Հայաստանը, Վրաստանը, Իրանն ու Ռուսաստանը համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեն
Հայաստանը, Վրաստանը, Իրանը և Ռուսաստանը տարածաշրջանային համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեն։ Այդ համագործակցության հնարավոր ոլորտները, հնարավորություններն ու խոչընդոտները հունիսի 27-ին քննարկվել են «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում անցկացված «Հյուսիս-Հարավ առանցք․ Հայաստան-Իրան-Վրաստան-Ռուսաստան համագործակցության արդի վիճակն ու զարգացման հեռանկարները» թեմայով կոնֆերանսի ժամանակ։
Կոնֆերանսն անցկացվել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության, «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության, «Միջազգային հարաբերությունները և տնտեսական ինտեգրումը Հարավային Կովկասում» փորձագիտական ցանցի, Ռուսաստանի «Գիտելիք» ընկերության և «Կովկասյան համագործակցություն» ոչ առևտրային գործընկերության կողմից։
Զեկույցներով հանդես են եկել Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, «Նորավանք» ԳԿՀ Քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը, Հայաստանի Քաղաքագետների միության վարչության անդամ Սամվել Մանուկյանը, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Տարածաշրջանային և միջազգային հետազոտությունների բաժնի ավագ գիտաշխատող Արմեն Մանվելյանը և ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դասախոս Ռոման Կարապետյանը։
Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ձեռնտու է հարևան երկրների, մասնավորապես՝ Իրանի և Վրաստանի համար։ Ինչպես նշել է Արսեն Ղազարյանը, լոգիստիկ ուղիների և մատչելի տարիֆների ապահովման դեպքում Հայաստանը կարող է տրանզիտային դեր խաղալ նրանց համար։ «Իրանը Հայաստանին պետք է դիտարկի որպես արդյունաբերական հարթակ, որտեղ հնարավոր է արտադրանք ստանալ, փաթեթավորել և մտցնել ԵԱՏՄ շուկա»,- նշել է Ղազարյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պետք է ներկայացնի Իրանին, թե ինչ կարող է անել նրա համար, ինչ հնարավորություններ է պատրաստ տրամադրել։
Հայաստան-Իրան-Վրաստան-Ռուսաստան առանցքի ձևավորման և արդյունավետ օգտագործման համատեքստում Ջոնի Մելիքյանն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Իրանի հետ Վրաստանի հարաբերություններին։ Նա նշել է, որ Իրանն ակտիվ աշխատում է Վրաստանում՝ թույլ չտալու համար արտաքին ուժերի ներկայությունը տարածաշրջանում, Վրաստանն, իր հերթին, ներդրումային հնարավորություններ է ստեղծում Իրանի համար, այդ թվում՝ ԵՄ-ի հետ գործող Ազատ առևտրի գոտու հաշվին։ «Հայաստանը պետք է պրոակտիվ լինի և օգտագործի իր համար ԵԱՏՄ ընձեռած հնարավորությունները՝ ներդրումներ գրավելու համար»,- նշել է Մելիքյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ տրանզիտային երկիր լինելու համար Հայաստանը պետք է կարողանա 100 տոկոսանոց տրանզիտ ապահովել Վրաստանի տարածքով։ Հայաստանի և Վրաստանի համար այս առանցքում նա կարևորել է հատկապես էներգետիկ ոլորտը։
Որպես այս առանցքի երկրների համագործակցության մեկ այլ ոլորտ Սամվել Մանուկյանն առաջարկել է ինովացիոն ինտեգրացիան, ինովացիոն պոտենցիալի մեկտեղումն ու արդյունավետ իրացումը։ Նա նշել է, որ ըստ կատարված հետազոտությունների տվյալների, ինովացիոն արտադրության մեջ առաջատար է Ռուսաստանը, երկրորդ տեղում է Հայաստանը, երրորդ տեղում Վրաստանն է, չորրորդ տեղում՝ Իրանը։ «Ինովացիոն արդյունաբերության զարգացման համար հարկավոր է հրավիրել փոքր բիզնեսին Ռուսաստանից, ինչպես նաև Իրանից»,- նշել է Մանուկյանը։ Նա կարևորել է պետական աջակցությունն այս ոլորտով զբաղվող ընկերություններին, ինչպես նաև ընդգծել է երկրներից յուրաքանչյուրի ինովացիոն պոտենցիալի շտեմարանի ստեղծումը, որը հնարավորոթյուն կտա առավել հեշտացնել համագործակցությունը։
Հյուսիս – Հարավ առանցքը ռազմավարական նշանակություն ունի և ազդում է տարածաշրջանի ռազմաքաղաքականության վրա, ընդգծել է Արմեն Մանվելյանը։ Կատարելով այս առանցքի հնարավորությունների SWOT վերլուծություն՝ նա հանգել է այն եզրակացության, որ տարածաշրջանային այս ծրագրի իրականացման համար Ռուսաստանն ու Իրանը հավասարապես հետաքրքրված են թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի հետ աշխատելու առումով, սակայն Վրաստանի ներգարվման պարագայում Հայաստանը դառնում է ավելի նախընտրելի։ «Հայաստանը պետք է շեշտադրի էներգետիկ համագործակցության իր հարուստ փորձը թե՛ Ռուսաստանի, թե՛Իրանի հետ, ինչն աննախադեպ է տարածաշրջանում»,- ասել է Մանվելյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ էլեկտրաէներգիայի հոսքերի փախանցման, տարանցման ու բաշխման գործընթացի կառավարան փորձն ու համապատասխան տեխնոլոգիաների առկայությունը, նույնպես, Հայաստանին առավելություն են տալիս։
