Աբխազիայում իրավիճակը բավական լարված է
Հուլիսի 5-ին Աբխազիայի մայրաքաղաք Սուխումիի կենտրոնում ընդդիմության կողմից կազմակերպված բողոքի ակցիան վերածվել էր զանգվածային անկարգույթան և ուղեկցվում էր իրավապահների հետ բախումներով: Մոտ երկու տասնյակ իրավապահներ և քաղաքացիներ ստացել էին տարբեր կարգի մարմնական վնասվածքներ: Ընդդիմության հիմնական պահանջներն էին նախագահի վստահության հանրաքվեի հետաձգումը և երկրի Ներքին գործերի նախարար Լեոնիդ Ձափշբայի հրաժարականը: Անկարգությունների արդյունքում, իշխանությունները ճնշմանը տեղի տալով, իր լիազորություններից ժամանակավորապես՝ մինչև դատախազության կողմից հետաքննության ավարտը,  հեռացրեցին Լեոնիդ Ձափշբային: Վերջինիս նկատմամբ ընդդիմության դժգոհությունը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ Ձափշբան իր աշխատակիցներին արգելել էր մասնակցել հանրաքվեին, ինչը որակվել էր որպես պաշտոնական դիրքի չարաշահում և ճնշում ենթակաների նկատմամբ: Ինչ վերաբերում է հանրաքվեին, ապա երկրի նախագահ Ռաուլ Հաջիմբան արդեն իսկ հայտարարել է, որ ընդդիմության պահանջով նշանակված հանրաքվեն հետաձգել չի ստացվի, քանզի դա կլինի օրենսդրության խախտում:
Առաջին հայացքից հակասական թվացող այս իրավիճակը պարզաբանելու համար  փորձենք առավել մանրամասն անդրադառնալ նախատեսված հանրաքվեին: Ընդդիմության շարունակական ցույցերի և ճնշման արդյունքում Ադբխազիայի իշխանությունները համաձայնվել էին նախագահի վստահության հանրաքվե անցկացնել: Աբխազիայի ԿԸՀ-ն հունիսի 1-ին, ստանալով 46 հոգանոց նախաձեռնող խմբի դիմումը, տվել է իր համաձայնությունը: Ըստ որոշման՝ հանրաքվեն պետք է կայանա հուլիսի 10-ին և Աբխազիայի քաղաքացիները կպատասխանեն հետևյալ հարցեին. «Արդյո՞ք անհրաժեշտ եք համարում Աբխազիայի նախագահի արտահերթ ընտրությունների կազմակերպումը»: Չնայած հանրաքվեի անցկացումը եղել է հենց ընդդիմության պահանջներից, սակայն դրա նշանակումից հետո նույն ընդդիմությունը սկսեց դժգոհել անցկացման ժամկետից: Բանը նրանում է, որ հուլիսի 10-ը համընկնում է զբոսաշրջային սեզոնի ամենաթեժ շրջանին, և երկրորդ՝ մեկ ամիսն, ըստ ընդդիմության, բավարար չէ նախապատրաստման և քարոզչության համար: Հիմք ընդունելով այս պահանջներն՝ ընդդիմադիրները պահանջում էին նախագահի վստահության հանրաքվեն տեղափոխել աշուն: Իշխանությունները սակայն, անգամ անգամ զանգվածային անկարգություններից հետո, չընդունեցին ընդդիմության այդ պահանջը՝ հղվելով օրենսդրության վրա:
Ընդհանուր առմամբ Աբխազիայում իրավիճակը շարունակում է բավական լարված մնալ: Անկախության հռչակումից ի վեր նման զանգվածային բախումներով ուղեկցվող բողոքի ակցիաներ Աբխազիայում դեռևս չէին եղել: Այս բացասական նախադեպը, սակայն վկայում է, որ պետականաշինության ճանապարհին Սուխումիի զգալի հաջողությունների մասին խոսելու համար դեռ վաղ է: Մյուս կողմից բավական մեծ է երկրում առկա սոցիալական լարվածությունը՝ պայմանավորված թե՛ սոցիալ-տնտեսական խնդիրներով, թե՛ մարդու իրավունքների ոչ բավարար պաշտպանվածության մակարդակով, թե՛ իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններով: Այս ամենը, բնականաբար, ստեղծում է լրացուցիչ մարտահրավերներ առանց այն էլ ոչ նախանձելի վիճակում գտնվող կիսաճանաչված Աբխազիայի համար:

The Situation in Abkhazia is Quite Tense
On July 5, the protest organized by the opposition in the center of Sukhumi, Abkhazia's capital turned into a mass disorder and was accompanied by clashes with police. About two dozen of police officers and civilians were wounded. The opposition's main demands were the postponement of the referendum and the resignation of the Interior Minister Leonid Dzapshba. As a result of the unrest, the authorities yielded to pressure, Leonid Dzapshba was temporarily removed from his functions until the end of the investigation by the prosecutor's office.
The discontent of the opposition from Dzapshba was due to the fact that Dzapshba banned its employees to participate in the referendum, which was classified as an abuse of power and pressure on subordinates. As for the referendum, its President Raul Khajimba has already announced that the opposition's request to postpone the scheduled referendum will not succeed, since it would be a violation of law.
To explain this situation that at first glance seems to be a contradictory one, we should refer to the referendum in more details. As a result of ongoing opposition demonstrations and pressure the authorities of Abkhazia agreed to hold a referendum of confidence in President.
On June 1 the CEC of Abkhazia, receiving an application by a 46-member group, has given its consent. According to the decision, the referendum should be held on July 10, with the following question: "Do you consider it necessary to organize early presidential elections in Abkhazia?"
Although holding a referendum was the demand of the opposition, it started to complain about the date. The matter is that - first, July 10 coincides with the most active period of the tourist season, and second, one month, according to the opposition, it is not sufficient for the preparation and campaign.
Based on these requirements, the opposition is demanding the referendum on the president's confidence to be transferred to fall. The authorities, however, even after the protests of the opposition, did not accept this demand basing their claims on the legislation.
Overall, the situation in Abkhazia remains tense. Since the proclamation of independence such mass protests accompanied with clashes had not occurred in Abkhazia. This negative precedent, however, shows that it is still early to talk about significant progress of Sukhumi state-building.
On the other hand there is a great social tension in the country due to socio-economic problems, inadequate level of protection of human rights, as well as government-opposition relations. All this, naturally, creates additional challenges for the semi-recognized Abkhazia.