Սուլթանի և Ցարի հանդիպում. Արևմտյան մամուլի անդրադարձը Պուտին-Էրդողան հանդիպմանը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումն իր ռուս գործընկերոջ՝ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սանկտ Պետերբուրգում երկրում հեղաշրջման փորձից հետո առաջին ուղևորությունն էր դեպի արտերկիր, որն անմիջապես թոփ թեմա դարձավ միջազգային ԶԼՄ-ների համար:
Հանդիպման օրակարգում քննարկվում էր Սիրիան, հակաահաբեկչական համագործակցությունը, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցությունը երկու երկրների միջև՝ այդ թվում պատժամիջոցների վերացումը Ռուսաստանի կողմից, որոնք էապես ազդել էին թուրքական տնտեսության վրա:
«Հիմա երկու հարևաններն ու առևտրային գործընկերները պատրաստ են հաշտության, ինչին նպաստեց հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձի Պուտինի արագավազ դատապարտումը», - գրում է ամերիկյան հեղինակավոր Washington Post-ը: - «Հակաարևմտյան տրամադրությունների ընդհանուր մթնոլորտի ներքո Էրդողանի ջերմ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ կարող են ամրապնդել Թուրքիայի օտարումն իր ավանդական դաշնակիցներից»:
«Դեռ շատ ժամանակ կպահանջվի հարաբերությունների բարելավման համար այն դառը վեճից հետո, երբ Պուտինը մեղադրեց Էրդողանին Ռուսաստանին  թիկունթից հարված հասցնելու և Իսլամական պետություն խմբավորման հետ ապօրինի նավթային առևտուր ունենալու մեջ», - իր հերթին կարծում է France 24-ի վերլուծաբանը:
Շատ կոպիտ և հեգնական հոդված է հրապարակել բրիտանական The Independent թերթը՝ Պուտին-Էրդողան հանդիպումն անվանելով Սուլթանի և Ցարի հանդիպում:
«Սուլթանը ճանապարհորդում է թագավորական նստավայրում մեծն ցարին տեսնելու: Սանկտ Պետերբուրգի թատրոնում պարտվողների և անհաջողակների ցանկը բավականին երկար է», - գրում է թերթը: - «Առաջին հերթին ԻՊ-ն ու մյուս բոլոր իսլամիստական ուժերը, որ այժմ կռվում են Սիրիայում, հանկարծ տեսնում են, որ իրենց զինող ամենահուսալի թիմակիցը միավորվել է իրենց առավել վայրագ թշնամու՝ ՌԴ ռազմաօդային ուժերի սեփականատիրոջ հետ»:
Ինչ վերաբերում է Արևմուտքի հետ հարաբերություններին, թուրք պաշտոնյաները ժխտում են, որ իրենք երես են թեքում Արևմտյան աշխարհից:
«Էրդողանի սրտաճմլիկ ուղևորությունը դեպի Ռուսաստան՝ մի երկիր, որը լավ հարաբերությունների մեջ չէ Արևմուտքի հետ մի շարք հարցերի պատճառով, ինչպիսին են Սիրիան և Ուկրաինան, կարող է Թուրքիայի դաշնակիցներին մտածելու տեղիք տալ», - հայտնում է CNN-ը: «Անկարայի հետ Արևմուտքի լարված հարաբերությունների պայմաններում Կրեմլը նաև հնարավորություն է ստանում «իշխել» ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի վրա: Իսկ արևմտյան հանրության և ՆԱՏՕ-ի պառակտումը Ռուսաստանի նախագծած գերնպատակներից մեկն է», - գրում է ամերիկյան խոշորագույն լրատվամիջոցը:

The International Media on Putin-Erdoghan Meeting
Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan met his Russian counterpart, Vladimir Putin, at Konstantinovsky Palace near St. Petersburg in the Turkish leader’s first trip abroad since the coup attempt, which became a top theme for the international media.
The talks addressed Syria, anti-terrorism cooperation, and economic cooperation between the two countries, including sanctions imposed by Russia that have battered the Turkish economy.
''Now the two sides — neighbors, trading partners and off-and-on rivals for centuries — are ready for reconciliation, and it was Putin’s swift condemnation of the July 15 coup attempt that helped advance the rapprochement'', - Washington Post writes, - ''In a climate of heightened anti-Western sentiment, Erdogan’s move to warm relations with Russia may cement Turkey’s alienation from its traditional allies''.
''The earlier uptick in relations was built on a macho friendship between Putin and Erdogan, two combative leaders in their early 60s credited with restoring confidence to their nations in the wake of financial crises but also criticised for clamping down on human rights.
But after such a bitter dispute — which saw Putin accuse Erdogan of stabbing Russia in the back and having links to the illegal oil trade with the Islamic State group — it will take a lot for the pair to mend ties'', - France 24 in turn reports.
A very rough and a bit sarcastic article was written by the British Independent referring the Putin-Erdoghan meeting as a Sultan-Tsar meeting.
''So the Sultan travels to see the Tsar at the royal seat.There is a long list of the potential losers in the theatre of St Petersburg'', writes the newspaper, -''First, Isis and al-Qaeda-Nusra-Fatah el-Sham, and all the other Islamist outfits now fighting the regime in Syria, who suddenly find that their most reliable arms conduit has teamed up with their most ferocious enemy, the owner of the Russian air force. Then there’s the Saudi and Qatari billionaires who have been supplying the cash and guns for the Sunni warriors who are trying to overthrow both Damascus and Baghdad, and humble the Shia of Iran, Syria and Lebanon.
As for the relations with the West, Turkish officials deny they are turning their backs on the West. '' But Erdogan's cordial trip to Russia, a nation at odds with the West on a host of issues from Syria to Ukraine, may give Turkey's allies pause for thought'', - CNN reports, - ''And amid Ankara's strained relations with the West, the Kremlin also senses an opportunity to win over a NATO member. To increase divisions within the Western community and in NATO is one of the purposes and one of the goals designed by Russia''.