Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատը դեմ է Ալիևի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխություններին
Ադրբեջանի ընդդիմության և դեմոկրատական ուժերի «Ազգային խորհուրդ» կառույցը լուրջ անհանգստություն է հայտնել երկրի նախագահի լիազորություններն ընդլայնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու մասին նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Թուրան»-ը, Ադրբեջանի ժողովրդավարական ուժերը գտնում են, որ երկրի սահմանադրության մեջ առաջարկված փոփոխությունները, փաստորեն, տանում են իշխանության բռնատիրության երկարաձգմանը և պետության դեմոկրատական ինստիտուտների էլ ավելի թուլացմանը:
Սեփական իշխանությունը երկարացնելու Ալիևի այդ քայլի հետ կապված «Ազադլըգ»-ը գրել է, որ ընդդիմադիր քաղաքական առաջնորդները, իրավապաշտպանները Ալիևի նախաձեռնությունը գնահատել են որպես «հետադիմական փոփոխություն», փախուստ ժողովրդավարությունից, բռնատիրության ճանապարհ բացող հանգամանք, ինչից պարզ է դառնում, որ իշխանության նպատակը ոչ թե երկրում բարեփոխումներ անցկացնելն է, հակաճգնաժամային միջոցառումներ պատրաստելը, այլ ժառանգական իշխանության երկարացումը:
Meydan TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատ կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին այդ առնչությամբ հայտարարել է, որ Ալիևի առաջարկած Ադրբեջանի սահմանադրության փոփոխությունները իշխանության վախի մեջ լինելու ցուցանիշն է:
Նրա խոսքով` այդ փոփոխությունների գլխավոր նպատակը Ալիևի` իրեն ցանկալի չափով իշխանության մեջ մնալու համար պայմանի ստեղծումն է, և հետո էլ իր ուզած ժամանակ հեշտությամբ, առանց որևէ մեկի հետ խորհրդակցելու ,առանց սահմանափակման, ազատորեն` իր ընտանիքի անդամներից մեկին իշխանության փոխանցման համար իրավական մեխանիզմի ստեղծումն է:
«Գլխավոր նպատակը սա է: Դրա համար առաջինը նախագահության ժամկետը 5-ից հասցվում է 7-ի, հետո էլ փոխնախագահի պաշտոն է սահմանվում: Ինչպես երևում է` դա էլ նախատեսվում է ընտանիքի անդամներից մեկի ուրիշի համար: Հետո էլ վերացվում է և’ պատգամավոր, և’ նախագահ ընտրվելու համար տարիքային սահմանափակումը: Նշանակում է, կանաչ լույս է վառվում ընտանիքի ավելի երիտասարդ անդամների համար: Ամեն ինչ արվում է այդ ընտանիքի ավելի երկար ժամկետով իշխանության մեջ մնալու համար», - համոզմունք է հայտնել Քերիմլին:
Արդեն երրորդ ժամկետ ընտրված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հուլիսի 18-ին եզրակացություն ստանալու նպատակով դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու համար հանրաքվե կազմակերպելու հարցով: Փոփոխություններն ուղղված են նախագահի լիազորությունների ընդլայնմանը:
Փաստաթուղթը նախատեսում է Ադրբեջանում առաջին փոխնախագահի և փոխնախագահների ինստիտուտի հիմնում:
Ադրբեջանում գործող օրենսդրության հետ փոփոխության տարբերությունը կայանում է նրանում, որ եթե երկրի վարչապետը հաստատվում է խորհրդարանի կողմից, ապա առաջին փոխնախագահին նշանակում է անձամբ պետության ղեկավարն առանց որևէ համաձայնեցման:
Բացի այդ, առաջարկվում է նախագահի լիազորությունների ժամկետը 5 տարուց երկարացնել 7 տարի: Նախագահին խորհրդարանը ցրելու և պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններ հայտարարելու լիազորություն է տրվում:
Նշվում է, որ եթե Ադրբեջանի սահմանադրական դատարանը դրական եզրակացություն տա, փաստաթուղթը կդրվի հանրաքվեի:

Керимли: Алиев включает "зеленый свет" для более молодых членов семьи
Вот уже многие годы власти Азербайджана регулярно вносят изменения в конституцию, которые преследуют одну цель – еще больше ужесточить контроль властей над обществом, не допустить демократическое управление страной. Как сообщает Panorama.am со ссылкой на азербайджанское информагентство "Туран", об этом говорится в заявлении оппозиционной партии "Мусават", распространенном во вторник в связи с предложенными главой государства изменениями в главный закон страны.
Так, в заявлении отмечается, что изменения подобного масштаба вносились в конституцию в 2009 году, когда власти "протащили право одного лица" избираться президентом более двух раз, при отсутствии условий для нормальных выборов.
"Проект Акта о референдуме, направленного в Конституционный суд, свидетельствует, что власти намерены еще больше ужесточить нынешний авторитарный режим, сделать абсолютной власть президента страны. Предлагаемые изменения противоречат интересам народа и общество должно выразить протест против предлагаемых изменений", - подчеркивает "Мусават".
Как напоминает "Туран", президент Азербайджана Ильхам Алиев предложил продлить срок президентского правления с 5 до 7 лет, снять возрастной ценз, ограничивающий возраст кандидата 35 годами, избирать первого вице-президента и вице-президентов страны и пр.
В свою очередь сайт азербайджанской оппозиционной газеты "Азадлыг" пишет, что предлагаемые президентствующим уже третий срок Ильхамом Алиевым изменения явно нацелены на расширение его уже и без того широких полномочий.
Как пишет газета, в интервью азербайджанскому интернет-телевидению "Meydan TV" лидер оппозиционной Партии народного фронта Азербайджана Али Керимли заявил, что предложенные Алиевым изменения в конституции являются "показателем страха властей". По его словам, главная цель этих изменений заключается в создании правового механизма для того, чтобы Алиев в любое время не посоветовавшись, свободно и беспрепятственно мог передать власть одному из членов своей семьи.
"Главная цель в этом. Для этого сперва срок президентских полномочий с 5 лет увеличивают до 7, а потом вводят должность вице-президента. Как видим, эта должность предусмотрена для одного из членов семьи. Далее снимается возрастное ограничение как с кандидатов в депутаты, так и в президенты. Значит включается "зеленый свет" для более молодых членов семьи. Все делается для того, чтобы эта семья еще долго находилась у власти", - заявил Керимли.