ԵԽ գլխավոր քարտուղար. Հավաքների ազատության իրավունքը պիտի ամբողջկանապես հարգվի
Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը մտահոգություն է հայտնել Երևանում ընթացող զարգացումների վերաբերյալ:
«Անհանգստությամբ հետևում եմ ԵԽ անդամ Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին, որտեղ արդեն մի քանի օր է զինված խումբը պատանդներ է վերցրել ոստիկանության բաժանմունքում: Ուզում եմ հիշեցնել, որ օրենքի գերակայությամբ ղեկավարվող երկրներում բոլոր կոնֆլիկտները պիտի լուծվեն քաղաքական երկխոսության, ժողովրդավարության սկզբունքների ու ստանդարտների հիման վրա», - ասել է նա:
Յագլանդը կոչ է արել բոլոր ներգրավված կողմերին «անհապաղ հանգուցալուծել վտանգավոր իրավիճակը և վերադառնալ ժողովրդավար մեթոդներին:
«Ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքներն ու օրենքի գերակայությունը պիտի գերիշխեն: Հավաքների ազատության իրավունքը պիտի ամբողջկանապես հարգվի», - նշել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը:

Генсек Совета Европы призвал уважать права человека в Армении
Генеральный секретарь Совета Европы Тъорборн Ягланд выразил обеспокоенность в связи с событиями в Ереване, сообащет Интерфакс.
"С обеспокоенностью слежу за происходящими в Армении - стране-члене ЕС событиями, где уже несколько дней вооруженная группа держит заложников в полицейском отделении. Хотел бы напомнить, что в странах, руководствующихся верховенством закона, все проблемы должны решаться путем политического диалога, с уважением норм и стандартов демократии", - говорится в распространенном СЕ заявлении.
Ягланд призвал все стороны конфликта прекратить "эту опасную ситуацию и вернуться к применению демократических средств".
"Демократия, верховенство прав человека и закона должны превалировать. Свобода собраний должна полноценно уважаться", - отметил генсек СЕ.