Չինաստանի «նոր տնտեսական նորմալությունը»
Վերջերս շրջանառության մեջ է դրվել մի նոր եզրույթ՝ «նոր տնտեսական նորմալություն»: Բանն այն է, որ 2013թ. հոկտեմբերին կայացած Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի նիստին ՉԺՀ ղեկավարությունը ներկայացրեց երկրի զարգացման նոր սկզբունքները, որոնք ստացան «նոր տնտեսական նորմա» անվանումը: Եվ Չինաստանը համակարգված ու նպատակային կերպով ստեղծում է դրա հիմքը: Վերջին տարիներին մոլորակի տարբեր ծայրերում տեղի ունեցող իրադարձությունները թույլ են տալիս խոսել այն մասին, որ աշխարհը թևակոխում է մի նոր փուլ՝ մոտենալով նոր տնտեսական, դրանից էլ բխող՝ քաղաքական, իրականությանը:
Ըստ էության, «նոր տնտեսական նորմալությունը» ողջ աշխարհը չինական ձևով բարեփոխելու և յուրացնելու բավականին հստակ ու կոնկրետ ծրագիր է: Այն ենթադրում է չինական կապիտալի արտահանման անցում համաշխարհային շուկայում իրական ակտիվների, նոր գլոբալ ֆինանսական համակարգի ստեղծում չինական յուանի, որպես կարևորագույն համաշխարհային արժույթներից մեկի, անմիջական մասնակցությամբ, ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային համակարգի և այլ արևմտյան ֆինանսական ինստիտուտների արժեթղթերի գնման ծավալների կրճատում, Չինաստանի տնտեսությունում օտարերկրյա ներդրումների դերի իջեցում, երկրի տնտեսական զարգացման վերակողմնորոշում արտահանումից դեպի ներքին շուկա, պետական բանկերի վճռորոշ դերի պահպանում, «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» ենթակառուցվածքային նախագծի զարգացում ողջ աշխարհով:
Սակայն այստեղ խոսքը չի գնում չինական տնտեսական էքսպանսիայի նոր փուլի մասին, քանի որ այդ ծրագրերից շատերը հայտնվել են այն պատճառով, որ անհրաժեշտ էր գտնել Չինաստանում գտնվող ոչ բավարար չափով պահանջված ու նույնիսկ ավելցուկային ֆինանսային և արտադրական հզորությունների համար արդյունավետ կիրառում: Սա է նոր իրականությունը՝ «նոր տնտեսական նորմալությունը»: Եվ փաստն այն է, որ Չինաստանը կառուցում է աշխարհի նոր ենթակառուցվածքը՝ թե բառիս բուն իմաստով, թե՝ փոխաբերական:
Եվրոպայի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների անկման ֆոնին չինական ներդրումները Եվրոպայում թռիչքաձև աճել են՝ հասնելով 18 մլրդ դոլարի, իսկ երկկողմ ապրանքաշրջանառությունն ավելի քան 615 մլրդ դոլար է: Չինաստանը ցանկանում է վերականգնել բանակցությունները ԵՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին, և Brexit-ի ֆոնին չինական ներդրումներն ուղղակի փրկօղակ կլինեն եվրոպացիների համար: Պեկինը մտադիր է նաև առանձին հարաբերություններ զարգացնել Մեծ Բրիտանիայի հետ, որտեղ կա չինական ներդրումների զգալի ներկայություն և որը, ի դեպ, չինացիները դիտարկում են որպես Նոր մետաքսի ճնապարհի վերջին կետ:
Ենթակառուցվածքային նախագծերում Չինաստանի մասնակցության մասշտաբներն ուղղակի ապշեցնում են: Այսպես, ՉԺՀ-ն 42 մլրդ դոլար ներդնում է Պակիստանում Կաշգար-Գվադար բարձր արագության երկաթուղու շինարարության մեջ, Հարավարևելյան Ասիայում կառուցում է բարձր արագության երկաթուղիների ցանց, որոնք կմիացնեն Չինաստանը Լաոսի, Մյանմարի, Թայլանդի, Վիետնամի և Սինգապուրի հետ, իսկ արևմտյան ուղղությամբ կառուցվում է Չինաստան-Իրան բարձր արագության երկաթուղի Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի տարածքով՝ մինչև Պարսից ծոց այն երկարացնելու հեռանկարով:
