Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետությունը. դասեր մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորուման և Կիպրոսի փորձից
Արդեն երկրորդ անգամն է, ինչ Հայաստանի տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպվում է հակամարտությունների կարգավորման վերաբերյալ թրեյնինգ-սեմինար: Հուլիսի 9-12-ը Ծաղկաձոր քաղաքում տեղի ունեցած  «Խաղաղության գործընթացի ճարտարապետությունը. դասեր Մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորուման և Կիպրոսի փորձից» թեմայով միջոցառումը:
Որպես բանախոսներ հրավիրվել էին մարդիկ, ովքեր Մերձդնեստրյան հակամարտության և Կիպրոսի խնդրի շուրջ բանակցություններում ունեցել են և ունեն անմիջական մասնակցություն՝ դեսպան Վասիլի Շովան, ով փորձառու դիվանագետ է, Մոլդովայի Հանրապետության բանակցողը մերձդնեստրյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում և պրոֆեսոր Ահմետ Սյոզենը,  ով մասնակցել է Կիպրոսի խնդրի բանակցություններին:
Չորսօրյա սեմինարի ընթացքում նշված բանախոսների, ինչպես նաև քաղաքական գիտությունների դոկտոր Քրիստելլա Յակինթոունի  հետ մասնակիցներն ուսումնասիրեցին նշված երկու հակամարտությունների տարբեր ասպեկտներն իրենց մանրամասներով՝ տարբեր իրենց բնույթով, սակայն հակամարտություններին անմիջապես առնչված մարդկանց նույն ցավը պատճառած: Հետաքրքրական է նկատել, որ սեմինարի ժամանակ երկու հակամարտությունների համատեքստում անդրադարձ կատարվեց նաև արտաքին դերակատարների, աշխարհաքաղաքական խաղացողների հետաքրքրություններին, որոնցից շատ հաճախ կախված է հակամարտութունների կարգավորման գործընթացը:
Հակամարտությունների քարտեզագրում, տեսական գիտելիքների ներկայացում, հակամարտության գոտիներում կարիքների և հետաքրքրությունների տարանջատման համար անհրաժեշտ հմտությունների ներկայացում, բանակցային գործընթացի մանրամասների և «առաջին ձեռքից » բանակցությունները վարելու մասին տեղեկության տրամադրում, հետդարձ դեպի պատմություն, Մերձդնեստրյան և Կիպրական հակամարտությունների լուծման առաջարկների ներկայացում. այս ամենը հարստացրեց ոչ միայն սեմինարի մասնակիցներին, այլև փորձագետներին, ովքեր ամբողջ միջոցառման ընթացքում սերտ համագործակցության մեջ էին գտնվում:
Սեմինարի մասնակիցներն էին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի, ՀՀ  Ազգային ժողովի, Արտաքին գործերի նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության և Ոստիկանության ներկայացուցիչներ:
Սեմինարն կազմակերպվել էր «Ճգնաժամերի կառավարման նախաձեռնության» (CMI) և իր գործընկեր «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի կողմից` «Եվրոպական գործընկերությունը՝ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» (EPNK) նախաձեռնության շրջանակներում։

Peace Process Architecture: Lessons from Transnistria and Cyprus
It is already the second time a training-seminar is being organized in Armenia on conflict resolution for representatives of different state structures in Armenia. From July 9-12 training-seminar on "Peace Process Architecture: Lessons Learned from Transdniestrian Conflict Resolution and Cyprus Case" took place in Tsakhkadzor town.
As lecturers, people were invited, who directly took part in negotiations on the conflict resolution: a negotiator from the Republic of Moldova engaged in the Transdniestrian conflict resolution process, Ambassador Vasile Sova and  Prof. Ahmet SÖZEN, a participant in negotiations on Cyprus conflict resolution. During the four days the participants of the seminar, together with the mentioned people, as well as with Dr. of Political Science Christalla Yakinthou , studied different aspects and details of the two conflicts - different in nature, but with the same pain for the people, whom these conflicts have touched. In this regard it is interesting that in the context of the two conflicts interests of external actors, geopolitical players were also considered, that very often determine the process of conflict resolution.
Mapping of the conflicts, presentation of the theoretical knowledge, skills on identifications of needs and interest in conflict zones, presentation of the details of negotiations and information on conducting negotiations from "the first hands", back view on the history and suggestions on the resolution of conflicts in Cyprus and Transdniestrian – all these enriched not only participants of the seminar, but also the experts, who were in close cooperation throughout the whole time of seminar.
Representatives of the Administration of the RA President, the RA National Assembly, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Defense, Ministry for International Economic Integration and Reform, the RA Police were taking part in the training-seminar.
The training-seminar was organized by the Crisis Management Initiative (CMI) together with its partner NGO "European Integration" in the framework of the project "The European Partnership for the Peaceful Settlement of the Conflict over Nagorno-Karabakh".