Տարածաշրջանային զարգացումներն ու Ղարաբաղյան հակամարտությունը
Վերջին շաբաթվա զարգացումները, մասնավորապես՝ Ալիև-Պուտին-Ռուհանի, Պուտին-Էրդողան, Պուտին-Սարգսյան հանդիպումները վկայում են տարածաշրջանում ակտիվ քաղաքական գործընթացների զարգացման մասին։  Այդ գործընթացներն ուղղակի կամ անուղղակի անդրադարձ են ունենում նաև Ղարաբաղյան հակամարտության վրա՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում շահերի փոխկապակցվածությունն ու անվտանգային հարցերի կարևորությունը։
Ուստի, անդրադարձ կատարենք Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում հանդիպումներից յուրաքնաչյուրից բխող ամենակարևոր գործոններին և տարածաշրջանային գործընթացների ազդեցությանը կարգավորման վրա։
Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան եռյակն ու Ղարաբաղյան հակամարտությունը
Ղարաբաղյան հակամարտությունն, անշուշտ, չի եղել այս երեք երկրների նախագահների հանդիպման օրակարգի առաջնային հարցերից մեկը։ Դրա հետ մեկտեղ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը պետք է գործադրեր հնարավոր ջանքերն իր նախաձեռնությամբ այս բարձր մակարդակի հանդիպումից ղարաբաղյան համատեքստում դիվիդենտներ քաղելու համար։ Սակայն, ինչպես ականատես եղանք Բաքվում ՌԴ նախագահի արած հայտարարությունից և հանդիպման ամփոփիչ արձանագրությունից՝ Ալիևին չի հաջողվել բավարարել իր ակնկալիքները։ Պուտինը խոսեց երկու կողմերի համար ընդունելի և առանց հաղթողների ու պարտվողների կարգավորման կարևորության մասին, իսկ ամփոփիչ փաստաթուղթը որևէ կերպ չկարևորեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Ուստի կարելի է եզրակացնել, որ Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան եռյակի տնտեսական համագործակցության այս նոր ձևաչափը քաղաքական էական ազդեցություն չունի Ղարաբաղյան կարգավորման վրա, և Ադրբեջանին այս առումով ոչինչ չի խոստանում։
Միաժամանակ, առավել ևս հաշվի առնելով ապրիլյան պատերազմի դասերը, որոնք ցույց տվեցին, որ Բաքուն շարունակում է օրակարգում պահել հակամարտության ռազմական լուծման սցենարը՝ ռազմական նոր գործարքը ևս մեկ կաթիլ ավելացրեց Ադրբեջանին ռուսական զենքի վաճառքի շուրջ հայ հասարակության անհանգստություններին։  Սակայն, այստեղ նորություն, ըստ էության, չկար, ինչպես ասում են, բիզնեսը մնում է բիզնես, և ոչինչ այդ առումով չի փոխվել։
Թուրքիա-Ռուսաստան հաշտեցումն ու Ղարաբաղյան հակամարտությունը
Կարելի է ասել, որ ռուս-թուրքական ինչպես լարվածությունը, այնպես էլ հաշտեցումը մի շարք հնարավորություններ և մարտահրավերներ են պարունակում Հայաստանի համար։ Սակայն, եթե դիտարկենք Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում, հարաբերությունների կարգավորումը տարածաշրջանի երկու կարևոր այդ դերակատարների միջև զգալիորեն կնվազեցնի տարածաշրջանային լարվածությունն ու կնվազեցնի անվտանգության սպառնալիքները։ Բավական է հիշել միայն Թուրքիայի բավական մեծ ուղղակի և անուղղակի դերակատարությունն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, ինչպես նաև Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի առկայությամբ պայմանավորված Հայաստանին ուղղված սպառնալիքները։ Ուստի, Անկարայի և Մոսկվայի հարաբերությունների կարգավորումը որոշակիորեն նվազեցնում է պատերազմի վերսկսման հավանականությունն ու թուլացնում այս հարցում Բաքվին աջակցություն ցուցաբերելու Անկարայի դրդապատճառները։
Պուտին-Էրդողան հանդիպումից հետո հնչած հայտարարությունները քննարկումների առարկա դարձրեցին Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի դերի մեծացման, ընդհուպ մինչև միջնորդի դերում ներգրավվելու հավանականության հետ կապված մտավախությունները։ Սակայն, պետք է նշել, որ Թուրքիան մշտապես հանդիսացել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ և մշտապես որոշակի, հիմնականում՝ ապակառուցողական, իր ազդեցությունն է ունեցել հակամարտության վրա՝ աջակցելով Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը։ Ինչ վերաբերում է միջնորդի դերում վերջինիս հանդես գալուն, դա որպես սպառնալիք դիտարկելը տրամաբանական չէ, քանի որ միջնորդները սահմանվում են հակամարտության կողմերի համաձայնությամբ, իսկ հայկական կողմերը, բնականաբար, երբևէ չեն տա իրենց համաձայնությունը։ Ուստի, ուղղակի միջնորդական առաքելություն Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում Թուրքիան ստանձնել չի կարող։
