Ես բռնապետ չեմ. Էրդողան
Ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո առաջին անգամ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 23-ին հանդես է եկել խորհրդարանի պատգամավորների առջև: Նա ելույթ է ունեցել հանդիսությունների դահլիճում, քանի որ նիստերի դահլիճում հարձակումների հետևանքով վնասվել է: Այս մասին հայտնում  է Euronews-ը:
Իր ելույթում Էրդողանը հերքել է այն մեղադրանքը, որ ինքը ապստամբությունը ճնշելուց հետո անցել է բռնապետական ռեժիմի հաստատմանը:
«Մենք մեր արտգործնախարարության միջոցով ողջ աշխարհով կտարածենք կատարվածի մասին տեսագրություններ: Տեսնելով այդ տեսագրությունները՝ ես հույս ունեմ, որ կդադարեն ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունը՝ բռնապետություն, իսկ նախագահին հեշտությամբ բռնապետ կոչել»,- հայտարարել է Էրդողանը:

Эрдоган: я не диктатор
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 23 июля впервые после неудавшейся попытки военного переворота выступил перед депутатами парламента. Речь была произнесена в церемониальном зале из-за разрушений, которым подвергся зал заседаний, сообщает телеканал Еuronews.
В своем выступлении Р.Т. Эрдоган отверг обвинения в том, что после подавления мятежа он приступил к установлению диктаторского режима.
"Мы распространим по всему миру через наше министерство иностранных дел видеосвидетельства о случившемся. Увидев эти кадры, я надеюсь, там перестанут с легкостью называть правительство, избранное народом, диктатурой, а президента, избранного народом, диктатором", - заявил турецкий лидер.