Brexit-ի պատճառով բրիտանացիները ցանկանում են Իռլանդիայի քաղաքացի դառնալ
ԵՄ կազմից դուրս գալու մասին հանրաքվեից հետո բրիտանացիները, վախենալով, որ կզրկվեն ԵՄ-ում ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից, զանգվածային կերպով դիմում են Իռլանդիայի քաղաքացիություն ստանալու համար, հայտնում է The Times-ը:
Նշվում է, որ մեկ օրվա ընթացքում Լոնդոնում Իռլանդիայի դեսպանատունը ստանում է քաղաքացիություն ստանալու ավելի քան 4 հազար դիմում՝ նախկին 200-ի փոխարեն:
Իռլանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Չարլի Ֆլենագան ստիպված է եղել բրիտանացիներին կոչ անել քաղաքացիություն խնդրել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում՝ ընդգծելով, որ երկրի ԵՄ կազմից դուրս գալու մասին բանակցությունները դեռ չեն սկսել և բրիտանացիները դեռ երկար կօգտվեն ԵՄ ընձեռած առավելություններից:

Из-за Brexit британцы решили получить ирландское гражданство
Ирландия страдает от наплыва британцев, желающих получить гражданство этой страны. После референдума о выходе Великобритании из ЕС подданные королевства опасаются, что у них отнимут право свободного передвижения по территории союза, пишет lenta.ru со ссылкой на The Times.
В понедельник, 27 июня, в почтовых службах Северной Ирландии закончились бланки для оформления иностранных паспортов. Тем временем в ирландское посольство в Лондоне за сутки поступили четыре тысячи заявок на оформление гражданства (обычно в день их приходит не более 200).
Министр иностранных дел и торговли Республики Ирландия Чарли Флэнаган призвал британцев просить гражданство лишь в случае острой необходимости. По его словам, после победы сторонников Brexit на плебисците британские подданные еще долгое время будут наслаждаться привилегиями Евросоюза, поскольку переговоры о выходе страны из блока еще даже не начались.