Pokemon GO. ինչու՞ են մարդիկ այդքան տարված այս խաղով
Ճապոնական Պոկեմոնները ստիպում են ամբողջ աշխարհին անհանգստանալ: Շվեդիայի իշխանությունները խնդրել են խաղի հեղինակներին պոկեմոններին թաքցնել անվտանգ վայրերում, Հոնկոնգում ուժեղացրել են պոկեմոն խաղացողների նկատմամբ հսկողությունը, ճապոնական իշխանությունները խնդրում են պոկեմոններին Ֆուկուսիմայի տարածքում չթաքցնել և այլ:
Ի՞նչն է պատճառը: Պոկեմոնները  (Pocket Monster-ի կրճատումը, նշանակում է գրպանի հրեշ), իհարկե, նորություն չի. առաջին անգամ պոկեմոնները հայտնվել են 1996 թվականին, նրանց հեղինակն է գեյմդիզայներ Սատոսի Տադզիրին: Սակայն խաղի Pokemon GO տարբերակը իսկական նորություն է. նրանում օգտագործվել է այսպես կոչված  «լրացված» իրականություն: Այսպես, հեռախոսի վրայի տեսախցիկը վերլուծում է իրական աշխարհը և իրական աշխարհի ինչ-որ առարկայի վրա դնում է վիրտուալ պոկեմոնի, որին անհրաժեշտ է հեռախոսի էկրանի վրա հայտնված գնդակի միջոցով բռնել: Այսպիսով, այս խաղում հաջողության հասնելու համար ուղղակի անհրաժեշտ է դուրս գալ տնից և քո քաղաքում գրպանի հրեշներ փնտրել, որոնց բռնելուց հետո նրանք հավատարմորեն կծառայեն ձեզ: Նրանց հետագայում պետք է վարժեցնել՝ ուրիշ խաղացողների պոկեմոնների հետ մարտնչելու համար: Ընդհանուր առմամբ խաղում կա 151 պոկեմոն, որոնցից վեցը բացառիկ են՝ նախատեսված այս կամ այն մայրցամաքի համար:
Խաղը միանգամից դարձավ ամենաշատ ներբեռնվողներից. այն արդեն ներբեռնել են ավելի քան 75 մլն մարդ ամբողջ աշխարհում՝ չնայած, որ այն պաշտոնապես հասանելի է միայն ԱՄՆ-ում, Նոր Զելանդիայում և Ավստրալիայում:
Առաջին հայացքից խաղը պետք է, որ որևէ մտահոգություն չառաջացնի, սակայն իրականում խաղացողները տարվելով դրանով հայտնվում են բավականին վտանգավոր վայրերում, միևնույն ժամանակ հաճախ պոկեմոն որսալու համար բավականին մեծ քանակությամբ մարդիկ հավաքվում են միևնույն վայրում, ինչը ևս ռիսկեր է առաջացնում: Այսպես, վերջերս Կանադայում կինը կրակել էր իր տան մոտ արդեն մի քանի ժամ պոկեմոն որսացող մարդկանց վրա: Խաղի մյուս բացասական կողմն այն է, որ ինչպես մյուս բջջային խաղերի նման այն խաղացողները տարվում են խաղով: Այսպես, Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևն այնքան է տարվել խաղով, որ այն շարունակել է խաղալ կառավարության նիստի ժամանակ նախագահի ելույթի ընթացքում:

Pokemon GO: почему мир сходит с ума?
Японские Покемоны вызывают серьезную озабоченность во всем мире. Покемоны (сокращение от PockeMonster - означает "карманный монстр"), конечно, не новость: впервые покемоны появились в 1996 году, когда их разработал знаменитый геймдизайнер Сатоси Тадзири. Однако новая версия игры вызвала настоящую лихорадку во всем мире. Так, новая версия игры особенная: дело в том, что в этой игре используется технология так называемой "дополненной" реальности: камера на вашем телефоне анализирует реальный мир, и на изображение, предположим, городского парка или автобусной остановки накладывается виртуальный покемон, с которым можно взаимодействовать.
Итак, чтобы добиться успеха в этой игре, вам необходимо выйти на улицу и начать обыскивать свой город в поисках карманных монстров. Когда вы найдете одного из них, на экране вашего смартфона обязательно появится виртуальный "покебол" - мячик-ловушка для поимки и хранения покемонов. Метнув это устройство взмахом большого пальца, вы сможете заполучить зверька, который отныне будет служить вам верой и правдой. Существа могут сражаться в режиме реального времени, получать опыт и эволюционировать, превращая вас в авторитетного владельца самого крутого покемона в мире, отмечает "Комсомольская правда".
С начала своего запуска 6 июля игра Pokemon GO зарабатывает 1,6 миллиона долларов в сутки. Стоимость акций компании Nintendo увеличилась на 10%. Игру скачали более 75 млн человек во всем мире - несмотря на то, что игра пока что официально доступна в США, Новой Зеландии и Австралии.
На первый взгляд, игра озабоченности не должна вызывать, однако Pokemon GO-лихорадка заставляет людей устраивать массовые нашествия в те или иные районы их городов, подвергая их жизнь и жизнь других людей опасности. Поэтому создатели игры предупреждают, что если вы отправляетесь за покемоном в незнакомое место, то обязательно возьмите с собой друзей. Еще одна опасность Pokemon GO, как и всех мобильных игр, в том, что игроки не могут оторваться от нее. Так, даже премьер России Дмитрий Медведев не смог оторваться от игры во время речи президента Путина на заседания правительства, пишут российские СМИ.