Հեղաշրջման փորձի պատճառով Թուրքիայի տնտեսությունը 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի վնաս է կրել
Թուրքիայի տնտեսությունը պետական հեղաշրջման փորձի պատճառով առնվազն 300 միլիարդ թուրքական լիրա (շուրջ 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) է կորցրել: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի Առևտրի նախարար Բյուլենթ Թյուֆենքչին:
«Եթե մենք գնահատենք բոլոր ինքնաթիռները, ուղղաթիռները, զինամթերքն ու ոչնչացված շենքերը, ապա դրանց արժեքը նախնական հաշվարկով կազմում է առնվազն 300 միլիարդ լիրա: Սակայն այս թիվը կարող է աճել, երբ մանրամասն հաշվարկներ արվեն: Օրինակ, բազմաթիվ օտարեկրացիներ չեղյալ են հայտարարել իրենց այցերը մեր երկիր: Միջնաժամկետ հեռանկարում այս ամենը կավելացնի կորուստների թիվը», - ասել է թուրք նախարարը:

The failed attempted coup on July 15 has cost the Turkish economy 300 billion Turkish Liras (around $100 billion), according to initial calculations, Customs and Trade Minister Bulent Tufenkci has said.
This amount may however increase when more detailed calculations are made, he added, Hurriyet Daily News reports.
"When we consider all those warplanes, helicopters, weapons, bombs and buildings, the cost is 300 billion liras at minimum according to our prior calculations. The exact cost may likely increase when the detailed calculations are made. There will also be various costs in the medium-term. For instance, many orders from abroad have been canceled. Many foreigners have halted their Turkey visits. All of these create costs in the medium-term," Tufenkci said.