Քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է. Հայաստանում ԵՄ պատվիրակություն
Եվրոպական միության պատվիրակությունը՝ Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների համաձայնությամբ  տարածում է հետևյալ հայտարարությունը.
«Ընդգծելով, որ քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է՝ մեր զորակցությունն ենք հայտնում ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեղակալ գնդապետ Արթուր Վանոյանի ընտանիքին: Ոստիկանության Էրեբունու բաժանմունքում տեղի ունեցած դեպքերից տուժողներին մաղթում ենք արագ և լիարժեք ապաքինում:
Մտահոգությամբ ընդգծելով անհամաչափ ուժի կիրառման և ոստիկանության կողմից իրականացված զանգվածային ձերբակալությունների մասին զեկույցները՝
իշխանություններին կոչ ենք անում հարգել համաչափության սկզբունքը խաղաղ բնույթի, ինչպես նաև բռնությամբ ուղեկցվող հանրային բողոքի ակցիաների  առնչությամբ: Միաժամանակ, ցուցարարներին անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից՝ իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում:
Ի գիտություն ընդունելով նաև մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կատարված հայտարարությունները՝ հորդորում ենք լիարժեք հետաքննություն կատարել ոստիկանների կողմից իրականացված բոլոր իրավախախտումների մասին հաղորդումների առնչությամբ, այդ թվում` նրանց կողմից ոչ պատշաճ վերաբերմունքի և իրավապաշտպանների և բուժօգնության մերժման առնչությամբ»:

The Use of Force to Achieve Political Change is Unacceptable: The EU Delegation to Armenia
The European Union Delegation issues the following statement in agreement with the EU Members States´ Heads of Mission in Armenia:
"We stress that the use of force to achieve political change is unacceptable and offer our condolences to the family of Colonel Artur Vanoyan, Deputy Commander of the Patrol Regiment of the Yerevan Police Department. We wish all persons injured in connection with the hostage situation at the police station in Erebuni swift and full recovery.
With concern we note reports on excessive use of force and mass arrests by the police. In that regard, we call on the authorities to observe the principle of proportionality in handling public manifestations, which applies to both peaceful and violent gatherings. Likewise, demonstrators need to refrain from violence in the exercise of their civil rights.
We also take note of the statements issued by the Ombudsman and call for a full investigation of all cases of alleged wrongdoing by the police, including mistreatment, denial of access to lawyers and medical care."