Դրա հետ մեկտեղ, պետք է հաշվի առնել, որ հակամարտության վերջնական կարգավորումը ենթադրում է Հայաստանի և Արցախի լիարժեք ապաշրջափակում, այդ թվում՝ հայ-թուրքական սահմանի բացում։ Թերևս, հաշվի առնելով այժմ ռուսական ակտիվ միջնորդությունը կարգավորման գործընթացում, ռուս-թուրքական մերձեցման ֆոնին պատահական չէր Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հայտարարությունն առ այն, որ Թուրքիան կանի իրենից հասանելիքը կարգավորման գործընթացում։ Այս խոսքերն, առաջին հերթին, վերաբերում են Հայաստանի ապաշրջափակմանը։
Սարգսյան-Պուտին քննարկման արդյունքները
Երկու նախագահների հանդիպման արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսի ընթացքում ամրագրվեցին մի քանի կարևոր հանգամանքներ։ Ռուսաստանը չի կարող և չի փորձելու պաշտպանել հակամարտության կողմերից որևէ մեկին, դրա փոխարեն ջանքեր է գործադրելու, որպեսզի կողմերը հասնեն միմյանց համար ընդունելի լուծման։ Բացառվելու է այնպիսի լուծումը, որի դեպքում կողմերից մեկն իրենցպարտված կզգա, իսկ մյուսը՝ հաղթած։ Սա նշանակում է, որ միակողմանի և չհիմնավորված զիջումներ լինել չեն կարող։ Այդ մասին իր խոսքում նշեց նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Սարգսյանը նաև ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ պետք է հարգվի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հնարավորությունը, ինչպես նաև պետք է պահպանվեն նախագահների նախորդ երկու՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները։
Ուստի, որևէ փոփոխություն Հայաստանի դիրքորոշումը չի կրել։ Միակողմանի զիջումները բացառվում են, և պետք է հարգվի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
Ռուսաստանը կշարունակի իր ակտիվ միջնորդությունը հակամարտության կարգավորման բանակցություններում՝ ակնկալելով հստակ արդյունքներ։
Ամփոփելով, պետք է նշել, որ տարածաշրջանային այս զարգացումների արդյունքում զգալիորեն կարող է ամրապնվել Ռուսաստանի դերակատարումը տարածաշրջանում, ինչը, որպես ՌԴ ռազմավարական գործընկեր, պետք է շահեկան լինի Հայաստանի համար և նպաստի վերջինիս դիրքի ամրապնդմանը։ Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային այս զարգացումներն, անշուշտ, իրենց անուղղակի ազդեցությունն ունենում են գործընթացի վրա, սակայն էական օգուտ կամ վնաս վերջինիս, առնվազն այս պահի դրությամբ, չեն հասցնում։ Խաչաձև համագործակցությունների կառուցումն ու խորացումը մեծացնում է տարածաշրջանում անվտանգության կարևորությունը բոլոր դերակատարների համար, ուստի առնվազն այս հարցում այս զարգացումները կարելի է դրական համարել։ Բացի այդ, ակնհայտ է նաև, որ, չնայած տնտեսական մի շարք ծրագրերում Բաքվի մեծ դերին, Ղարաբաղյան համատեքստում վերջինիս առավելապաշտությունը չի բավարարվում։ Կարգավորման գործընթացը գտնվում է բավական ակտիվ փուլում, և բոլոր կողմերը, այդ թվում՝ միջնորդները չափազանց զգույշ են իրենց բոլոր քայլերում։

Региональные процессы и карабахский конфликт
Недавнее развитие процессов, в частности, встречи Алиев-Путин-Роухани, Путин-Эрдоган, Путин-Саргсян, свидетельствует о развитии активных политических процессов в регионе. Эти процессы - с учетом взаимосвязи интересов и важности вопросов безопасности в регионе - имеют непосредственное или косвенное влияние также и на карабахский конфликт. Следовательно, обратимся к наиважнейшим факторам каждой из встреч в контексте карабахского конфликта, а также к влиянию региональных процессов на его урегулирование.
Тройка Иран-Азербайджан-Россия и карабахский конфликт
Карабахский конфликт, безусловно, не был одним из первоочередных вопросов в повестке встречи президентов названных стран. Вместе с тем очевидно, что Азербайджан по собственной инициативе должен был предпринять возможные усилия, чтобы в карабахском контексте сорвать дивиденды от этой встречи на высоком уровне. Однако, как это стало ясно из заявления президента РФ в Баку, Алиеву не удалось удовлетворить свои ожидания. Путин говорил о важности урегулирования, приемлемом для обеих сторон – без победителей и побежденных, а обобщающий документ никоим образом не выделил важности территориальной целостности Азербайджана.