Ռոման Կարապետյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի դերի մեծացումը և հատկապես Թուրքիա-Վրաստան – Ադրբեջան առանցքը հարվածում է Ռուսաստանի շահերին, միաժամանակ, Իրանը նույնպես չի համակերպվում տարածաշրջանում թուրքական գործոնի ուժեղացման հետ։ Նա նշել է, որ Իրանը դիտարկում է Հայաստանը որպես իր առաջնային առևտրային գործընկեր, և կարևորել է տարբեր ռեսուրսների ներգրավմամբ Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումը։ Որպես այս առանցքի հիմնական խոչընդոտներ Կարապետյանը դիտարկել է Վրաստանի՝ Արևմուտքի հետ հարաբերությունները չփչացնելու ցանկությունը, ԱՄՆ ազդեցությունը Վրաստանի վրա և ձգտումը խոչընդոտել Իրանի ազդեցության աճին տարածաշրջանում, ինչպես նաև Իրան-ՌԴ ոչ միանշանակ հարաբերությունները։  «Հայաստանը պետք է փորձի երկկողմ քաղաքական համագործակցություն զարգացնել Իրանի հետ, ինչպես նաև եռակողմ ձևաչափերով Իրանի ու Վրաստանի, Իրանի ու ՌԴ-ի հետ»,- ասել է Կարապետյանը։
Փորձագետները նշել են այս առանցքի կարևորությունն ու առկա մեծ պոտենցիալը, որը կարող է զգալի օգուտ տալ բոլոր չորս երկրներին։

Armenia, Georgia, Iran and Russia Have a Big Potential of Cooperation
Armenia, Georgia, Iran and Russia have a big potential of regional cooperation. The possible spheres for such cooperation, opportunities and obstacles were discussed on June 27 during the conference "North – South axis: the present situation and the perspectives of the development of Armenia-Iran-Georgia–Russia cooperation".
The conference was organized with the joint efforts of "Noravank" foundation,  Union of entrepreneurs and producers of Armenia, expert's network "International relations and economical integration in South Caucasus", Russian "Knowledge" organization, NGO "Integration and development", non-market "Caucasus partnership". A number of experts from different analytical centers made speeches during the conference.
The membership of Armenia to the EAEU is useful for our neighbors, especially Iran and Georgia. This was declared by the Head of the Union of the producers and entrepreneurs of Armenia Arsen Kazaryan, adding that in case Armenia provides logistics and low tariffs it can play a role of the transit country. "Iran should consider Armenia to be an industrial platform for it, were goods can be produced and sent to the EAEU market," Kazaryan said. Armenia should present Iran its possibilities.
The expert of "Noravank"  Jhonny Melikyan spoke about the relations of Georgia with Iran and Armenia in the context of this possible project. He said Iran carries out intensive work in Georgia not to let the increase of external influence in the region. According to him Georgia also opens  new opportunities for Iran, also due to DCFTA. "Armenia should be proactive and us the opportunities of given by the EAEU to bring new investments," Melikyan said. As a main sphere of cooperation for the mentioned four countries he underlined energy.
As an alternative sphere for cooperation a member of the board of the Union of the political scientists of Armenia, Samvel Manukyan offered innovative integration. According to him, researches show that in this sphere Russia is on the first place , Armenia – the second, Georgia and Iran - the third and the fourth. Manukyan said the government should support the companies that work in this sphere, and also a base of these recourses should be created to boost cooperation.
The senior expert of the Institute of Oriental Studies Armen Manvelyan made SWOT analyses of the cooperation of the four countries and came to the conclusion that Russia and Iran are equally interested in cooperation either with Armenia, or with Azerbaijan, but the involvement of Georgia makes Armenia more preferable. "Armenia should make an accent on its rich experience of cooperation in energy sphere both with Russia and Iran," Manvelyan said.
The representative of the Faculty of international relations of the YSU Roman Karapetyan underlined the increasing role of the axis Turkey-Georgia-Azerbaijan, that is against the interests of Russia and Iran. He also said, Iran considers Armenia to be its main trade partner, so steps should be taken for the construction of the Iran-Armenia railway and increase of the trade. "Armenia should try to develop bilateral relations with Iran, and trilateral relations with Iran and Georgia, Iran and Russia," Karapetyan said.
The experts mentioned the importance of the axis and big potential, that can serve to the interests of all the four countries.