Թեհրանը շարունակելու է զարգացնել իր հրթիռային ծրագիրը` չնայած Մերկելի հայտարարությանը. ԱԳՆ
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Բահրամ Քասեմին հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակելու է զարգացնել իր հրթիռային ծրագիրը` չնայած Մերկելի հայտարարությանը, քանի որ այն երկրի պաշտպանական դոկտրինայի հիմքերից մեկն է: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների փորձարկումը չի համապատասխանում ՄԱԿ-ի բանաձևին, որի համաձայն Իրանը պետք է զերծ մնա այնպիսի հրթիռների մշակումից, որոնք կարող են միջուկային զենք կրել:
Սակայն Իրանի ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ հրթիռային ծրագիրը միայն պաշտպանական նպատակ ունի և չի նախագծվել միջուկային զենք կրելու համար, հետևաբար, չի հակասում ՄԱԿ-ի բանաևին:

МИД Ирана: Тегеран будет развивать ракетную программу, несмотря на заявление Меркель
Представитель МИД Ирана Бахрам Касеми заявил, что Тегеран продолжит развивать ракетную программу, являющуюся одной из основ оборонной доктрины страны, несмотря на заявления канцлера ФРГ Ангелы Меркель. Об этом сообщает РИА Новости.
Вооруженные силы Ирана 8-9 марта провели испытательные запуски баллистических ракет в рамках завершающего этапа испытаний ракет собственного производства. Как отмечает агентство Рейтер, Меркель в четверг заявила, что испытания Ираном баллистических ракет не соответствовали резолюции ООН, согласно которой страна должна воздержаться от разработки ракет, способных нести ядерное оружие.
Он также отметил, что ракетная программа страны направлена исключительно на оборонные цели и ни в какой степени не была спроектирована для доставки ядерной боеголовки. В связи с этим она не нарушает резолюцию 2231 СБ ООН и не связана с ядерными соглашениями.