для того, чтобы быть страной-транзитером, Армения должна обеспечить 100-процентный транзит по территории Грузии. По его мнению, для Армении и Грузии эта ось особенно важна с энергетической точки зрения.
В качестве другой сферы сотрудничества для стран этой оси Самвел Манукян предложил инновационную интеграцию, сопоставление инновационного потенциала и его эффективное использование. Он отметил, что согласно исследованиям, по инновационной индустрии Россия на первом месте из этих стран, Армения на втором, Грузия на третьем, а Иран на четвертом. "Для развития инновационной индустрии необходимо привлечь малый бизнес из России, а также из Ирана", - отметил Манукян. Он подчеркнул важность предоставления государственной поддержки тем организациям, который работают в этой сфере, а также создания реестра инновационного потенциала каждой их четырех стран, что значительно облегчит сотрудничество.
Ось Север-Юг имеет стратегическое значение и влияет на геополитику региона, подчеркнул Армен Манвелян. Осуществляя SWOT-анализ возможностей, он пришел к заключению, что для реализации этого регионального проекта Россия и Иран в равной мере заинтересованы вовлечением как Армении, так и Азербайджана в процессы сотрудничества, но в случае вовлечения Грузии Армения становится более предпочтительной. "Армения должна акцентировать свой богатый опыт сотрудничества в сфере энергетики как с Россией, так и с Ираном, что для этого региона беспрецедентно", - сказал Манвелян. Он также подчеркнул, что опыт управления процессом трансфера электроэнергии, ее распределения и обладание соответствующими технологиями - также преимущества Армении.
Роман Карапетян подчеркнул, что увеличение роли Азербайджана и особенно укрепление оси Турция – Грузия – Азербайджан наносят удар по интересам России; Иран также не может примириться с усилением турецкого фактора в регионе. Он отметил, что Иран рассматривает Армению в качестве первостепенного торгового партнера, и подчеркнул необходимость вовлечения разных ресурсов и строительства железной дороги Армения – Иран. В качестве возможных препятствий для становления указанной оси Карапетян отметил нежелание Грузии портить свои отношения с Западом, сильное влияние США на Грузию и стремление ограничить влияние Ирана в регионе, а также неоднозначные отношения Ирана и России. "Армения должна стараться развивать двухсторонние отношения с Ираном, а также трехсторонние отношения с Ираном и Грузией, с Ираном и Россией", - отметил Карапетян.
Эксперты отметили важность оси Иран – Армения – Грузия – Россия и наличие большого потенциала, который может принести большую выгоду каждой из этих четырех стран.