Իրաքի խորհրդարանն ընդունել է խոսնակի խնդրանքը՝ իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ
Իրաքի խորհրդարանը քվեարկել է երկրի խորհրդարանի խոսնակ Սալիմ ալ-Ջաբուրիին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու օգտին: Այս մասին հայտնում է Al Sumaria հեռուստաալիքը:
Ավելի վաղ ալ-Ջաբուրին այդպիսի խնդրանքով դիմել է խորհրդարանին՝ կոռուպցիոն սխեմաներին իր մասնակցության մեղադրանքների ֆոնին:
Օգոստոսի 1-ին Իրաքի պաշտպանության նախարար Հալեդ ալ-Օբեյդին, որը հրավիրվել էր խորհրդարանում պատասխանելու կոռուպցիայի հետ կապված կասկածներին, խոսնակ ալ-Ջաբուրիին և մի շարք պատգամավորների մեղադրել է զենքի հետ կապված գործարքների ժամանակ մեքենայությունների սխեմաներին մասնակցության մեջ: Իրաքի վարչապետը հրահանգել է հետաքննություն սկսել և կասկածյալներին արգելել է այդ ընթացքում լքել երկիրը:

Парламент Ирака одобрил просьбу спикера лишить его неприкосновенности
Парламент Ирака проголосовал во вторник в пользу лишения спикера парламента Ирака Салима аль-Джабури депутатской неприкосновенности, передает РИА Новости со ссылкой на телеканал Al Sumaria.
Ранее Аль-Джабури обратился к парламенту с такой просьбой на фоне обвинений в его причастности к коррупционным схемам.
Первого августа министр обороны Ирака Халед аль-Обейди, приглашенный ответить в парламенте на подозрения в коррупции, обвинил спикера аль-Джабури и ряд депутатов в причастности к мошенническим схемам при оружейных сделках. Премьер Ирака распорядился начать расследование и на его время запретил подозреваемым покидать страну.