Չինաստանն ակտիվ է նաև Աֆրիկայում՝ օգնելով կառուցել ավտոմայրուղիներ և երկաթուղիներ, որոնք կկապեն Աֆրիկյան Միության 54 երկրները միմյանց հետ: Չինացիներն այստեղ ներդրումներ են կատարում նաև գյուղատնտեսության, արդյունաբերության բնագավառներում: Ի դեպ, հետաքրքիրն այն է, որ, ի տարբերություն Արևմուտքի, չինացիներն այստեղ ընդհանրապես չեն մտնում ներքին քաղաքականության մեջ և, ի պատասխան դրան, չինական օգնություն ստացողները նրանց պատասխան ծառայություն են մատուցում: Օրինակ, Ջիբութին Չինաստանին թույլ է տվել իր առաջին արտասահմանյան ռազմածովային բազան կառուցել Բաբ-էլ-Մանդեպի նեղուցի ափին, որը գտնվում է Հնդկական օվկիանոսի և Եվրոպայի միջև ծովային փոխադրումների հիմնական ուղու վրա:
Ամերիկյան մայրցամաքում Չինաստանն իրականացնում է գլոբալ ռազմավարական նշանակության մի նախագիծ: Դա Նիկարագուայի ջրանցքի կառուցումն է (երկարությունը կլինի մոտ 280կմ, խորությունը՝ 27կմ, լայնությունը՝ 226-530մ, կծախսվի մոտ 40մլրդ դոլար), որը կկապի Խաղաղ և Ատլանտյան օվկիանոսները Նիկարագուայի լճի միջով: Երբ այն սկսի գործել, այն իր վրա կվերցնի ծովային բեռնափոխադրումների միջազգային շրջանառության 3,9%-ը: Բացի այդ, Չինաստանը մտադիր է 10 տարվա ընթացքում հատկացնել մոտ 250մլրդ դոլար Պերուում և Բրազիլիայում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու համար, այդ թվում՝ ամբարտակների կառուցում, հանքավայրերի մշակում, գետերի յուրացում և ողջ Հարավային Ամերիկայով 5311կմ երկարությամբ բարձր արագության երկաթուղու կառուցում:
Մյուս ռազմավարական նշանակության ջրանցքը կառուցվում է Թայլանդում, Կրա պարանոցով, որի երկարությունը կլինի 100կմ, իսկ խորությունը՝ 26մ: Կրայի ջրանցքը Չինաստանին թույլ կտա վերահսկողություն տակ վերցնել աշխարհի նավթային ծովային փոխադրումների 1/3-ը և բոլոր բեռնափոխադրումների 1/4-ը:
Հատկանշական է, որ չինացիները սկսել են մեծ արագությամբ ակտիվներ գնել ԱՄՆ տարածքում: Եթե 2009-ին այդ նպատակի համար ծախսվել է 100մլն դոլար, ապա միայն այս տարվա առաջին կիսամյակում՝ 5մլրդ:
Իսկ վերջում նշենք, որ անցյալ ամիս Չինաստանի Հուբեյ նահանգի Ծինճոու քաղաքում բացվել է պատերազմի և հարստության աստված Գուան Յույի 59 մետրանոց արձանը, որը պատված է բրոնզով և կշռում է 1200 տոննա: Գիտենալով այն, որ չինացիները խորհրդանշաններին շատ մեծ ուշադրություն են դարձնում և ոչինչ հենց այնպես չեն անում, այս հսկայական արձանի բացումը մտածելու տեղիք է տալիս…

Китайская "новая экономическая нормальность"
В мире вошел в оборот новый термин - "новая экономическая нормальность". Дело в том, что в октябре 2013 года во время заседания Всекитайского собрания народных представителей руководство КНР представило новые принципы развития страны, которые получили название "новая экономическая нормальность". Имелось в виду важное изменение баланса, предполагающее более диверсифицированную экономику, более устойчивый рост и более равномерное распределение выгод. И Китай целенаправленно создает основу для этого. События, произошедшие в последние годы в разных концах планеты, позволяют говорить о том, что мир входит в новый этап, приближаясь к новой экономической, а вследствие этого и к новой политической реальности.
