Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետությունը. դասեր մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորուման և Կիպրոսի փորձից
Արդեն երկրորդ անգամն է, ինչ Հայաստանի տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպվում է հակամարտությունների կարգավորման վերաբերյալ թրեյնինգ-սեմինար: Հուլիսի 9-12-ը Ծաղկաձոր քաղաքում տեղի ունեցած  «Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետությունը. դասեր Մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորուման և Կիպրոսի փորձից» թեմայով միջոցառումը:
Որպես բանախոսներ հրավիրվել էին մարդիկ, ովքեր Մերձդնեստրյան հակամարտության և Կիպրոսի խնդրի շուրջ բանակցություններում ունեցել են և ունեն անմիջական մասնակցություն՝ դեսպան Վասիլի Շովան, ով փորձառու դիվանագետ է, Մոլդովայի Հանրապետության բանակցողը մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում և պրոֆեսոր Ահմետ Սյոզենը,  ով մասնակցել է Կիպրոսի խնդրի բանակցություններին:
Չորսօրյա սեմինարի ընթացքում նշված բանախոսների, ինչպես նաև քաղաքական գիտությունների դոկտոր Քրիստելլա Յակինթոունի  հետ մասնակիցներն ուսումնասիրեցին նշված երկու հակամարտությունների տարբեր ասպեկտներն իրենց մանրամասներով՝ տարբեր իրենց բնույթով, սակայն հակամարտություններին անմիջապես առնչված մարդկանց նույն ցավը պատճառած: Հետաքրքրական է նկատել, որ սեմինարի ժամանակ երկու հակամարտությունների համատեքստում անդրադարձ կատարվեց նաև արտաքին դերակատարների, աշխարհաքաղաքական խաղացողների հետաքրքրություններին, որոնցից շատ հաճախ կախված է հակամարտութունների կարգավորման գործընթացը:
Հակամարտությունների քարտեզագրում, տեսական գիտելիքների ներկայացում, հակամարտության գոտիներում կարիքների և հետաքրքրությունների տարանջատման համար անհրաժեշտ հմտությունների ներկայացում, բանակցային գործընթացի մանրամասների և «առաջին ձեռքից » բանակցությունները վարելու մասին տեղեկության տրամադրում, հետդարձ դեպի պատմություն, Մերձդնեստրյան և Կիպրական հակամարտությունների լուծման առաջարկների ներկայացում. այս ամենը հարստացրեց ոչ միայն սեմինարի մասնակիցներին, այլև փորձագետներին, ովքեր ամբողջ միջոցառման ընթացքում սերտ համագործակցության մեջ էին գտնվում:
Սեմինարի մասնակիցներն էին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի, ՀՀ  Ազգային ժողովի, Արտաքին գործերի նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության և Ոստիկանության ներկայացուցիչներ:
Սեմինարն կազմակերպվել էր «Ճգնաժամերի կառավարման նախաձեռնության» (CMI) և իր գործընկեր «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի կողմից` «Եվրոպական գործընկերությունը՝ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» (EPNK) նախաձեռնության շրջանակներում։

Архитектура мирного процесса: уроки Приднестровья и Кипра
Уже второй раз подряд в Армении проводится тренинг-семинар по урегулированию конфликтов для представителей различных госструктур Армении. С 9 по 12 июля в Цахкадзоре состоялось второе мероприятие на тему "Архитектура мирного процесса: уроки опыта урегулирования приднестровского кризиса и кипрской проблемы".
В качестве лекторов были приглашены люди, которые непосредственно принимали и принимают участие в переговорах по урегулированию конфликтов: переговорщик от Молдовы на переговорах по урегулированию приднестровского конфликта, посол Василий Шова и профессор Ахмет Созен, который являлся участником переговорного процесса по урегулированию кипрского кризиса. Вместе с указанными лекторами, а также приглашенным экспертом – доктором политических наук Кристеллой Якинтоу - в течение четырех дней участники семинара рассмотрели различные аспекты и детали двух конфликтов – разных по сути, но принесших одинаковую боль людям, которых они коснулись. Интересно при этом, что в контексте двух конфликтов были рассмотрены и интересы внешних акторов, геополитических игроков, от которых очень часто и зависит процесс урегулирования конфликтов.
Картография конфликтов, теоретические знания, навыки по разграничению потребностей и интересов в конфликтных зонах, детали переговоров и информация по ведению переговорного процесса "из первых рук", экскурсы в историю и идеи для разрешения кипрского и приднестровского конфликтов – все это обогатило не только участников семинара, но и экспертов, которые тесно взаимодействовали в течение всего мероприятия.
В работе семинара принимали участие представители президентской администрации Армении, парламента РА, министерства иностранных дел, минобороны, министерства международной экономической интеграции и реформ, Полиции РА. Мероприятие было организовано финской неправительственной организацией CMI ("Инициатива управления кризисами") при сотрудничестве с НПО "Европейская интеграция" - в рамках проектов "Европейского партнерства за мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта" (EPNK-3).