Следовательно, можно сделать вывод, что новый формат экономического сотрудничества тройки Иран-Азербайджан-Россия не будет иметь существенного политического влияния на карабахское урегулирование, и в этом смысле он ничего не обещает Азербайджану.
Одновременно, тем более с учетом уроков апрельской войны, которая показала, что Баку продолжает держать в повестке военный сценарий разрешения конфликта, – новая военная сделка добавила еще одну каплю в беспокойство армянской общественности по поводу продажи российского оружия Азербайджану.
Однако новостей здесь по сути нет: как говорится – бизнес остается бизнесом, и ничего в этом смысле не изменилось.
Перемирие Турция-Россия и карабахский конфликт
Можно сказать, что как российско-турецкая напряженность, так и перемирие содержат ряд возможностей и вызовов для Армении. Однако если рассматривать их в контексте карабахского конфликта, урегулирование отношений этих двух важных региональных акторов существенно понизит региональную напряженность и уровень угроз безопасности. Достаточно лишь вспомнить прямую и косвенную, но большую роль Турции во время апрельской войны, как и угрозы в адрес Армении, обусловленные наличием в стране российской военной базы. Следовательно, урегулирование отношений между Анкарой и Москвой в определенной степени снижает вероятность возобновления войны, а также уменьшает поводы оказать поддержку Баку в этом вопросе.
Заявления, прозвучавшие после встречи Путин-Эрдоган, стали предметом обсуждения увеличения роли Турции в процессе карабахского урегулирования, вплоть до опасений, связанных с вероятностью вовлечения ее в роль посредника. Однако следует отметить, что Турция, являясь членом Минской группы ОБСЕ, в определенной степени постоянно, в основном неконструктивно влияла на конфликт, поддерживая воинственную риторику Азербайджана. Что касается участия Турции в качестве посредника, рассматривать это как угрозу нелогично, поскольку посредники определяются по согласию сторон конфликта, а армянские стороны, естественно, никогда не дадут на это свое согласие. Следовательно, прямую посредническую миссию в процессе карабахского урегулирования Турция не может осуществить.
Вместе с тем необходимо учесть, что окончательное урегулирование конфликта предполагает полное разблокирование границ Армении и Арцаха, в том числе и открытие армяно-турецкой границы. Возможно, учитывая активное российское посредничество в процессе урегулирования, на фоне сближения российско-турецких отношений, неслучайным было заявление министра иностранных дел Турции о том, что Турция со своей стороны сделает возможное в процессе урегулирования. Эти слова в первую очередь относились к разблокированию Армении.
Результаты обсуждений Саргсян-Путин
Во время пресс-конференции, обобщающей результаты встречи двух президентов, были закреплены несколько важных обстоятельств. Россия не может и не попытается защитить любую из сторон конфликта, вместо этого – приложит усилия, чтобы стороны достигли приемлемого друг для друга решения. Исключается решение, при котором одна из сторон почувствует себя побежденной, а другая – победителем. Это означает, что односторонних и необоснованных уступок не будет. Об этом в своей речи сказал президент РА Серж Саргсян.
Саргсян также еще раз подчеркнул, что должна уважаться возможность осуществления права народов на самоопределение, как и должны сохраниться предыдущие – в Вене и Санкт-Петербурге – договоренности президентов.
Следовательно, позиция Армении не претерпела никаких изменений. Односторонние уступки исключаются, и должно уважаться право народа Арцаха на самоопределение.
Россия продолжит свое активное посредничество в переговорах по урегулированию конфликта, предполагая получение четких результатов.
Обобщая вышесказанное, необходимо отметить, что в результате последних региональных процессов существенно может укрепиться роль России в регионе, что для Армении - как стратегического партнера РФ - должно быть выгодно и должно способствовать усилению позиций Еревана. Что касается процесса урегулирования карабахского конфликта, то вышеназванные региональные процессы, безусловно, имеют свое косвенное влияние на него, однако пользы или вреда, во всяком случае на данный момент, они не приносят. Построение и углубление перекрестного сотрудничества увеличивает важность безопасности в регионе для всех акторов, следовательно, как минимум в этом вопросе, эти процессы можно считать положительными. Кроме того, также очевидно, что, несмотря на большую роль Баку в ряде экономических проектов, в карабахском контексте максимализм последнего не удовлетворен. Процесс урегулирования находится в достаточно активной фазе, и все стороны, в том числе и посредники, достаточно осторожны во всех своих шагах.