По сути, "новая экономическая нормальность" – это довольно четкий и конкретный план переделки и освоения всего мира по-китайски. Он предполагает переход экспорта китайского капитала к реальным активам на мировом рынке; создание новой глобальной финансовой системы с непосредственным участием китайского юаня как одной из важнейших мировых валют; сокращение объемов скупки ценных бумаг ФСР США и других западных финансовых институтов; снижение роли иностранных инвестиций в экономике Китая; переориентация экономического развития страны с экспорта на внутренний рынок; сохранение решающей роли государственных банков; развитие инфраструктурного проекта "Один пояс, один путь" по всему миру.
Однако тут речь не идет о новом этапе китайской экономической экспансии, т.к. многие из этих проектов появились по той причине, что нужно было найти эффективное применение для находящихся в Китае невостребованных и даже излишних финансовых и производственных мощностей. Вот это – новая реальность, "новая экономическая нормальность". И факт в том, что Китай строит новую инфраструктуру мира – в буквальном и переносном смысле.
На фоне спада отношений между Россией и Европой китайские инвестиции в ЕС резко увеличились, достигнув 18 млрд долларов, а двусторонний товарооборот составляет уже более 615 млрд. Китай хочет возобновить переговоры по созданию зоны свободной торговли с Европой, и на фоне Brexit китайские инвестиции будут спасительным кругом для европейцев. Пекин намерен также развивать отдельные отношения с Великобританией, где есть значительная доля китайских инвестиций и которую, кстати, китайцы рассматривают как последнюю точку Нового шелкового пути.
В инфраструктурных проектах размах Китая просто ошеломляет. Итак, КНР инвестирует 42 млрд долларов в Пакистане, в строительство высокоскоростной железнодорожной магистрали Кашгар-Гвадар; в Юго-Восточной Азии строит сеть высокоскоростных железнодорожных путей, которые свяжут Китай с Мьянмой, Лаосом, Таиландом, Вьетнамом и Сингапуром, а в западном направлении строится высокоскоростная железнодорожная магистраль Китай-Иран через территории Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Туркменистана с перспективой выхода на Персидский залив.
Китай также активен в Африке, где помогает строить автомагистрали и железные дороги, которые свяжут 54 страны Африканского Союза друг с другом. Китайцы здесь делают инвестиции также в сельском хозяйстве, промышленности. Кстати, интересна одна деталь: в отличие от Запада, китайцы вообще не вмешиваются во внутренние дела других стран, и в ответ на это получатели китайской помощи оказывают им ответные услуги. Например, власти Джибути разрешили Китаю строить свою первую заморскую военно-морскую базу на берегу Баб-эль-Мандепского пролива, который находится на основном пути морских перевозок между Индийским океаном и Европой.
На Американском континенте Китай осуществляет проект глобального стратегического значения. Это строительство Никарагуанского канала (длина составит 280 км, глубина 27 км, ширина 226-530 м, будет потрачено около 40 млрд долларов), который свяжет Тихий и Атлантический океаны через Никарагуанское озеро. Когда канал будет действовать, то он на себя возьмет 3,9% международного оборота морских грузоперевозок. Кроме того, Китай намерен в течение 10 лет предоставить около 250 млрд долларов для осуществления различных проектов в Перу и Бразилии, в том числе – строительство дамб, разработку месторождений, освоение рек и строительство высокоскоростной железнодорожной магистрали длиной 5311 км по всей Южной Америке.
Следующий канал стратегического значения строится в Таиланде, по перешейку Кра, длина его будет 100 км, а глубина 26 м. Канал Кра позволит Китаю взять под свой контроль 1/3 морских перевозок нефти и 1/4 всех грузоперевозок мира.
Примечательно, что китайцы начали стремительно закупать также активы на территории США. Если в 2009 году для этой цели было потрачено 100 млн долларов, то только в первом полугодии этого года – 5 млрд!
Отметим, что недавно в городе Цзиньчжоу провинции Хубэй Китая был открыт 59-метровый памятник богу войны и богатства Гуан Юю, который покрыт бронзовыми пластинами и весит 1200 тонн. Зная, что китайцы большое внимание уделяют символам и просто так ничего не делают, отметим, что открытие этой огромной статуи наводит на определенные размышления…