ԵՄ պետությունները սպառնում են սառեցնել Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները
Թուրքիայի դուրս գալը ԵՄ-ի հետ կնքած միգրացիոն գործարքից կարող է «կործանարար» հետևանքներ ունենալ Եվրոպայի համար, ասել է Իտալիայի ներքին գործերի նախարար Անջելինո Ալֆանոն, հայտնում է Sputnik News-ը:
Ըստ նրա` եթե Թուրքիան բացի դարպասները, ապա կստեղծվի ամբողջ Եվրոպայի համար աղետալի մի իրավիճակ:
«Միջազգային հանրությունը պետք է մեծ ուշադրությամբ հետևի այս ամենին», - Repubblica-ին ասել է իտալացի նախարարը` շեշտելով, որ միգրացիան դառնում է «ճնշում գործադրելու հզոր գործիք»` ներառյալ տարբեր պետությունների դիվանագիտական հարաբերություններում:
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցն իր հերթին սպառնում է կասեցնել Թուրքիայի` ԵՄ անդամակցության բանակցությունների հետագա ընդլայնումը, ինչը կարող է վերջնականապես տապալել Բրյուսելի և Անկարայի միջև կնքված միգրացիոն գործարքը:
«Ես ունեմ և՛ տեղ, և՛ ձայնի իրավունք ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդում: Այնտեղ քննարկվում է, թե արդյոք Թուրքիայի հետ բանակցություններում նոր գլուխ բացվելու է, թե՝ ոչ: Ես դեմ եմ դրան», - ասել է Կուրցը` ավստրիական Kurier թերթին տված հարցազրույցում:
«Մուտքի արտոնագրի տրամադրման ռեժիմի ազատականացման հետ կապված չափորոշիչները չեն պահպանվի Թուրքիայի կողմից: Նույն կերպ չեն իրականացվել նաև անդամակցության բանակցություններից բխող պահանջները», - նշել է Կուրցը:
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վոլթեր Շտայնմայերը բանակցությունների հետ կապված նշել է, որ դրանք «նույնքան հաջող են, որքան և փակուղային», սակայն ինքը դեմ է դրանք ամբողջապես տապալելու մտքին` ասելով, որ պետք է ավելի լայն մտածել այն մասին, թե ինչ ձևաչափով կարելի է պահպանել կապերն Անկարայի հետ:
Գերմանիայի փոխկանցլեր Զիգմար Գաբրիելն իր հերթին ասել է, որ մոտ տասնամյակներում քիչ հավանական է Թուրքիայի` ԵՄ անդամակցությունը. «Ես չեմ հավատում, որ Թուրքիան մոտ ապագայում, այն է` հաջոդ 10 կամ 20 տարում, կարող է դառնալ ԵՄ անդամ»:
Խնդիրն այն է, որ Թուրքիայի` ԵՄ անդամակցության պլանները լուրջ հարված ստացան Թուրքիայում տապալված ռազմական հեղաշրջման արդյունքում Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` մահապատժը վերականգնելու առաջարկությամբ:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն նշել է, որ Անկարան դուրս կգա փախստականների խնդրին առնչվող ԵՄ-ի հետ կնքված համաձայնագրից, եթե վերջնս հրաժարվի տրամադրել ազատ վիզային ռեժիմ:
Եվրոպացի նախարարների պնդումներին իր հերթին արձագանքել է նաև Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը` նշելով, որ ԵՄ-ն չի կատարում Թուրքիայի առջև ստանձնած իր պարտավորությունները և ժամանակն է, որ հրաժարվի երկակի ստանդարտների քաղաքականությունից: «ԵՄ-ն արդեն ավելի քան 53 տարի է հիմարեցնում է մեզ: Մենք պարբերաբար ապացուցել ենք մեր ազնվությունը և նույնը ակնկալում ենք ԵՄ-ից», - ասել է Էրդողանը:
Այսպիսով, ակնհայտ է, որ Թուրքիայի և ԵՄ անդամ պետությունների հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ փոխադարձ սպառնալիքների հիման վրա, որն անխուսափելիորեն կհանգեցնի վստահության մթնոլորտի ավելի ու ավելի նվազման:

European Countries Threaten to Block Acceleration of Turkish EU Talks
Turkey’s withdrawal from the migrant deal with the EU would have “ruinous” consequences for Europe, Italian Interior Minister Angelino Alfano stated, Sputnik News reported.
According to him, if Turkey opens the gates, it will be something ruinous for the entire Europe.
“International attention and concern should be high,” Italian Interior Minister told Repubblica, emphasizing that migration is becoming a “monstrous weapon of pressure,” including in diplomatic relations between countries.
Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz in turn threatened to block the expansion of negotiations with Turkey on its accession to the European Union, which could scupper a landmark migration deal between Brussels and Ankara.
Talks on Turkish accession to the EU began in 2005, but only one out of 35 “chapters”, or policy areas where Turkey must adopt and implement EU rules, has been concluded.
“I have a seat and a vote in the (EU) foreign ministers’ council. There the question is whether new negotiation chapters will be opened with Turkey, and I am against it,” Kurz said in an interview with Austrian daily Kurier, threatening to block the unanimous agreement required by the council.
“The criteria for visa liberalisation will not be fulfilled by Turkey. And the requirements for accession talks have not been met,” Kurz said. German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier said on Friday accession talks were “as good as deadlocked” but he rejected calls to halt them entirely saying the bloc needed to think more broadly about how to frame its ties with Ankara.
German Vice Chancellor Sigmar Gabriel in turn said Turkey was unlikely to join the EU for decades. “I don’t believe that Turkey in the foreseeable future – and I’m talking about the next 10, 20 years – has the chance to become an EU member.''
The matter is that Turkey's plans to join the EU has been undermined by Turkish President Recep Tayyip Erdogan's suggestion that he may allow reintroduction of the death penalty after the attempted putsch.
Besides, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said Ankara would back out of the refugee agreement with the EU if the bloc did not deliver visa-free travel.
Erdogan himself also responded to the ministers' statements telling that EU is not fulfilling the promises it gave to Turkey and that it’s high time EU abandoned the policy of double standards.
"The EU's fooling us around for over 53 years. We methodically prove our honesty and expect the same from the EU. It needs to abandon the policy of double standards", – Erdogan said.
Thus we can see that the policy of mutual threats continues between Turkey and EU member countries, which can not but to further decrease trust between them.