Ամերիկացի դիվանագետների ընտանիքները լքում են Թուրքիան
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը թարմացրել է Թուրքիայում ահաբեկչական սպառնալիքի մասին իր քաղաքացիներին հասցեագրված զգուշացումները և արտոնել է Թուրքիայից ամերիկացի դիվանագետների ընտանիքների հեռանալը՝ կապված արտակարգ դրություն հայտարարելու հետ: Այս մասին նշված է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան կայքում տեղ գտած հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ պետդեպարտամենտը շարունակում է ԱՄՆ քաղաքացիներին զգուշացնել Թուրքիայում ահաբեկչական խմբերի կողմից սպառնալիքի բարձրացման մասին, և խորհուրդ ենք տալիս զերծ մնալ Թուրքիայի հարավարևելյան շրջաններ այցելելուց»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում է, որ ընտանիքների կամավոր հեռանալն առնչվում է նաև Իզմիրում ու Ադանայում գտնվող ԱՄՆ գլխավոր հյուպատոսությունների աշխատակիցներին:

Семьи американских дипломатов покидают Турцию
Госдепартамент США обновил предупреждение своим гражданам о террористической угрозе в Турции и санкционировал отъезд семей американских дипломатов из страны в связи с объявлением ЧП. Об этом, как передает РИА Новости, сообщается на сайте посольства США в Анкаре во вторник.
"Госдепартамент США продолжает предупреждать граждан США о повышенной угрозе со стороны террористических групп в Турции и советует избегать поездок в юго-восточные районы Турции. Также обновляем решение от 25 июля 2016 года уполномочить добровольный отъезд членов семей сотрудников посольства США в Анкаре и генерального консульства США в Стамбуле", — говорится в документе.
Отмечается, что отъезд семей сотрудников американских дипмиссий относится также к генконсульствам США в Измире и Адане.