Քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է. Հայաստանում ԵՄ պատվիրակություն
Եվրոպական միության պատվիրակությունը՝ Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների համաձայնությամբ  տարածում է հետևյալ հայտարարությունը.
«Ընդգծելով, որ քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է՝ մեր զորակցությունն ենք հայտնում ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեղակալ գնդապետ Արթուր Վանոյանի ընտանիքին: Ոստիկանության Էրեբունու բաժանմունքում տեղի ունեցած դեպքերից տուժողներին մաղթում ենք արագ և լիարժեք ապաքինում:
Մտահոգությամբ ընդգծելով անհամաչափ ուժի կիրառման և ոստիկանության կողմից իրականացված զանգվածային ձերբակալությունների մասին զեկույցները՝
իշխանություններին կոչ ենք անում հարգել համաչափության սկզբունքը խաղաղ բնույթի, ինչպես նաև բռնությամբ ուղեկցվող հանրային բողոքի ակցիաների  առնչությամբ: Միաժամանակ, ցուցարարներին անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից՝ իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում:
Ի գիտություն ընդունելով նաև մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կատարված հայտարարությունները՝ հորդորում ենք լիարժեք հետաքննություն կատարել ոստիկանների կողմից իրականացված բոլոր իրավախախտումների մասին հաղորդումների առնչությամբ, այդ թվում` նրանց կողմից ոչ պատշաճ վերաբերմունքի և իրավապաշտպանների և բուժօգնության մերժման առնչությամբ»:

Делегация ЕС в Армении призвала власти и митингующих воздержаться от насилия
Делегация Евросоюза в Армении с согласия аккредитованных в республике глав дипмиссий стран-членов союза распространила в четверг заявление, в котором призвала власти страны и митингующих воздержаться от насилия, сообщает Новости-Армения.
"С озабоченностью восприняв сообщения о несоразмерном применении силы и массовых задержаний со стороны полиции, призываем власти уважать принцип соразмерности во время общественных акций протеста, носящих мирный характер, а также сопровождающихся насилием. В то же время демонстрантам следует воздерживаться от насильственных действий при реализации своих гражданских прав", - говорится в заявлении.
Авторы заявления, принимая к сведению заявления Омбудсмена Армении, призывают власти провести полноценное расследование по всем сообщениям о правонарушениях, совершенных полицейскими, в том числе, связанным с ненадлежащим отношением, отказом предоставления правовой и медпомощи.
"Подчеркивая, что применение силы с целью политических изменений недопустимо, выражаем свою поддержку семье заместителя командующего полка ППС управления полиции Еревана полковника Артуа Ванояна, а пострадавшим в результате событий в отделении полиции Эребуни - скорейшего и полного выздоровления", - говорится в документе.