Վատիկանի գլխավոր գանձապահը կասկածվում է երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների մեջ
Ավստրալիայի ոստիկանությունը հաստատել է, որ հետաքննում է Վատիկանի ֆինանսների պատասխանատու ավստրալացի կարդինալ Ջորջ Պելլի մասնակցությունը երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգություններին, գրում է BBC-ն:
Ավստրալական Վիկտորիա նահանգի ոստիկանության ղեկավար Գրեմ Էշթոնը հայտարարել է, որ ոստիկանությունը կարդինալին դեռևս պաշտոնական մեղադրանք չի ներկայացրել, քանի որ այդ կապակցությամբ որոշումը պետք է ընդունի դատախազությունը:
Նշվում է, որ երեխաների նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների գործով քննությունը շարունակվում է արդեն մեկ տարի: Կարդինալի դեմ բողոքները վերաբերում են 1970-90-ական թվականներին:

Казначея Ватикана заподозрили в домогательствах к детям
Австралийская полиция подтвердила, что расследует возможную причастность австралийского кардинала Джорджа Пелла, заведующего финансами Ватикана, к сексуальным домогательствам к детям.
Глава полиции австралийского штата Виктория Грэм Эштон в интервью радиостанции Мельбурна заявил, что полиция пока не предъявила кардиналу официальных обвинений, так как решение на этот счет должна принимать прокуратура, передает BBC.
Расследование дела о домогательствах к детям длится больше года. По словам Эштона, жалобы на Пелла подали за домогательства в 1970-1990-х годах.