Թուրք իրավապաշտպան. մզկիթներից հնչող կոչերը հիշեցնում էին Ցեղասպանության ժամանակ մինարեթներից հնչող կոչերին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
news.anotao.com
«Ռազմական հեղաշրջման մասին լուրերից հետո ողջ գիշեր մզկիթների բարձրախոսներից հնչում էին աղոթքներ և կոչեր՝ ուղղված մարդկանց՝  դուրս գալ փողոցներ «հանուն հայրենիքի և կրոնի»: Մարդիկ անմիջապես դուրս եկան հանրային վայրեր՝ ներառյալ Բոսֆորի կամուրջը, որը զինվորականները, բղավելով «Allahu Akbar» («Ալլահն ամենազոր է»), գրավել էին: Սա մի արտահայտություն է, որն օգտագործվում է այդ թվում նաև ԻՊ-ի զինյալների կողմից մարդկանց գլուխները կտրելիս կամ ինչ-որ վայրեր պայթեցնելիս: Ի վերջո զինվորները տեղի տվեցին և նրանցից մեկի կոկորդը կտրվեց, իսկ մի քանիսն էլ այլ վայրերում սպանվեցին», - «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նշեց իրավապաշտպան, Թուրքիայի մարդու իրավունքների պաշտպանության ասոցիացիայի Խտրականության և ռասիզմի դեմ հանձնաժողովի անդամ Այշե Գյունայսուն՝ խոսելով Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի մասին: Նա նաև ավելացրեց, որ հաջորդ օրն էլ մարդիկ իրենց հեռախոսներին «Թուրքիայի Հանրապետության» անունից հաղորդագրություններ ստացան, որով կոչ էր արվում դուրս գալ փողոցներ և պաշտպանել «ժողովրդավարությունը»:
Ըստ Գյունայսուի՝ հեղաշրջման այս փորձը որևէ կերպ նման չէր նախկիններին: «Ես անձամբ 7 տարեկանից ականատեսն եմ եղել Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջումներին՝ 1960թ-ի հեղաշրջումը, 1963թ-ի հեղաշրջման անհաջող փորձը, երբ Անկարայի օդում ռազմական ինքնաթիռներ էին թռչում, 1971թ-ի ռազմական միջամտությունը, այնուհետև 1980թ-ի սարսափելի ռազմական հեղաշրջումը: Այս մեկը թվարկվածներից և ոչ մեկի նման չէր: Այն չսկսվեց վաղ առավոտյան, այլ այն ժամանակ, երբ բոլորն արթուն էին՝ մոտավորապես ժամը 22:15-ին», - ասաց մարդու իրավունքների պաշտպանը:
«Ժամանելով Ստամբուլի օդանավակայան՝ նախագահ Էրդողանը ձախողված հեղաշրջման փորձն անվանեց «ընծա Ալլահի կողմից», և նա տարօրինակ ձևով ինքնավստահ և հզոր էր թվում: Ակնհայտ է, որ Էրդողանն այս ամենից դուրս կգա ավելի հզոր և ավելի վճռական՝ լռեցնելու ցանկացած քննադատություն՝ ուղղված իրեն», - նշեց նա:
Գյունայսուի խոսքով մզկիթներից հնչող կոչերը հիշեցնում էին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ մինարեթներից հնչող կոչերին՝ «անհավատների դեմ գնալ սրբազան պատերազմի»:
«Սարսափում ես, երբ պատկերացնում ես այդ ժամանակները և իսլամի դերը Ցեղասպանության գործում, չնայած գիտեմ, որ հնարավոր չէ պատկերացնել Ցեղասպանությունը, այն աննկարագրելի մի բան է եղել», - ասաց Գյունայսուն՝ հավելելով. «Այսպիսով մենք՝ Թուրքիայում ժողովրդավարության ուժերը, մեզ ավելի մեծ վտանգի մեջ ենք զգում այս աճող հրապարակային հնարավոր իսլամական բռնություններից»:

Попытку переворота в Турции турецкая правозащитница сравнивает с Геноцидом армян (эксклюзив)
"После слухов о военном перевороте всю ночь из громкоговорителей мечетей звучали молитвы и призывы, чтобы люди вышли на улицы - "ради родины и веры". Люди сразу же заполнили общественные места, включая и мост через Босфор, который заняли военные с криками "Allahu Akbar" ("Аллах всесилен"). Эта фраза - одна из тех, которую употребляют боевики ИГ, когда отрезают головы людям или устраивают взрывы в каких-то местах. В конце концов солдаты отступили; одному из них перерезали глотку, а еще несколько солдат были убиты в других местах", – об этом в беседе с ИАА "Армедиа" рассказала правозащитница из Турции, член Ассоциации защиты прав граждан Турции и комиссии против расизма Айше Гюнайсу, говоря о попытке военного переворота в Турции. Она также добавила, что и на следующий день граждане получали сообщения от имени Турецкой Республики на свои телефоны - с призывом выйти на улицы и защитить демократию.
Согласно Гюнайсу, эта попытка переворота никоим образом не была похожа на предыдущие. "Я лично с 7-и лет была свидетелем военных переворотов в Турции: переворот 1960-го года, неудачная попытка в 1963-ем году, когда в небе Анкары летали военные самолеты, военное вмешательство 1971-го года, затем ужасный военный переворот 1980-го года. Эта последняя не была похожа ни на одну из перечисленных. Он не начался ранним утром, а во время, когда все еще не спали – приблизительно в 22:15", – отмечает правозащитница.
"Прибыв в аэропорт Стамбула, президент Эрдоган назвал провалившуюся попытку переворота "подарком Аллаха", и выглядел он необычно самоуверенным и сильным. Очевидно, что Эрдоган выйдет из всего этого более сильным и более решительным - для того, чтобы заставить замолчать любую направленную на него критику", - говорит она.
По словам Гюнайсу, призывы, звучащие из мечетей, напоминали призывы, звучащие с минаретов во время Геноцида армян – "идти на священную войну с неверными".
"Ужасаешься, когда представляешь те времена и роль ислама в Геноциде, хотя понимаю, что нельзя представить Геноцид – это было нечто неописуемое", - говорит Гюнайсу, добавляя: "Мы, демократические силы в Турции, чувствуем себя в большей опасности из-за возможного нарастающего подобного публичного исламского насилия".