Արա Քոչունյան. ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում փոփոխություններ տեղի կունենան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
bantuhd.blogspot.com
«Զարմանալով կարող եմ ասել, որ Թուրքիան ահավոր գիշերվանից հետո արթնացավ բավականին նորմալ: Զինվորական հեղաշրջման փորձը կասեցվել է, և իշխանություններն այժմ ամեն ինչ վերահսկում են երկրում: Ստամբուլում խանութներն արդեն բաց են, մարդիկ գործի են գնում, հանրային փոխադրամիջոցները մեծամասամբ աշխատում են», - այս մասին«Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նշեց Թուրքիայի «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Քոչունյանը` խոսելով ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում տիրող իրավիճակի մասին:
Անդրադառնալով հեղաշրջման փորձի պատճառներին՝ Քոչունյանը նշեց, որ երկար ժամանակ է արդեն, ինչ Թուրքիայի իշխանություններն ահազանգում էին ահաբեկչական գործողությունների, ինչպես նաև «Զուգահեռ կառույց» խմբավորման հնարավար գործողությունների մասին, մասնավորապես՝ երկրին նրանց հնարավոր հասցնելիք վնասի կամ երկրում հնարավոր անկարգություններ սկսելու մասին: «Այդ կանխատեսումները, դժբախտաբար, երեկ գիշերն իրականացան: Թուրքիայում եղավ զինվորական հեղաշրջման փորձ, որը կանխվեց, և ողջ աշխարհն ականատես եղավ, թե Թուրքիայի ժողովուրդը՝ լսելով նախագահ Էրդողանի կոչը, ինչպես փողոց դուրս եկավ, ինչպես լցրեց երկրի մեծ քաղաքների հրապարակներն ու պողոտաները և տեր կանգնեց երկրի ժողովրդավարության համակարգին», - նշեց Քոչունյանը:
«Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագրի խոսքով հետևանքները բավականին ծանր են և երեկ գիշերվանից հետո Թուրքիան այժմ դիմավորում է մի նոր քաղաքական ժամանակաշրջան, ինչը երկրի ներքաղաքական  հավասարակշռության վրա անմիջական ազդեցություն կգործի: «Դեպքերի հենց առաջին րոպեներից սկսած ընդդիմադիր բոլոր կուսակցությունները, անգամ պետք է ասեմ՝ շտապել են երկրի իշխանություններին իրենց զորակցությունը հայտնել», - նշեց Քոչունյանը՝ հավելելով, որ մինչև մոտ անցյալ բավականին բևեռացված ներքաղաքական հարաբերություններ ունեցող Թուրքիայում այժմ իրավիճակ է փոխվել:
«Ինձ թվում է, որ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ էլ որոշ փոփոխություններ տեղի կունենան, մասնավորապես՝ թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում: Առաջիկա ժամանակաշրջանում մենք կարող ենք հետաքրքիր իրադարձությունների ականատես լինել: Թուրքիայի ԶԼՄ-երը երեկ գիշերվանից արդեն տեղեկացնում էին, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իրազեկված է բոլոր իրադարձություններից, պետքարտուղար Ջոն Քերին, ով գտնվում է Մոսկվայում, երեկ գիշերն արդեն հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ: ԱՄՆ իշխանությունները բոլոր մակարդակներով իրենց աջակցությունն են հայտնել Թուրքիային: Չի բառառվում, որ թուրքական կողմն այդ զորակցության համատեքստում մի շոշափելի բան պահանջի ԱՄՆ-ից, քանի որ երկար ժամանակ է արդեն, ինչ Թուրքիան ակնկալում է «Զուգահեռ կառույցի» ղեկավարի արտահանձնում ԱՄՆ-ից: Այդ պահանջները կարող են նորից սկսել բարձրաձայնվել»:

Ara Qochunyan: After the Military Coup Attempt There can be Changes in Turkish-US Relations (EXCLUSIVE)
bantuhd.blogspot.com
"I can say with surprise that after an awful night Turkey woke up in quite a normal situation. The attempt of military coup is averted and the authorities now have a full control in the country. In Istanbul the shops are open, people go to work, public transport mostly works," the editor-in-chief of "Zhamanak" daily newspaper in Turkey, Ara Qochunyan said in a talk with "Armedia" IAA, speaking about the situation in Turkey after the attempt of military coup.
Referring to the causes of the military coup attempt, Qochunyan mentioned that it is a long time the Turkish authorities have been alarming about possible actions of terrorists, as well as of the "parallel structure", particularly about possible damage to the country or starting unrest in the country. "Those predictions, unfortunately, were fulfilled last night. There was a military coup attempt in Turkey, which was averted and the whole world witnessed that the Turkish people, hearing the call of President Erdogan, took the streets, filled the squares and avenues of the biggest cities and stood for the democratic system of the country," Qochunyan mentioned.
According to the editor-in-chief of "Zhamanak" daily newspaper the consequences are quite big and after the last night Turkey is now welcoming a new political era, which will have a direct influence on the balance of the internal politics of the country. "From the first moments of the events all opposition parties, I should mention, even hurried to express their support to the authorities of the countries," Qochunyan mentioned, adding that until recently Turkey  had quite polarized inter-political relations, now the situation has changed.
"I think that several changes will also take place in the external politics of Turkey, particularly, in the Turkish-American relations. During the coming period we can witness interesting developments. From yesterday night on the Turkish media is writing that the US President Obama is well-informed on the events, the US State Secretary John Kerry at night had a telephone conversation with the Turkish Foreign Minister Cavusoglu. At different levels the US authorities have expressed their support to Turkey. It is not excluded that in the context of this support Turkey will demand something tangible from the US. It is long time that Turkey is expecting that the head of the "parallel structure" will be returned from the US. These demands can again be voiced."