Հեղաշրջման փորձի պատճառով Թուրքիայի տնտեսությունը 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի վնաս է կրել
Թուրքիայի տնտեսությունը պետական հեղաշրջման փորձի պատճառով առնվազն 300 միլիարդ թուրքական լիրա (շուրջ 100 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) է կորցրել: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի Առևտրի նախարար Բյուլենթ Թյուֆենքչին:
«Եթե մենք գնահատենք բոլոր ինքնաթիռները, ուղղաթիռները, զինամթերքն ու ոչնչացված շենքերը, ապա դրանց արժեքը նախնական հաշվարկով կազմում է առնվազն 300 միլիարդ լիրա: Սակայն այս թիվը կարող է աճել, երբ մանրամասն հաշվարկներ արվեն: Օրինակ, բազմաթիվ օտարեկրացիներ չեղյալ են հայտարարել իրենց այցերը մեր երկիր: Միջնաժամկետ հեռանկարում այս ամենը կավելացնի կորուստների թիվը», - ասել է թուրք նախարարը:

Попытка госпереворота обошлась турецкой экономике в $100 миллиардов
Турецкая экономика потеряла из-за попытки государственного переворота как минимум 300 миллиардов турецких лир (около 100 миллиардов долларов). Об этом, как передает РИА Новости, заявил министр торговли и таможни Турции Бюлент Тюфенкчи.
"Если мы оценим все эти самолеты, вертолеты, оружие, бомбы и (разрушенные) здания, то стоимость их составляет 300 миллиардов лир как минимум, по предварительным подсчетам. Но эта цифра может возрасти, когда будут проведены детальные расчеты. Например, многие иностранцы отменили свои визиты в нашу страну. Все это увеличит потери в среднесрочной перспективе", - отметил Тюфенкчи.