Հայաստանում մեկնարկում է «Ֆրեսկո» միջազգային 3-րդ փառատոնը
Բացօթյա կինոդիտումներ, համերգներ ու ցուցահանդեսներ, մեկ տասնյակից ավելի միջազգային հյուրեր. արդեն 3-րդ անգամ մեկնարկում է «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային փառատոնը:
Օգոստոսի 19-ից 29-ը անցկացվող փառատոնի նպատակը հոգևոր ասելիք ունեցող համաշխարհային միջոցառումների և մշակութային նմուշների ցուցադրությունն է և դրանցում արծարծված հարցերի շուրջ առողջ և ազատ հանրային քննարկումների կազմակերպումը:
«Ֆրեսկո»-ն այս տարի սկսվում է մարզային ծրագրով: Օգոստոսի 19-ից 21-ը Հաղարծնի վանքային համալիրիում կանցկացվի միջազգային բացօթյա կինոճամբար: 100-ից ավելի մասնակիցներ ներկա կլինեն մշակութային տարբեր միջոցառումների:
Փառատոնի երկրորդ հատվածը կանցկացվի Երևանում: «Ֆրեսկո»-ի շրջանակում նախատեսվում են 2 մեծ ցուցահանդես, որոնց պաշտոնական մեկնարկը կազդարարեն հեղինակների` Երուսաղեմի Սուրբ Հրեշտակապետաց Վանքի վանահայր հայր Ղևոնդ վարդապետ Հովհաննիսյանի և լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիկմանի վարպետության դասերը:
Այս տարի «Ֆրեսկո»-ի ֆիլմացանկում ներառված են 22 երկրներից ներկայացված 76 կինոժապավեն, որոնցից հայկական են միայն 4-ը: Ֆիլմերի մրցութային ծրագրի ժյուրին հենց ինքը հանդիսատեսն է. յուրաքանչյուր ֆիլմի առաջին ցուցադրության ժամանակ կինոդիտման մասնակիցները նախապես պատրաստված թղթերի միջոցով կքվեարկեն իրենց նախընտրած ֆիլմի օգտին:
Օգոստոսի 26-ի և 27-ի երեկոյան Կարապի լճում կանցկացվեն բացօթյա կինոդիտում-քննարկումներ ֆիլմերի հեղինակների մասնակցությամբ, իսկ դրանց կնախորդեն համերգային ծրագրերը:
Օգոստոսի 26-ին նախատեսված է «Մրրոն և ընկերները» խորագրով ազգագրական համերգը, 27-ին Կարապի լճի բացօթյա բեմում «Ալեքսանդրապոլ Օրչեստրա» խումբն է, իսկ արդեն օգոստոսի 28-ին կանցկացվի փառատոնի պաշտոնական փակումն ազդարարող միջոցառումը:
Հավատարիմ մնալով իր որդեգրած սոցիալական առաքելությանը` փառատոնը առանձնակի ուշադրություն է դարձնում հատուկ խմբերի մասնակցությանը փառատոնի բոլոր փուլերին, իսկ փառատոնի մրցանակները, ավանդույթի համաձայն պատրաստել են Խարբերդի մանկատան սաները:

В Армении открывается III Международный фестиваль "Fresco"
В Армении с 19 по 29 августа пройдет III Международный фестиваль современного искусства и духовно-нравственных фильмов "Fresco". Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-служба министерства культуры РА.
Данная инициатива с четким социальным акцентом нацелена на показ образцов культуры с духовным контентом и организация последующей здоровой и свободной дискуссии вокруг озвученных вопросов. В рамках данного фестиваля Армению посетят иностранные гости, состоятся кинопросмотры под открытым небом, концерты и выставки. Как указывается в сообщении, "безбилетные" мероприятия станут частью последней декады лета в Армении.
В этом году для участия в III Международном фестивале "Fresco" были представлены 76 кинолент из 22 стран, 4 из картин – армянские.
"В качестве жюри конкурсной программы выступят сами зрители: во время первого показа каждого фильма участники кинопросмотра с помощью заранее подготовленных листков смогут проголосовать в пользу понравившейся картины", – говорится в сообщении.
Международный фестиваль начнется с областной программы. С 19 по 21 августа в монастырском комплексе Агарцин будет организован международный кинолагерь под открытым небом.
"Более 100 участников ожидают различные культурные мероприятия, в том числе ночные кинопросмотры под открытым небом, а также обсуждения фильмов с их создателями. В эти дни кинолагерь "Fresco" присоединится к мероприятию "Дни Агарцина", которое проводится в Армении впервые", – отмечается в сообщении.
Вторая часть 3-го международного фестиваля современного искусства и духовного кино пройдет в Ереване. Так, в рамках фестиваля состоятся две крупные выставки, официальное открытие которых начнется с мастер-классов их авторов – настоятеля монастыря Святых архангелов Иерусалимской патриархии Армянской Апостольской церкви архимандрита Гевонда Ованнисяна и фотографа Дмитрия Брикмана.
На Лебедином озере в Ереване вечером 26 и 27 августа также состоятся кинопросмотры под открытым небом, а также обсуждения кинолент с их авторами. Перед кинопросмотрами пройдут концерты.
Официальное закрытие III Международного фестиваля современного искусства и духовно-нравственных фильмов "Fresco" состоится 28 августа.
Отмечается также, что призы фестиваля "Fresco" по традиции изготовили воспитанники Харбердского специализированного детского дома.